4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyedi megoldással próbál úrrá lenni a válságon Zimbabwe. Csak ehhez kellene a lakossági bizalom is, ami minimum hiányos. Így könnyen lehet, hogy életbe lép az "amíg a készlet tart" koncepció. 

Zimbabwéban új valutát vezettek be péntektől, amelynek értékállóságát azzal akarják biztosítani, hogy fedezetéül felajánlották az ország aranytartalékát, illetve valutatartalékát. Emmerson Mnangagwa államfő kormánya ezzel akar véget vetni az országban évtizedek óta uralkodó deviza- és valutakáosznak.

Rendhagyó megoldás a zimbabwei válságra.
Rendhagyó megoldás a zimbabwei válságra.
Fotó: Pixabay

Mnangagwa meglátogatta a nemzeti bankot, majd - a Financial Times összefoglalója szerint - kijelentette, hogy kellő mennyiségű arannyal rendelkeznek az új „strukturált valuta” bevezetéséhez. Elemzők nem igazán osztják ezt az optimista véleményt. Az aranyfedezet azt jelenti, hogy bárki szabadon átválthatja új zimbabwei dollárjait aranyra. Ezért ha az emberek nem bíznak abban, hogy a pénzük megtartja az értékét, akkor aranyat fognak venni, amíg a készlet tart.

Árfolyam

Elég meglepő lenne ha bíznának ebben, ugyanis az Magyarországnál négyszer nagyobb területű, 16 millió lakosú ország, amelynek GDP-je a magyar bruttó hazai termék hatoda, az elmúlt évtizedekben öt valutát fogyasztott el. Elődjük ugyanis teljesen elvesztette az értékét. A mostani intézkedést is az előzte meg, hogy a zimbabwei dollár 2024 eddig eltelt hónapjaiban összeomlott. Elvesztette értéke háromnegyedét az amerikai dollárral szemben. Mnangagwa pártja, a Zanu-PF öt évvel ezelőtt hozta vissza a helyi valutát a gazdaságba. Ezt megelőzően a korábbi fizetőeszköz a 2008-as hiperinflációban égett el.

Az államfő fia kézlegyintéssel intézi el a bajt

A Zim Price Check árfolyamkövető szolgáltató adatai szerint egy amerikai dollárért 36 ezer zimbabwei dollárt kellett adni a feketepiacon, miközben a hivatalos árfolyam 26 ezer dollár volt. David Mnangagwa, az elnök fia, akit pénzügyminiszter-helyettesnek neveztek ki, azzal magyarázta a hazai fizetőeszköz értékének elporladását néhány hónap alatt, hogy az emberek számítottak a valutacserére, ezért szabadultak a régi bankóktól.

Az elemzők ennél kifinomultabb magyarázatot adnak. Például megjegyzik, hogy a kormány nyakló nélkül nyomtatta a pénzt, hogy finanszírozza a kiadásait. Az emberek nem bíznak a bankokban. Ami megtakarításuk van, azt leginkább amerikai dollárban a helyi folklórban „matracbanknak” nevezett helyen – magyar megfelelője: a párna alatt – tartják.

Egy helyi boltos azt mondta a brit pénzügyi lap riporterének, hogy évek óta feladta a helyi valuta használatát. Csak amerikai dollárban üzletel. Szerinte ennek köszönheti, hogy üzlete még mindig talpon van. A szakértők erősen kétlik, hogy akár az arany-, akár a deviza- vagy valutatartalékok valódi fedezetet nyújthatnának az új fizetőeszköznek. A jegybank beszámolója szerint egy tonna arany van saját trezorjaiban és másfél tonnát tart külföldön. A devizatartalék összege pedig 300 millió dollár.

A tartalékszintek még Afrikához képest is siralmasak

Jellemző összehasonlítás, hogy a szomszédos Dél-Afrikának 125 tonna aranytartaléka van. A valutatartalékok egyhavi importot fedeznek. Fekete Afrika országaira nem jellemző, hogy dúskálnának a pénzben, de ennél azért jobbat tudnak felmutatni. Kenya, amely nemrégiben került el egy valutaválságot, 7 milliárd dollár devizatartalékkal rendelkezik, ami az ország 3,7 havi importjának kifizetésére elég.

A közgazdászok ennek megfelelően szkeptikusak az újítással kapcsolatban. Egyikük,Tinashe Murapata úgy véli, hogy Zimbabwe normális működésének része lett, hogy ötévenként valutacserét kell végrehajtani. Az országról régen levették a kezüket a külföldi hitelezők, amelyek esélytelennek látják, hogy a késésben lévő törlesztőrészletek valaha megérkezzenek a számlájukra. Mnangagwa igyekezett nyitni a külvilág felé, miután átvette a hatalmat az ország régi diktátorától Robert Mugabétól 2017-ben, ám mérsékelt sikert ért el.

A biztonsági erők erőszakoskodása és a minden bizonnyal elcsalt 2023-as választások után, megcsappant a külföldi kormányok bizalma iránta. Ráadásul az államfő kénytelen volt katasztrófa helyzetet hirdetni, miután a rendkívüli szárazság tönkre tette az idei mezőgazdasági termés túlnyomó részét. Bejelentése szerint kétmilliárd dollár rendkívüli segélyre szorul az ország.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG