4p

A kormány az üzemanyagokra szinte napra pontosan egy éve, hat élelmiszerre pedig február 1-jétől felhúzott ársapkától az infláció körülbelül 4-5 százalékos csökkenését remélte. Ehhez képest a hazai fogyasztóiár-index európai viszonylatban kiugróan magas, annál csak a háború sújtotta Ukrajnáé, valamint a balti államoké, illetve Moldováé és Törökországé magasabb. A múlt szerdán bejelentett újabb, a krumplira és a tojásra elrendelt ársapkától pedig már a kormány sem vár érdemi inflációcsökkenést. Lehet, hogy a hatósági árak korlátozása nélkül a pénzromlás sem lenne ilyen magas? E paradoxon lehetőségéről is beszélt a Trend FM hétfő reggeli műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly.

4,4 százalék. Gulyás Gergely szerint ennyivel mérsékelte az üzemanyagokra tavaly november 15-ével, míg hat élelmiszerre idén február 1-jével felhúzott ársapka a hazai inflációt. Mindezt a Miniszterelnökséget vezető miniszter az április 21-én rendezett Kormányinfón közölte. Akkor még egyszámjegyű volt az éves fogyasztóiár-index, márciusban 8,5, áprilisban 9,5 százalék. 

Nem kellett volna? Fotó: Depositphotos
Nem kellett volna? Fotó: Depositphotos

Októberben viszont már 21,1 százalék. Úgy, hogy a kormány a szakértők ellenkezése – például Hernádi Zsolt Mol-vezér – dacára a három-három hónapig érvényes ársapkákat nem vezette ki, hanem rendre meghosszabbította, azok most az év végéig érvényesek. Hogy mennyivel fékezték az inflációt, fékezték-e egyáltalán valamennyivel, azt már csak azért is nehéz megmondani, mert időközben az energiaárak elszabadultak, a tőzsdei gázár például augusztusban megközelítette a 350 euró/mWh-t, ami több mint a tízszerese volt a „békebeli”, például a 2021 tavaszi, jellemzően 20-30 eurós jegyzésnek. Nem véletlen, hogy a kormány részben elengedte az addig szentnek tartott rezsicsökkentést, jobban mondva azt csak egy bizonyos gáz- és áramfogyasztásig tartotta fent.

Ám még a világpiaci folyamatok ismeretében is mellbevágó az októberi 21,1 százalékos éves inflációs ráta. Hiszen annál jelenleg Európában csak hat magasabb létezik, a háború sújtotta Ukrajnáé, valamint a három balti államé (Észtországé, Lettországé és Litvániáé), illetve Moldováé és Törökországé. Mindezek alapján aligha indokolt háborús vagy legújabban szankciós inflációként aposztrofálni a magyarországi pénzromlást – ahogy azt a kormány sulykolja –, a magas értékben hazai gazdaságpolitikai hibáknak is közre kellett játszaniuk.

Ilyen előzmények után kell értékelni a kormány által múlt szerdán bejelentett újabb ársapkákat, a krumpli és a tojás árának visszamenőleges, szeptember 30-ára való befagyasztását. Amitől mintha már maga a kormány sem várna inflációcsökkentő hatást – legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy azt Gulyás Gergely 0,1 százalékpontra tette, miközben egyértelművé tette, a mostani döntést alapvetően nem is ez a szempont ihlette, hanem az, hogy minél szélesebb rétegeken segítsenek.

Ám meglehet, mindenki jobban járt volna, ha a kormány nem avatkozik bele a piaci folyamatokba, hanem hagyta volna, ha az árak a kereslet és a kínálat törvényszerűségei alapján alakulnak. Amelyek hatására például bizonyára nem autóztak volna annyian a 700-850 forint közötti üzemanyagot betankolva, mint 480 forintért, így nem kellett volna a kormánynak attól tartania, hogy a nagy kereslet miatt hiány alakul ki a benzinből és a gázolajból. Emiatt aztán a magyar forgalmi rendszámú gépjárműveket üzemeltetőkre kellett is korlátozni a kedvezményezettek körét – amivel a kormány kvázi beismerte a tévedését.

De nem kizárt, hogy az élelmiszerek átlagos árszínvonala sem nőtt volna horribilis mértékben, 40 százalékkal egy év alatt, abból kiindulva, hogy az eddigi hat ársapkás terméken elkönyvelt veszteségeiket az élelmiszerláncok nem próbálták volna más árucikkek drágításával kompenzálni, ami félő, egyes esetekben még túlkompenzálással járt, azaz még az indokoltnál is magasabbra nyomták fel az áraikat.

E témát is körüljárta lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő reggeli műsorában, amelyet itt hallgathat meg:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG