4p
A kínai kommunista párt mandarinjainak idegessége érthető, hiszen a társadalmi nyugtalanság átterjedhet a határon. Egy katonai beavatkozás esetén új szakasz kezdődne az USA és Kína politikai kapcsolataiban, amely már így is a Hidegháború időszakát idézi. A Pentagon ütemesen helyezgeti a bábukat a geopolitikai sakktáblán. Káncz Csaba jegyzete.
EPA/JEROME FAVRE

A világ nyolcadik legforgalmasabb repterét a hongkongi tüntetők tegnap már második napja bénították le. Mindez a múlt heti – öt évtizede az első – általános sztrájkkal karöltve érzékletetesen mutatja a hét milliós városban kialakult politikai válság mélységét. A befektetők bizalma is megrendült, a brókerek jó része elveszti az állását az elkövetkező hónapokban. A befektetők attól rettegnek, hogy a Mao Ce-tung egyeduralkodó elnököt példaképének tartó és az 1989-es Tienanmen-téri tüntetésnél Teng Hsziao-ping akkori kínai vezetőt gyengekezűnek tartó Hszi Csin-ping jelenlegi elnök bármikor megelégelheti a politikai felfordulást Hongkongban és beküldi a kínai fegyveres erőket "rendet tenni".

Kína szeretné színes forradalomnak beállítani

Erre maga az állami sajtó is rájátszik, amely hétfőn ilyen jellegű készülődésről tett közzé videót. Valóban, a kínai információs hadviselési gépezet már teljes fordulatszámon pörög.  Az elhárítás harmonikusan összedolgozik a propaganda-gépezettel és az elmúlt napokban sikerült azonosítaniuk azt az amerikai diplomatát, aki Peking szerint „színes forradalmat” szít az egykori brit koronagyarmaton.

A kínai állami média megnevezte Julie Eadeh diplomatát, a hongkongi amerikai főkonzulátus politikai osztályának főnökét, aki találkozott a tüntetők vezetőivel. Eadeh korábban több politikai válságövezetben szolgált Bagdadtól Bejrútig. A kínai állami sajtó szerint Eadeh egy felforgatásra kiképzett ügynök, aki a CIA zsoldjában állva fűti a tüntetéseket.

Átterjed-e Kínára?

Peking eközben a tüntetőket már azzal vádolja, hogy a cselekedeteik kimerítik a terrorizmus fogalmát. A kínai kommunista párt (CCP) mandarinjainak idegessége érthető, hiszen attól tartanak, hogy a társadalmi nyugtalanság átterjedhet a határon. Ez bizony jogos aggodalom, hiszen a 30 éve leglassabb ütemben növekvő Kína korábbi virágzó városait már megérintette a recesszió jeges lehellete.

Trump elnök eddig távolságtartással figyelte az eseményeket és azt kínai belügynek nyilvánította augusztus elején. De a hongkongi politikai válság eszkalálódása megerősítette a keményebb fellépést követelők hangját. Mitch McConnell, a republikánusok szenátusi frakcióvezetője hétfőn figyelmeztette Pekinget, hogy bármifajta erőszakos leverése a tüntetéseknek „teljes mértékben elfogadhatatlan” lenne, egyben támogatásáról biztosítva az autonómiájukért és szabadságukért tüntetőket.

A Pentagon nagyon aktív

Azt ebben a pillanatban nehéz megmondani, hogy milyen szintű embargós intézkedéseket hozna Washington egy kínai katonai beavatkozás esetén. Az viszont bizonyosnak tűnik, hogy egy teljesen új szakasz kezdődne a két ország politikai kapcsolataiban, amely már így is a Hidegháború időszakát idézi. A Pentagon mindenesetre már ütemesen helyezgeti a bábukat a geopolitikai sakktáblán.

A múlt héten Mark Esper új amerikai védelmi miniszter első külföldi útja nem Európába vezetett, hanem  Japánba, Dél-Koreába, Ausztráliába és Mongóliába. Olyan országokba tehát, amelyek problémásnak találják Kína világhatalmi törekvéseit és az USÁ-t tekintik védhatalomnak. Esper augusztus harmadikán – alig egy nappal azután, hogy az USA hivatalosan is kivonult a közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló megállapodásból (INF) – kijelentette, hogy közép-hatótávolságú rakétákat akar Ázsiába telepíteni. Kína teljes joggal magára vette a fenyegetést és válaszlépéseket helyezett kilátásba.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG