4p
Új frontvonal nyílhat meg az amerikai-kínai kereskedelmi háborúban. Canberra és Washington közös erővel kívánja felvenni a harcot a frissen felemelkedő keleti nagyhatalommal, megakadályozandó, hogy Kína monopolizálja a stratégiai fontosságú ritkaföldfémek és ásványi anyagok kitermelését. Az ausztrál kormány már lépett is, és 15 bányászati helyszínt jelölt meg kiemelt projektként.
Fotó: depositphotos.com

Kína képes blokkolni

A vonatkozó ausztrál kormányjelentés több mint egy tucat bányászati és fémipari vállalatot javasol bevonnia a projektbe, a kijelölt bányavállalatok becsült fejlesztési igénye megközelíti a 6 milliárd dollárt. A föld mélye az érintett bányászati cégek esetében olyan ásványokat, többek között ritkaföldfémeket, borkövet, magnéziumot és volfrámot rejt, melyek globális feldolgozási és ellátási láncai jelenleg majdnem teljes mértékben Kína irányítása alatt állnak.

A kérdés azt követően került az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi háborújának központjába, hogy Peking figyelmeztetett, képes megakadályozni az említett ásványi anyagok folyamatos ellátást a világpiacon. Jelenleg Kína adja a ritkaföldfémek kitermelésének csaknem 80 százalékát – írja internetes kiadásában a Financial Times.

A kérdés nemzetbiztonsági szempontból azért is különösen fontos, mert mind a technológiai cégek, mind pedig a hadiipar számára ezek az ásványok elengedhetetlenül szükséges és pótolhatatlan alapanyagoknak számítanak.

Ausztrália volt az egyedüli ésszerű választás

Linda Reynolds ausztrál védelmi miniszter a kormányjelentéssel kapcsolatban elmondta, hogy a jelenlegi, igencsak feszült nemzetközi helyzetben különösen fontos, hogy rendelkezzenek hosszú távon is a stratégiai nyersanyagok biztonságos ellátási forrásai fölött, ez ugyanis – mint fogalmazott -elengedhetetlen az ország és szövetségesei biztonsága és katonai védelme szempontjából.

A védelmi tárca első embere jelezte, hogy ügyelni fognak arra, hogy a kormányzati – így elsősorban a nemzetbiztonsági szempontok – mindenképpen érvényesüljenek a bányavállalatok aktuális fejlesztései során, bár hozzátette, most még nem terveznek semmifajta állami szerepvállalást ez ügyben.

A nyugati technológiai vállalatok kínai készletekre való támaszkodásának csökkentésére Canberra és Washington még tavaly szerződött. A ritkaföldfémek kinyeréséről, feldolgozásáról és a kapcsolódó bányászati fejlesztésekről szóló együttműködés szempontjából – a Pentagon illetékese szerint - Ausztrália volt az egyedüli ésszerű választás.

Olyan, mint egy à la carte menü

A kijelölt 15 fejlesztési projekt közül említést érdemel a Northern Minerals bányavállalat terve, mely a közeljövőben egy ritkaföldfém kitermelő és feldolgozó üzem felépítését tervezi Nyugat-Ausztráliában. A múlt hónapban a társaság ez ügyben meg is állapodott a németországi Thyssenkrupp Materials Trading céggel.

Ausztrália jelenleg is a világ egyik legnagyobb lítium kitermelője és szállítója. Ez az ásványi anyag az elektromos járművek akkumulátorainak egyik legfontosabb összetevője. Az elemzők azonban arra figyelmeztetnek, hogy érdemes odafigyelni a kitermelés és a feldolgozás igencsak magas költségeire.

Jeffrey Wilson a perth-i USAsia Center kutatási igazgatója a kormányjelentést egyfajta à la carte menühöz hasonlította, melyből a külföldi befektetők kedvük szerint szemezgethetnek. Ezek a projektek azonban rendkívül kockázatosak, mivel az árakat és így a költségeket is elsősorban a Kínában hozott aktuális politikai döntések határozzák meg.

Az USA-ban működő Molycorp bányavállalat, amely Kaliforniában üzemeltetett ritkaföldfém bányát, a magas kitermelési költségek miatt például 2015-ben csődöt jelentett, 1,7 milliárd dolláros kötelezettséget hagyva maga után. 2016-ban pedig az ausztrál Lynas Corporation-t, az utolsó nagy, nem kínai szállítót mentették meg a részvényesek, köztük az állami tulajdonban lévő Japan Oil, Gas and Metals National Corp. Ez az ausztrál csoport ellenőrzi jelenleg is a ritkaföldfémek világpiacának több mint 10 százalékát, így stratégiai jelentősége felbecsülhetetlen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
Makro / Külgazdaság Fordulat jöhet a lakossági napelemes piacon
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 08:49
Pályázati támogatások nélkül bajba kerülhet a piac. 
Makro / Külgazdaság Korlátozzák a szabadságukat és durván bánnak az adósokkal a kínai hatóságok
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 08:16
Akinek tartozása van, az nem utazhat a vonatok egy részén. Ez csak egy dolog a sok közül. 
Makro / Külgazdaság Budapest felének megfelelő területet foglaltak el az oroszok, Putyinra saját vendéglője főz
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 07:22
Amerikai becslés szerint az év eleje óta akkora ukrán területet foglaltak el az előre haladó orosz csapatok, amekkora nagyjából megfelel Budapest pesti városrészének.
Makro / Külgazdaság A legnagyobb külföldi dobás ez lenne Debrecenben
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 15:01
Miért nem jó, ha csak összeszerelő várost csinál a kormány Debrecenből? Mit lép ez ellen a helyi nagymúltú egyetem? Mire panaszkodnak ma leginkább az ott megtelepedett külföldi nagyvállalatok és mennyi új lakás és szociális létesítmény kellene az egyre növekvő lakosságnak? Erről is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság Így változnak az üzemanyagárak szerdán, feltéve, ha addig nem vezetik be újra az árstopot
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 11:17
A gázolaj nagykereskedelmi ára szerdán jelentősen csökken, a benziné nem változik. A kormány a héten dönthet a fogyasztói árak megfékezésének kérdésében.
Makro / Külgazdaság Rámennek a kriptóra Matolcsy Györgyék is
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 10:45
A kriptopiaci szereplők, így a kriptoeszköz-szolgáltatók szabályozott keretek között történő engedélyezéséről és felügyeléséről szóló uniós és magyarországi jogszabályok elfogadásával párhuzamosan a jegybank felméri, hogy hány itthoni szereplő kíván elindulni a piacon. Magyarországon immár nagyjából 200 ezer ügyfél rendelkezik vagy kereskedik kriptoeszközzel. A hazai engedélyezés és felügyelés biztonságosabbá teheti ezt a tevékenységet is.
Makro / Külgazdaság Mennyi esélye van Magyar Péternek? Ma délután Medgyessy Pétertől ezt is megkérdezheti a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 09:46
Ehhez elég csak egy ingyenes regiszráció a ma 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság A német kormány becsapja Európát
Káncz Csaba | 2024. április 21. 10:44
Berlin és Peking újbóli összebarátkozásának szélesebb körű geopolitikai következményei vannak. Miközben a világban a biztonságpolitikai eszkaláció időszakát éljük, a német kormánynak ki kellene néznie a vállalati lobbik buborékjából. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG