Fotó: depositphotos.com |
Kína képes blokkolni
A vonatkozó ausztrál kormányjelentés több mint egy tucat bányászati és fémipari vállalatot javasol bevonnia a projektbe, a kijelölt bányavállalatok becsült fejlesztési igénye megközelíti a 6 milliárd dollárt. A föld mélye az érintett bányászati cégek esetében olyan ásványokat, többek között ritkaföldfémeket, borkövet, magnéziumot és volfrámot rejt, melyek globális feldolgozási és ellátási láncai jelenleg majdnem teljes mértékben Kína irányítása alatt állnak.
A kérdés azt követően került az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi háborújának központjába, hogy Peking figyelmeztetett, képes megakadályozni az említett ásványi anyagok folyamatos ellátást a világpiacon. Jelenleg Kína adja a ritkaföldfémek kitermelésének csaknem 80 százalékát – írja internetes kiadásában a Financial Times.
A kérdés nemzetbiztonsági szempontból azért is különösen fontos, mert mind a technológiai cégek, mind pedig a hadiipar számára ezek az ásványok elengedhetetlenül szükséges és pótolhatatlan alapanyagoknak számítanak.
Ausztrália volt az egyedüli ésszerű választás
Linda Reynolds ausztrál védelmi miniszter a kormányjelentéssel kapcsolatban elmondta, hogy a jelenlegi, igencsak feszült nemzetközi helyzetben különösen fontos, hogy rendelkezzenek hosszú távon is a stratégiai nyersanyagok biztonságos ellátási forrásai fölött, ez ugyanis – mint fogalmazott -elengedhetetlen az ország és szövetségesei biztonsága és katonai védelme szempontjából.
A védelmi tárca első embere jelezte, hogy ügyelni fognak arra, hogy a kormányzati – így elsősorban a nemzetbiztonsági szempontok – mindenképpen érvényesüljenek a bányavállalatok aktuális fejlesztései során, bár hozzátette, most még nem terveznek semmifajta állami szerepvállalást ez ügyben.
A nyugati technológiai vállalatok kínai készletekre való támaszkodásának csökkentésére Canberra és Washington még tavaly szerződött. A ritkaföldfémek kinyeréséről, feldolgozásáról és a kapcsolódó bányászati fejlesztésekről szóló együttműködés szempontjából – a Pentagon illetékese szerint - Ausztrália volt az egyedüli ésszerű választás.
Olyan, mint egy à la carte menü
A kijelölt 15 fejlesztési projekt közül említést érdemel a Northern Minerals bányavállalat terve, mely a közeljövőben egy ritkaföldfém kitermelő és feldolgozó üzem felépítését tervezi Nyugat-Ausztráliában. A múlt hónapban a társaság ez ügyben meg is állapodott a németországi Thyssenkrupp Materials Trading céggel.
Ausztrália jelenleg is a világ egyik legnagyobb lítium kitermelője és szállítója. Ez az ásványi anyag az elektromos járművek akkumulátorainak egyik legfontosabb összetevője. Az elemzők azonban arra figyelmeztetnek, hogy érdemes odafigyelni a kitermelés és a feldolgozás igencsak magas költségeire.
Jeffrey Wilson a perth-i USAsia Center kutatási igazgatója a kormányjelentést egyfajta à la carte menühöz hasonlította, melyből a külföldi befektetők kedvük szerint szemezgethetnek. Ezek a projektek azonban rendkívül kockázatosak, mivel az árakat és így a költségeket is elsősorban a Kínában hozott aktuális politikai döntések határozzák meg.
Az USA-ban működő Molycorp bányavállalat, amely Kaliforniában üzemeltetett ritkaföldfém bányát, a magas kitermelési költségek miatt például 2015-ben csődöt jelentett, 1,7 milliárd dolláros kötelezettséget hagyva maga után. 2016-ban pedig az ausztrál Lynas Corporation-t, az utolsó nagy, nem kínai szállítót mentették meg a részvényesek, köztük az állami tulajdonban lévő Japan Oil, Gas and Metals National Corp. Ez az ausztrál csoport ellenőrzi jelenleg is a ritkaföldfémek világpiacának több mint 10 százalékát, így stratégiai jelentősége felbecsülhetetlen.