4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Új frontvonal nyílhat meg az amerikai-kínai kereskedelmi háborúban. Canberra és Washington közös erővel kívánja felvenni a harcot a frissen felemelkedő keleti nagyhatalommal, megakadályozandó, hogy Kína monopolizálja a stratégiai fontosságú ritkaföldfémek és ásványi anyagok kitermelését. Az ausztrál kormány már lépett is, és 15 bányászati helyszínt jelölt meg kiemelt projektként.
Fotó: depositphotos.com

Kína képes blokkolni

A vonatkozó ausztrál kormányjelentés több mint egy tucat bányászati és fémipari vállalatot javasol bevonnia a projektbe, a kijelölt bányavállalatok becsült fejlesztési igénye megközelíti a 6 milliárd dollárt. A föld mélye az érintett bányászati cégek esetében olyan ásványokat, többek között ritkaföldfémeket, borkövet, magnéziumot és volfrámot rejt, melyek globális feldolgozási és ellátási láncai jelenleg majdnem teljes mértékben Kína irányítása alatt állnak.

A kérdés azt követően került az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi háborújának központjába, hogy Peking figyelmeztetett, képes megakadályozni az említett ásványi anyagok folyamatos ellátást a világpiacon. Jelenleg Kína adja a ritkaföldfémek kitermelésének csaknem 80 százalékát – írja internetes kiadásában a Financial Times.

A kérdés nemzetbiztonsági szempontból azért is különösen fontos, mert mind a technológiai cégek, mind pedig a hadiipar számára ezek az ásványok elengedhetetlenül szükséges és pótolhatatlan alapanyagoknak számítanak.

Ausztrália volt az egyedüli ésszerű választás

Linda Reynolds ausztrál védelmi miniszter a kormányjelentéssel kapcsolatban elmondta, hogy a jelenlegi, igencsak feszült nemzetközi helyzetben különösen fontos, hogy rendelkezzenek hosszú távon is a stratégiai nyersanyagok biztonságos ellátási forrásai fölött, ez ugyanis – mint fogalmazott -elengedhetetlen az ország és szövetségesei biztonsága és katonai védelme szempontjából.

A védelmi tárca első embere jelezte, hogy ügyelni fognak arra, hogy a kormányzati – így elsősorban a nemzetbiztonsági szempontok – mindenképpen érvényesüljenek a bányavállalatok aktuális fejlesztései során, bár hozzátette, most még nem terveznek semmifajta állami szerepvállalást ez ügyben.

A nyugati technológiai vállalatok kínai készletekre való támaszkodásának csökkentésére Canberra és Washington még tavaly szerződött. A ritkaföldfémek kinyeréséről, feldolgozásáról és a kapcsolódó bányászati fejlesztésekről szóló együttműködés szempontjából – a Pentagon illetékese szerint - Ausztrália volt az egyedüli ésszerű választás.

Olyan, mint egy à la carte menü

A kijelölt 15 fejlesztési projekt közül említést érdemel a Northern Minerals bányavállalat terve, mely a közeljövőben egy ritkaföldfém kitermelő és feldolgozó üzem felépítését tervezi Nyugat-Ausztráliában. A múlt hónapban a társaság ez ügyben meg is állapodott a németországi Thyssenkrupp Materials Trading céggel.

Ausztrália jelenleg is a világ egyik legnagyobb lítium kitermelője és szállítója. Ez az ásványi anyag az elektromos járművek akkumulátorainak egyik legfontosabb összetevője. Az elemzők azonban arra figyelmeztetnek, hogy érdemes odafigyelni a kitermelés és a feldolgozás igencsak magas költségeire.

Jeffrey Wilson a perth-i USAsia Center kutatási igazgatója a kormányjelentést egyfajta à la carte menühöz hasonlította, melyből a külföldi befektetők kedvük szerint szemezgethetnek. Ezek a projektek azonban rendkívül kockázatosak, mivel az árakat és így a költségeket is elsősorban a Kínában hozott aktuális politikai döntések határozzák meg.

Az USA-ban működő Molycorp bányavállalat, amely Kaliforniában üzemeltetett ritkaföldfém bányát, a magas kitermelési költségek miatt például 2015-ben csődöt jelentett, 1,7 milliárd dolláros kötelezettséget hagyva maga után. 2016-ban pedig az ausztrál Lynas Corporation-t, az utolsó nagy, nem kínai szállítót mentették meg a részvényesek, köztük az állami tulajdonban lévő Japan Oil, Gas and Metals National Corp. Ez az ausztrál csoport ellenőrzi jelenleg is a ritkaföldfémek világpiacának több mint 10 százalékát, így stratégiai jelentősége felbecsülhetetlen.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG