4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Új frontvonal nyílhat meg az amerikai-kínai kereskedelmi háborúban. Canberra és Washington közös erővel kívánja felvenni a harcot a frissen felemelkedő keleti nagyhatalommal, megakadályozandó, hogy Kína monopolizálja a stratégiai fontosságú ritkaföldfémek és ásványi anyagok kitermelését. Az ausztrál kormány már lépett is, és 15 bányászati helyszínt jelölt meg kiemelt projektként.
Fotó: depositphotos.com

Kína képes blokkolni

A vonatkozó ausztrál kormányjelentés több mint egy tucat bányászati és fémipari vállalatot javasol bevonnia a projektbe, a kijelölt bányavállalatok becsült fejlesztési igénye megközelíti a 6 milliárd dollárt. A föld mélye az érintett bányászati cégek esetében olyan ásványokat, többek között ritkaföldfémeket, borkövet, magnéziumot és volfrámot rejt, melyek globális feldolgozási és ellátási láncai jelenleg majdnem teljes mértékben Kína irányítása alatt állnak.

A kérdés azt követően került az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi háborújának központjába, hogy Peking figyelmeztetett, képes megakadályozni az említett ásványi anyagok folyamatos ellátást a világpiacon. Jelenleg Kína adja a ritkaföldfémek kitermelésének csaknem 80 százalékát – írja internetes kiadásában a Financial Times.

A kérdés nemzetbiztonsági szempontból azért is különösen fontos, mert mind a technológiai cégek, mind pedig a hadiipar számára ezek az ásványok elengedhetetlenül szükséges és pótolhatatlan alapanyagoknak számítanak.

Ausztrália volt az egyedüli ésszerű választás

Linda Reynolds ausztrál védelmi miniszter a kormányjelentéssel kapcsolatban elmondta, hogy a jelenlegi, igencsak feszült nemzetközi helyzetben különösen fontos, hogy rendelkezzenek hosszú távon is a stratégiai nyersanyagok biztonságos ellátási forrásai fölött, ez ugyanis – mint fogalmazott -elengedhetetlen az ország és szövetségesei biztonsága és katonai védelme szempontjából.

A védelmi tárca első embere jelezte, hogy ügyelni fognak arra, hogy a kormányzati – így elsősorban a nemzetbiztonsági szempontok – mindenképpen érvényesüljenek a bányavállalatok aktuális fejlesztései során, bár hozzátette, most még nem terveznek semmifajta állami szerepvállalást ez ügyben.

A nyugati technológiai vállalatok kínai készletekre való támaszkodásának csökkentésére Canberra és Washington még tavaly szerződött. A ritkaföldfémek kinyeréséről, feldolgozásáról és a kapcsolódó bányászati fejlesztésekről szóló együttműködés szempontjából – a Pentagon illetékese szerint - Ausztrália volt az egyedüli ésszerű választás.

Olyan, mint egy à la carte menü

A kijelölt 15 fejlesztési projekt közül említést érdemel a Northern Minerals bányavállalat terve, mely a közeljövőben egy ritkaföldfém kitermelő és feldolgozó üzem felépítését tervezi Nyugat-Ausztráliában. A múlt hónapban a társaság ez ügyben meg is állapodott a németországi Thyssenkrupp Materials Trading céggel.

Ausztrália jelenleg is a világ egyik legnagyobb lítium kitermelője és szállítója. Ez az ásványi anyag az elektromos járművek akkumulátorainak egyik legfontosabb összetevője. Az elemzők azonban arra figyelmeztetnek, hogy érdemes odafigyelni a kitermelés és a feldolgozás igencsak magas költségeire.

Jeffrey Wilson a perth-i USAsia Center kutatási igazgatója a kormányjelentést egyfajta à la carte menühöz hasonlította, melyből a külföldi befektetők kedvük szerint szemezgethetnek. Ezek a projektek azonban rendkívül kockázatosak, mivel az árakat és így a költségeket is elsősorban a Kínában hozott aktuális politikai döntések határozzák meg.

Az USA-ban működő Molycorp bányavállalat, amely Kaliforniában üzemeltetett ritkaföldfém bányát, a magas kitermelési költségek miatt például 2015-ben csődöt jelentett, 1,7 milliárd dolláros kötelezettséget hagyva maga után. 2016-ban pedig az ausztrál Lynas Corporation-t, az utolsó nagy, nem kínai szállítót mentették meg a részvényesek, köztük az állami tulajdonban lévő Japan Oil, Gas and Metals National Corp. Ez az ausztrál csoport ellenőrzi jelenleg is a ritkaföldfémek világpiacának több mint 10 százalékát, így stratégiai jelentősége felbecsülhetetlen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG