A The Washington Post szerint az amerikai hatóságok folyamatosan, „több éve és több adminisztráció ideje alatt” bírálták azt a magyarországi gyakorlatot, ami szerint állampolgárságot – és így útlevelet is – könnyített módon lehetett megszerezni 2011 óta a külhoni magyarok számára – szemlézi az amerikai lapot a Magyar Hang. A cikk szerint már 2018-ban azt írta egy jelenté, hogy nagyjából 700 nem-magyar nemzetiségű személy szerzett magának hamis papírokkal magyar útlevelet,
akik közül legalább 65-en beléptek az Egyesült Államok területére
a könnyített vízumprogram adta lehetőségekkel élve.
Megjegyzik, hogy bár 2020 óta szigorodott a magyar állampolgárság kiadásának feltétele, de a hatóságok nem kezdték el visszamenőlegesen ellenőrizni a megadott állampolgárságok, így a kiadott útlevelek jogosultságát.
Mint arról lapunk is beszámolt, az Egyesült Államok szigorította a magyar állampolgárok részére biztosított vízummentes, de regisztrált beutazás feltételeit, az úgynevezett ESTA ezentúl a magyaroknak az eddigi kettő helyett egy évre lesz érvényes, és csak egyszeri belépésre fog jogosítani.
A cikk azt írja, a lépést annak fényében kell értékelni, hogy Magyarország és az Egyesült Államok között egyre feszültebb a viszony, aminek oka egyrészt az Ukrajna elleni orosz agresszió megítélésében, másrészt Svédország NATO-csatlakozásának akadályozásában keresendő.
A lap cikke idéz egy névtelenségbe burkolózó magas rangú hivatalnokot is, aki azt mondja, „mind az amerikai, mind a magyar hatóságok tisztában vannak azzal, hogy az állambiztonságra veszélyt jelentő bűnözők szereztek így magyar útlevelet”.