Fotó: Reuters |
A kínai távközlési óriás eladásai, köszönhetően az okostelefon üzletágban elért bővülésnek és az 5G-s hálózati szerződéseknek az év első felében elérték az 58 milliárd dollárt, így az előző éve azonos időszakához képest mintegy 25 százalékos bevételnövekedést regisztrált a távol-keleti cég – írja a CNN online kiadása.
Száz csomag a FedEx-nél
A társaság legutóbbi beszámolója több mint két hónappal azután jelent meg, hogy az Egyesült Államok korlátozásokat vezetett be a Huawei ellen. Washington május közepén tette a Shenzen központtal működő céget feketelistára, megtiltva az amerikai vállalatok számára, hogy szoftvereket és alkatrészeket exportáljanak Kínába. A kínai illetékesek gyanúja szerint a bevezetett tiltó intézkedések egyik legfeltűnőbb akciója az volt, amikor a FedEx csomagküldő cég több mint száz Huawei-nek szánt küldeményt tartott vissza az Államokban.
A Huawei elnöke, Liang Hua ugyakkor jelezte, hogy a cég úgynevezett alaptermékeit nem befolyásolja a korlátozás, és a cég cash-flow kimutatása is a pozitív tartományban mozgott, ám azt is elismerte, hogy bizonyos mértékű nehézségekkel már most is számolniuk kell és hasonlókkal a közeljövőben is szembe kell nézniük.
Elbizonytalanodott partnerek
A bevezetett szankciók például bizonytalanságokat okoztak a Huawei és kulcsfontosságú partnerei, így a Google és az okostelefonjaikat értékesítő mobilszolgáltatók között. Jelenleg a Huawei okostelefonok a Google Android operációs rendszerét használják, és olyan népszerű alkalmazások futnak rajta, mint a Google Maps és a Gmail. Márpedig a Google-szolgáltatásokhoz való hozzáférés nélkül a Huawei eszközeit sokkal kevésbé tekintik vonzó alternatívának a kínai felhasználók, mint a többi világmárka okostelefonjait.
A Huawei ugyan kifejlesztette saját operációs rendszerét, a vállalat azonban ehelyett inkább a Google szolgáltatásait és szoftvereit használná.
Elolvadtak a Kínán kívüli piacok
A Huawei elleni amerikai akciók már jóval azelőtt elkezdődtek, hogy a két ország kereskedelmi háborúja a maga teljeségében kibontakozott volna. Az Államok elsőként tett komoly erőfeszítéseket annak érdekében, hogy megfékezze a kínai távközlési cég egyértelmű törekvését, hogy a következő generációs vezeték nélküli technológia, vagyis az 5G vezető szolgáltatójává váljon globális szinten is. Ehhez próbálta megnyerni nyugati szövetségeseinek támogatását is, arra kérve őket, hogy korlátozzák vagy tiltsák be a Huawei berendezések használatát.
Az intézkedések hatására a Huawei okostelefon értékesítése ugyan az év első felében mintegy 25 százalékkal növekedett, ezt azonban a belső piac bővülése produkálta, a vállalat ugyanis jórészt elvesztette a helyét a Kínán kívüli piacokon.