5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az amerikai polgárok többsége nem támogatja Biden agresszív külpolitikáját. Ha a nukleáris fegyverektől el is tekintünk, az ökológiai válság és a klímaváltozás együttműködésre kell, hogy kényszerítse a nagyhatalmakat – vagy alapjaiban roppan meg civilizációnk. Káncz Csaba jegyzete.

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

Elképesztő ütemet diktál az amerikai diplomácia. Csupán az elmúlt héten szankciókkal fenyegette meg Oroszországot, Kínát, Németországot (az Északi Áramlat 2 ügyében) és Indiát (az Sz-400 orosz rakétarendszer kapcsán). Ez utóbbi két országról eddig úgy tudtuk, hogy Washington szövetségeseinek számítanak. Kiszivárgott hírek szerint Washington vissza akar csapni Moszkvának az elkövetkező hetekben a SolarWinds vállalaton keresztül elkövetett történelmi léptékű hekkelés ügyében.

Agresszív kampány

A diplomáciában többször is elfogadhatatlan stílussal fűszerezett kampány eredményeképpen tovább szilárdult a Moszkva-Peking politikai tengely, és a két állam a biztonságpolitikai feszültség drámai megemelkedése miatt az ENSz Biztonsági Tanácsának összehívását kéri. Sokak számára nem világos, hogy miképpen tud az Egyesült Államok olyan globális problémák kezelésében, mint a klímaválság, a globális COVID-19 járvány, az elszálló társadalmi egyenlőtlenségek, valamint a futótűzként terjedő élelmiszer-bizonytalanság közepette vezető szerepet játszani, ha újra hidegháborús hisztéria kampányba kezd?

Joe Biden amerikai elnök aláír. Illusztráció. (Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik)
Joe Biden amerikai elnök aláír. Illusztráció. (Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik)

Az sem teljesen világos, hogy – egy háború kirobbantását leszámítva – mit tud az USA elérni Hszincsiang vagy Hongkong kapcsán? Azt viszont tudjuk, hogy Kína közvetlen katonai fenyegetést nem jelent az USA számára: Washingtonnak mintegy 20-szor annyi nukleáris töltete van, mint Pekingnek, 11 repülőgép anyahajóval rendelkezik a 2 kínaival szemben, és hozzávetőlegesen 2 ezer modern vadászgépe van, miközben Kínának 600.

A polgárok nem kérnek belőle

Azzal Peking is tisztában van, hogy az amerikai választók valójában nem akarják a „végtelen háborúk” és az ideológiai harc folytatását. Holott első pillantásra úgy tűnhet, hogy a polgárok egyetértenek Biden liberális internacionalizmusával. Egy februárban publikált Pew közvéleménykutatás szerint az amerikaiak 60 százaléka bízik az új elnök külpolitikájában.

A Globális Ügyek Chicagói Tanácsa (Chicago Council on Global Affairs, CCGA) nevű agytröszt januári felmérése pedig erős támogatottságot talált mind az USA szövetségesei, mind a nemzetközi intézmények felé elköteleződés ügyében. A szövetségesekre rákérdezve a demokrata szavazók 82, a republikánus szavazók 57 és a függetlenek 72 százaléka egyetértett azzal az állítással, hogy az USA „a szövetségeseivel együtt hozzon döntést, még ha az a politika nem az első választása lenne”.

De a polgárok már pontosan érzékelik, hogy a világpolitikai helyzet napjainkban alapvetően más, mint az első hidegháború alatt, amikor a Szovjetunió volt az ellenfél. Amikor a fent említett Chicagói Tanács a múlt hónapban rákérdezett az Egyesült Államokat fenyegető legkomolyabb veszélyekre, ez napnál világosabbá vált. A demokrata szavazók szerint a legnagyobb veszély (47 százalék szerint) „az erőszakos amerikai fehér nacionalista csoportok” és a (46 százalék) „a militáns szélsőjobboldali csoportok”.

Mindeközben a republikánus szavazók számára a legnagyobb veszélyt (45 százalék) Kína jelenti, miközben a demokratáknak csak a 10 százaléka gondolja ezt így. Tehát összességében elképesztő politikai megosztottságot látunk az ügyben, hogy Amerika biztonságát belső szélsőséges csoportok, vagy éppen külső geopolitikai rivális fenyegeti elsősorban.

Biden és külpolitikai csapatának helyzetét tovább nehezíti, hogy mára mintha az amerikaiak többsége egyetértene Trump volt elnök szkepticizmusával, ami a demokrácia és a liberalizmus külföldi támogatását és terjesztését illeti. A friss felmérés szerint csak minden ötödik amerikai tartja a demokrácia külföldi támogatását elsőrangú külpolitikai prioritásnak. A legutóbbi amerikai elnökválasztás elhúzódó kutyakomédiája és aztán a január 6-i Capitolium elleni támadás egyébként is megingatta a közbizalmat az amerikai demokrácia intézményeiben.

Megváltozott a világ

A múlt század két nagy angolszász geopolitikai stratégája, a skót Halford Mackinder és az amerikai Zbigniew Brzezinski is amellett kardoskodtak, hogy az angolszász országoknak ki kell állniuk minden olyan hatalommal szemben, amely hegemóniára törekszik Eurázsiában. Mackinder már 1904-ben úgy érvelt, hogy a transzkontinentális vasutak átalakítják a szárazföldi hatalom feltételeit, felszabadítva Eurázsia elzárt belső területeinek erőforrásait. Mackinder javaslatára az 1904-ben kötött angol–francia megállapodással, az entente cordiale (Antant) kezdeményezésével Anglia megteremtette Nyugat-Európát, mint egységes geopolitikai térséget.

Az első világháború végén Mackinder aztán részt vett az 1919-es Párizs környéki békeszerződések kidolgozásában, és közvetlenül felügyelte a német-, az osztrák-magyar és az oszmán birodalmak felosztását azzal a céllal, hogy megakadályozza Eurázsia összefogását a kontinentális Nyugat-Európával.

Nos, száz év elteltével az ellentét az eurázsiai tengely és az atlanti politikai térség között továbbra is óriási. Márpedig a szereplőknek inkább előbb, mint később föl kellene ismerniük, hogy a világ megváltozott. Ha a nukleáris fegyverektől el is tekintünk, az ökológiai válság és a klímaváltozás együttműködésre kell, hogy kényszeríti a főbb játékosokat – vagy együtt megyünk a történelem szemétdombjára megroppant civilizációnkkal.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG