Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli - október végi hiánya 1327,8 milliárd forintra teljesült, amely a törvényi módosított előirányzat 112,1 százalékát és az éves eredeti előirányzat közel kétszeresét jelenti. Az idei évre az eredeti hiánycél 687,4 milliárd forint volt.
A központi költségvetés 242,7 milliárd forint többlettel zárt októberben, az októberi többlet a bevétel oldali növekedésnek köszönhető, a többlethez jelentős mértékben hozzájárult hogy a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból ebben a hónapban összesen 200 milliárd forintos bevétel realizálódott. Ezen belül a központi költségvetés 108,7 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 128,9 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 5,1 milliárd forintos szufficittel zártak.
Államháztartás egyenlege
Forrás: NGM/Privátbankár
A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó 528,8 milliárd forint bevétel még be nem folyt időarányos részével, valamint az ágazati különadó bevételekkel, továbbá a Mol részvénycsomag egyszeri kiadásával módosítva a korrigált egyenleg az eredeti költségvetési előirányzathoz viszonyítva 109 százalék.
A központi költségvetés október havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest közel 94 milliárd forinttal magasabb összegben alakultak. A magasabb teljesülés hátterében egyrészt az egyes ágazatokat terhelő különadóból, másrészt pedig a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból befolyt bevételek állnak.A személyi jövedelemadóból befolyt bevételek továbbra is jócskán, 22,1 százalékkal maradnak el a tavalyi értékhez képest.
A központi költségvetés október havi kiadásai mintegy 69 milliárd forinttal alacsonyabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos hónapjában. Ez elsősorban a kamatkiadások kisebb összegű alakulásának köszönhető. Emellett elmaradtak a tavalyi évtől a helyi önkormányzatok támogatásai, a lakásépítési támogatások és az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások is.
Az Országgyűlés hétfőn a költségvetési törvény módosításával hozzájárult ahhoz, hogy az állam még idén átvállaljon a MÁV Zrt. adósságából legfeljebb 64 milliárd forintot, mindezek mellett 60 milliárd forinttal megemelik a Magyar fejlesztési Bank tőkéjét. Az idei költségvetés hiánya így 1 517,0 milliárd forintra nő. A megyei önkormányzatok jövő évi államosítása miatt a megyei önkormányzatok 180 milliárd forintos adóssága is a kormány gondja lesz.