Eléggé meglepődött a kormány, amikor a fővárosi önkormányzat élt az elővásárlási jogával Rákosrendezőnél, megakadályozva, hogy az Egyesült Arab Emírségek és a NER mini-Dubajt építsen a területre. Pedig viszonylag gyakori az elővásárlási jog, csak ritkán szokták használni. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek (MNV) mostanában is számos olyan árverése van vagy volt, ahol az ingatlanra elővásárlási jogot jegyeztek be – írta az mfor.hu.
Az elmúlt években számos olyan balatoni árverés volt, amikor az önkormányzatok nem éltek elővásárlás jogukkal, így a különböző beruházók akadálytalanul szerezhettek meg és építhettek be akár vízparti területeket is. Például 2021-ben az MNV egymilliárd forintért adta el az állami tulajdonban lévő Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) által eladásra meghirdetett balatonszemesi Hattyú kempinget. Ennyi pénze természetesen nem volt az önkormányzatnak, így a helyiek tiltakozása ellenére most már a Szemesbay Resort terpeszkedik ott 153 lakással.
Alsóörsön minden vízparti területre elővásárlási jogot jegyeztettünk be. Így egyrészt legalább tudunk róla, ha valamilyen adásvétel készülődik. Már az információ is fontos. Pénz nélkül többnyire nem is tudnánk élni az elővásárlással, de kialakulhat egy olyan alkudozás a vevővel, amely a közösség érdekeit is szolgálja
– mondta a lapnknak Hebling Zsolt, Alsóörs polgármestere.
Az elővásárlási jognak többféle esete létezik. Jelenleg az MNV 27 árverést hirdetett meg, amelyek közül 9 ingatlanra vonatkozik elővásárlási jog. Visegrádon az állami tulajdonú MVM Zrt. egyik üdülőjét árverezik, mintegy 210 millió forintért. Az ingatlan természetvédelmi területnek minősül, így az elővásárlási jog a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságát illeti meg – írta az mfor.hu.