3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Rijád nyitott arra, hogy egy orosz-kínai konzorcium közvetlenül befektessen a szaúdi állami olajvállalat nyilvános tőzsdei kibocsátásába, amelynek várható értéke 100 milliárd dollár. Múlt szerdán a szaúdiak egyetértési nyilatkozatot írtak alá a legnagyobb orosz nem-állami gáztermelő céggel is. A kibontakozó szaúdi-orosz energiapolitikai tengely a kapcsolatok szorosabbá fűzésével jár a katonai területen is.
Szaúd-Arábia. Kép forrása: EPA, Amel Pain

Az, hogy komoly áttörés előtt áll Moszkva és Rijád viszonya, az 2016 végén derült ki, amikor Putyin elnök áldását adta egy közös szaúdi-orosz olajtermelési visszafogásra az árak stabilizációja érdekében. Valóban, a szaúdi-amerikai szövetséget az utóbbi években megviselte Obama elnök közel-keleti ténykedése – amely Rijád szerint gyengekezű volt –, másrészről Trump kapkodása. A szaúdiak ezért végrehajtották a maguk ’keleti nyitását’, amelynek keretében tavaly tavasszal Peking lehetőséget kapott arra, hogy katonai drón-gyárat építhessen a sivatagi királyságban.

Keleti nyitás

A szaúdi király tavaly az év elején Kínát látogatta meg – ahol a két fél 130 milliárd dollár értékben írt alá együttműködési megállapodásokat –, aztán tavaly októberben Moszkvát. A Kreml sikeres katonai kampánya Szíriában átrendezte az erőviszonyokat a térségben, és Washington gyakorlatilag kiszorult a szír rendezési folyamatból, amelyet már Moszkva, Ankara és Teherán koordinál. Bár Rijád mostanra látszólag beletörődött abba, hogy az Asszad rezsimje hatalmon marad Damaszkuszban, a szaúdi uralkodó ház számára napjainkban az igazi fejfájás az ősellenség Irán növekvő regionális súlya. Rijád most abban reménykedik, hogy Moszkva nyomást gyakorolhat Teheránra, de hogy Putyin ezt tényleg megteszi, az bizony nyitott kérdés. Moszkva mindenesetre számíthat arra, hogy Washington és Tel-Aviv egyre élesebb álláspontja Teheránnal szemben Iránt még inkább ráutalttá teszi Moszkvára.

A múlt héten aztán robbant a bomba, amikor kiderült, hogy alig 10 hónappal Trump rijádi látogatása után a szaúdiak nyitottak arra, hogy egy orosz-kínai konzorcium közvetlenül befektessen a szaúdi állami olajvállalat (Saudi Aramco) nyilvános tőzsdei kibocsátásába (IPO).  Ez egy komoly pofon Washingtonnak, hiszen Trump éppen az Aramco IPO miatt utazott első külföldi útjaként Rijádba. A vahhabita királyság a világ legnagyobb IPO-ja keretében az Aramco 5 százalékát akarják tőzsdére vinni, amelynek várható értéke 100 milliárd dollár.

Káncz Csaba

Megy az S-400 légelhárító rendszer is

Mi több, múlt szerdán az Aramco egyetértési nyilatkozatot írt alá a legnagyobb orosz nem-állami gáztermelő céggel, a Novatekkel. Ennek keretében a szaúdiak finanszírozzák az orosz fél LNG projektjeit – különös tekintettel az északi sarkköri Arctic LNG-2 névre hallgató 20 milliárd dolláros projektet, amely már 2023-ban 18 millió tonnás éves kapacitással szándékozik üzemelni. A két fél ezt a projektet akarja kirakatba állítani a májusi szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon.

A múlt században Rijád kulcsszerepet játszott Washington energia statégiájában. Az utóbbi időszak eseményei viszont arra utalnak, hogy a geopolitikai tektonikus lemezek elmozdulnak. A kibontakozó szaúdi-orosz energiapolitikai tengely pedig a kapcsolatok szorosabbá fűzésével jár a katonai (S-400) és a biztonságpolitikai területen is.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Véget érni látszik a Dacia szárnyalása?
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 15:22
A romániai autóipar erőteljesen beletaposott a fékbe. Mindkét ottani márka termelése csökkent.
Makro / Külgazdaság A béna kacsa esete a mestertervvel: van visszaút Oroszországba?
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 13:28
Donald Trump amerikai elnök állítólag azt a „rafinált” tervet eszelte ki, hogy „reciprok Nixonként” lehámozza Oroszországot Kínáról. Ennek az lehet az alapja, hogy fogalma sincs a lehetőségekről.
Makro / Külgazdaság Megjött a reakció Donald Trump újabb Európa-ellenes dührohamára
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 12:39
Az EU nem megy bele a sárdobálásba. 
Makro / Külgazdaság Örülhetnek a magyar autósok
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 10:55
Mit érdemes tudni az üzemanyagárakról? 
Makro / Külgazdaság Hamarosan karnyújtásnyira kerülhetünk Belgrádtól
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 16:16
Az idei év végére elkészül a Budapestet Belgráddal összekötő vasútvonal modernizálása, a két ország fővárosa így gyakorlatilag karnyújtásra kerül egymástól – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Belgrádban.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mi a legnagyobb természeti veszély az európai gazdaság számára
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:46
A felszíni vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai gazdaság számára – közölte az Európai Központi Bank (EKB) és az Oxfordi Egyetem kutatását ismertetve a Luxembourg Times című, angol nyelvű luxemburgi hírportál pénteken.
Makro / Külgazdaság 2027-re ígéri az új kőolajvezetéket Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:31
A tárcavezető arról számolt be, hogy Európa rendkívül összetett kihívásokkal néz szembe, és ezek közül az egyik az energiaválság, amely az Oroszországgal szembeni szankciók és Ukrajna számlájára írható.
Makro / Külgazdaság 4iG: Technológiai együttműködés Kazahsztánnal
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 11:24
A kazah fél megerősítette elkötelezettségét.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe fog kerülni egy liter dízel
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 10:42
Szombaton a benzin nagykereskedelmi ára ezúttal sem változik.
Makro / Külgazdaság „Hihetőbb a 382 ezer” – Bod Péter Ákos szerint félrevezető a béradat
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 09:10
A minimálbér-emelés belengetése szembemegy a gazdasági realitásokkal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG