3p
Rijád nyitott arra, hogy egy orosz-kínai konzorcium közvetlenül befektessen a szaúdi állami olajvállalat nyilvános tőzsdei kibocsátásába, amelynek várható értéke 100 milliárd dollár. Múlt szerdán a szaúdiak egyetértési nyilatkozatot írtak alá a legnagyobb orosz nem-állami gáztermelő céggel is. A kibontakozó szaúdi-orosz energiapolitikai tengely a kapcsolatok szorosabbá fűzésével jár a katonai területen is.
Szaúd-Arábia. Kép forrása: EPA, Amel Pain

Az, hogy komoly áttörés előtt áll Moszkva és Rijád viszonya, az 2016 végén derült ki, amikor Putyin elnök áldását adta egy közös szaúdi-orosz olajtermelési visszafogásra az árak stabilizációja érdekében. Valóban, a szaúdi-amerikai szövetséget az utóbbi években megviselte Obama elnök közel-keleti ténykedése – amely Rijád szerint gyengekezű volt –, másrészről Trump kapkodása. A szaúdiak ezért végrehajtották a maguk ’keleti nyitását’, amelynek keretében tavaly tavasszal Peking lehetőséget kapott arra, hogy katonai drón-gyárat építhessen a sivatagi királyságban.

Keleti nyitás

A szaúdi király tavaly az év elején Kínát látogatta meg – ahol a két fél 130 milliárd dollár értékben írt alá együttműködési megállapodásokat –, aztán tavaly októberben Moszkvát. A Kreml sikeres katonai kampánya Szíriában átrendezte az erőviszonyokat a térségben, és Washington gyakorlatilag kiszorult a szír rendezési folyamatból, amelyet már Moszkva, Ankara és Teherán koordinál. Bár Rijád mostanra látszólag beletörődött abba, hogy az Asszad rezsimje hatalmon marad Damaszkuszban, a szaúdi uralkodó ház számára napjainkban az igazi fejfájás az ősellenség Irán növekvő regionális súlya. Rijád most abban reménykedik, hogy Moszkva nyomást gyakorolhat Teheránra, de hogy Putyin ezt tényleg megteszi, az bizony nyitott kérdés. Moszkva mindenesetre számíthat arra, hogy Washington és Tel-Aviv egyre élesebb álláspontja Teheránnal szemben Iránt még inkább ráutalttá teszi Moszkvára.

A múlt héten aztán robbant a bomba, amikor kiderült, hogy alig 10 hónappal Trump rijádi látogatása után a szaúdiak nyitottak arra, hogy egy orosz-kínai konzorcium közvetlenül befektessen a szaúdi állami olajvállalat (Saudi Aramco) nyilvános tőzsdei kibocsátásába (IPO).  Ez egy komoly pofon Washingtonnak, hiszen Trump éppen az Aramco IPO miatt utazott első külföldi útjaként Rijádba. A vahhabita királyság a világ legnagyobb IPO-ja keretében az Aramco 5 százalékát akarják tőzsdére vinni, amelynek várható értéke 100 milliárd dollár.

Káncz Csaba

Megy az S-400 légelhárító rendszer is

Mi több, múlt szerdán az Aramco egyetértési nyilatkozatot írt alá a legnagyobb orosz nem-állami gáztermelő céggel, a Novatekkel. Ennek keretében a szaúdiak finanszírozzák az orosz fél LNG projektjeit – különös tekintettel az északi sarkköri Arctic LNG-2 névre hallgató 20 milliárd dolláros projektet, amely már 2023-ban 18 millió tonnás éves kapacitással szándékozik üzemelni. A két fél ezt a projektet akarja kirakatba állítani a májusi szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon.

A múlt században Rijád kulcsszerepet játszott Washington energia statégiájában. Az utóbbi időszak eseményei viszont arra utalnak, hogy a geopolitikai tektonikus lemezek elmozdulnak. A kibontakozó szaúdi-orosz energiapolitikai tengely pedig a kapcsolatok szorosabbá fűzésével jár a katonai (S-400) és a biztonságpolitikai területen is.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
Makro / Külgazdaság Üzenet a kormánytól: a magyar gazdagok most végre tényleg a pénztárcájukba nyúlnak?
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:21
A Privátbankár Árkosár legfrissebb eredményei alapján a nem túl fényes inflációs kilátások is szóba kerültek a Trend FM reggeli műsorában hétfőn, ahol Gáspár András, a Klasszis Média lepigazgatója volt a vendég. A beszélgetés második felében pedig azt járták körül: vajon számíthatunk-e komolyabb adakozási, jótékonysági hullámra a választásokig?
Makro / Külgazdaság Bajban van az európai autóipar, három nagyhatalom kér segítséget
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 09:26
Ursula von der Leyenhez fordulnak.
Makro / Külgazdaság KSH: itt költötték a pénzüket a magyarok májusban
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 08:30
Megérkeztek a KSH friss adatai.
Makro / Külgazdaság Vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 08:10
Nem kizárt, hogy az árak csökkenése a jövő héten nem fog folytatódni.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG