A nemzetközi hitelminősítő Londonban ismertetett friss elemzése arra is rámutat, hogy az orosz kormány érzékeli azt a lakossági elégedetlenséget, amely az olajárak zuhanását követő költségvetési konszolidációt - és az azzal járó reálbér- és nyugdíjcsökkenést - követte, különös tekintettel arra, hogy az alacsony választási részvétel is a rossz hangulatot tükrözhette.
Putyin már korábban is akart saját hitelminősítőt létrehozni. Részletek >>> |
Mindezek alapján a Fitch elemzői arra számítanak, hogy a további költségvetési szigorítás már nem lesz olyan agresszív, mint tavaly vagy tavalyelőtt, ám a 2018 márciusában esedékes elnökválasztás közeledtével még így is végrehajtási kockázatok terhelik a költségvetési kilátásokat. A hitelminősítő az idei évre 3,9 százalékos, jövőre 2,8 százalékos GDP-arányos szövetségi államháztartási hiányt vár Oroszországban.
uk.reuters.com |
Az eddigi feszes költségvetési politika ugyan gyengítette az orosz gazdaság növekedését, de az adatok arra vallanak, hogy az idei második negyedévben már javult a helyzet, a stabilizálódó rubel és a lassuló infláció pedig monetáris enyhítést tett lehetővé. A hitelminősítő szerint, ha az orosz kormány továbbra is kordában tartja a kiadásokat, és hiteles középtávú költségvetési keretrendszert alakít ki, az akár pozitív minősítési lépést is eredményezhet.
Oroszországot a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül már csak a Fitch Ratings tartja a befektetési ajánlású államadós-kategóriában. A Standard & Poor's tavaly januárban, a Moody's pedig rá egy hónapra, azaz februárban sorolta át a befektetésre már nem ajánlott "BB/Ba" sávba az orosz szuverén besorolást.