3p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszország eddig egész jól kezelte az olajáresést: engedte a rubelt leértékelődni, visszavágta a költségvetés kiadási oldalát, és persze sokat segített a jó időkben gondosan felhalmozott óriási devizatartalék. Az ár azonban tovább esik, ez újabb kihívás.

Volt már ilyen kevés

Amikor Vlagyimir Putyin az ezredfordulón átvette a hatalmat, az olaj 28 dolláron állt. Nagyjából ott, ahol most. Akkor Oroszország, bő egy évvel a 8 dolláros ár okozta válság után, egész jó formában volt. Az új elnök nagy tervekkel látott neki az országépítésnek, persze égbe menő olajárra akkor biztos nem gondolt, így nagy költekezésre feltehetően nem is készült.

Azonban tanult elődje hibájából, mert az adott olajár mellett is rögtön megkezdte a tartalékok képzését, azaz nem költötték el a teljes bevételt, hanem félretették egy részét a nehéz időkre. Az 1991 vége óta fennálló, gyarmataitól megszabadult Oroszországnak kezdettől fogva az olaj és a gáz exportja jelenti a fő bevételi forrást, a költségvetés bevételeinek fele közvetlenül ebből származik.

Kánaán

Ez a helyzet az elmúlt 25 évben keveset változott, vagyis az olaj-, és gázfüggőség megmaradt. Amikor 2003-2004-ben az olajár áttörte addigi csúcsát, az 1990-ben beállított 40 dollárt, akkor ezt nem bánta senki, jól jött, ajándéknak lehetett tekinteni. Aztán mikor a folyamat begyorsult, az ár még onnan is triplázott és vastagon 100 dollár fölé ment, eljött a Kánaán. Oroszország lehetőségei igencsak megnőttek, úgy a nagyhatalmi státusz visszaszerzésében, mint a lakosság életszínvonalának emelésében.

Brent típusú olaj, 3 év

Szerencsére közben sem feledkeztek meg arról, hogy jöhetnek még a rossz idők, ezért a tartalékképzés nagy ütemben folyt. Így aztán amikor 2014-ben a 100 dollár fölötti ár 50-re zuhant, az orosz gazdaságot ez megviselte, de a devizatartalékok egy részének felhasználásával majd a rubelárfolyam és a költségvetés korrekciójával sikerült egyensúlyba kerülni.

További megszorítás

Az ár azonban az utóbbi hónapokban tovább zuhant, az 50 dollárra méretezett egyensúly ismét felborult. Ezen olajár mellett 3 százalékos deficittel számoltak, ami ha nem csökkentik tovább a kiadásokat, a jelenlegi olajár mellett akár 6 százalék is lehetne. Az orosz pénzügyminisztérium szerint ehhez 1500 milliárd rubeles, vagyis 19 milliárd dolláros megszorításra lehet szükség.

Dollár/rubel, 3 év

A rubel továbbra is szabadon mozog, így az olajár-változáshoz azonnal igazodik. Ezáltal rögtön közvetíti a cserearány-változást a gazdaságnak, nem halmozódnak a feszültségek. Így persze azonnal növekszik az infláció, a fogyasztás pedig, különösen az importáruké, visszaesik, de ez törvényszerű. Ha egyszer az olajból él az ország, akkor annak ára határozza meg, meddig ér a takaró.

Az infláció 13 százalék körül van, ami a jegybank céljának négyszerese. A GDP idén újabb 0,5 százalékkal süllyedhet a tavalyi 3,7 után, bár ez már nem tűnik olyan vészesnek, különösen ha összevetjük a brazil helyzettel.

Több lábon kéne állni

Putyin még 2001-ben említette az orosz parlamentben, hogy jó lenne diverzifikálni az orosz gazdaságot, hogy kevésbé függjön a nyersanyag-kiviteltől. Eddig ebből nem sok valósult meg, és persze a jelenlegi ár mellett is eléldegél az ország a 2001-es színvonalon, a szuperhatalmi álmokhoz ez már lehet, hogy nem elég.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG