3p
Tegnap megtörtént az első orosz leminősítés: az S&P bóvli kategóriába sorolta az Oroszország adósbesorolást. A lépés annak fényében logikus, hogy túl gyorsan fogy az orosz devizatartalék. Ez nem is mehet így sokáig, mert az már maga lenne a „görög út”.

Az orosz gazdaság elsőszámú éltetőereje az olaj-, és gázexport. Ez így van a Szovjetunió megszűnése óta, és ebben nem is látszik sok változás, vagyis az ország továbbra is teljesen ki lesz szolgáltatva az olajár alakulásának. Erre korábban fel is készültek: nem élték fel a teljes bevételt, hanem annak egy részéből óriási devizatartalékot képeztek.

Az aranykor vége

Amikor a rekord magas olajár esni kezdett, és egyúttal az ukrán konfliktus és a nyugati szankciók is hatni kezdtek az orosz gazdaságra, első reakcióként költeni kezdték a devizatartalékot. Csakhogy a probléma nem egy rövid kis intermezzo volt, hanem most már látszik, hogy egy elhúzódó állapotról van szó. Ezt pedig tartósan nem lehet túlköltekezéssel, a devizatartalék felélésével kezelni, hisz akkor egyszer csak elfogy a pénz, és előáll az 1998-as szituáció.

Ezt Oroszország nem engedheti meg magának, nyilván nem is céljuk. Ezért muszáj lesz olyan gazdaságpolitikát folytatniuk, ami alkalmazkodást jelent a kialakult helyzethez, a tartósan alacsony olajárhoz, mégpedig úgy, hogy egyensúly jön létre, vagyis nem fogy tovább a devizatartalék. Sőt, a bizalom szempontjából az sem ártana, ha egy kicsit növekedne.

Kényelmes volt

Miért is tűnik ez olyan nehéznek? Az olajár 50 dollár körül van, ami ugyan csak a fele az elmúlt pár évben megszokottnak, de magasabb, mint 2000 és 2004 között volt, amikor Putyin konszolidálta az orosz gazdaságot és megkezdte a devizatartalék felépítését. Ha akkor ez sikerült, most miért nem?

A válasz nyilván abban rejlik, hogy az időközben az égben járó olajár kissé elkényelmesítette az országot. Túlzottan csábító volt az életszínvonal növelés, a költségvetési lazítás, és a rubel reálértékének túlzott megnövelése. És most ezektől kell visszalépni, legalább a 2000-es évek eleji szintre – ez biztos roppant nehéz. A görögök is könnyen felszaladtak 2001-től 2007-ig a német életszínvonalra, persze hitelből, és onnan kellett visszaállniuk a gazdaságuk által indokoltra (ami kb. a magyarhoz áll közel).

Elkerülhetetlen

Az oroszok megszorítócsomagot jelentettek be Részletek >>

Mit tehetnek az oroszok ebben a helyzetben? Bármilyen fájdalmas, de gyorsan egyensúlyba kell hozni a költségvetést és a fizetési mérleget. Engedni kell a rubelt leértékelődni, hisz olyan extrémen túlértékelt volt, hogy bőven van tér az esésre. Ez persze inflációt okoz, különösen egy, a fogyasztási javak terén erősen importfüggő országban, de ezt egyszeri sokként el kell viselni. A költségvetés kiadásainak a hirtelen visszaesett bevételekhez való igazítása is óriási megszorításként hat, politikailag ez is roppant fájdalmas minden kormánynak.

A helyzet azonban kényszerű. Ha az olajár tartósan lenn marad, akkor ezek az intézkedések elkerülhetetlenek, hisz egyszerűen nincs alternatíva. Egy ország sem tud tartósan többet fogyasztani, mint amit bevételei lehetővé tesznek, hosszú távon ezt senki nem finanszírozza. Különösen nem egy nagyhatalom esetében.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mondtak egy számot: félelmetesen drága volt a Brexit
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 14:21
Az előzetesen vártnál azonban így is kisebbnek tűnik a kár.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor raportra hívhatja Rogán Antalt
Csabai Károly | 2024. december 18. 05:42
Azzal a céllal, hogy átbeszélje propagandaminiszterével, hogyan tálalják, hogy az infláció immár második hónapja emelkedik. Sovány vigasz, hogy ezzel nem vagyunk egyedül. A Privátbankár Európai Inflációs Körkép több mint kétéves fennállása alatt még soha annyi ország nem tett közzé az előző havinál magasabb éves fogyasztóiár-indexet, mint a novemberiről. Ennek ellenére bőszen folyik a monetáris lazítás, mindössze az ukrán jegybank emelt kamatot. A reálkamatok összevetésében még tartjuk a pozíciónkat, de a 2,8 százalékos plusz a gyenge makrogazdasági adatok miatt aligha elég vonzó a külföldi befektetők számára.
Makro / Külgazdaság Valaki kiénekelt Matolcsy Györgyék kórusából
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 16:10
Ahogy egy hónapja, úgy Virág Barnabás alelnök tájékoztatása szerint most is elhangzott egy 25 bázispontos kamatcsökkentési javaslat. Hogy ezúttal is Patai Mihály másik alelnöktől, az később derül ki.
Makro / Külgazdaság Pesszimistábbak lettek Matolcsy Györgyék
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 15:16
A jegybank a jövő évi inflációs és növekedési előrejelzéseit is közölte.
Makro / Külgazdaság Moszkva fenyeget: megtorlással kell számolni Kirillov meggyilkolása miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:32
A nukleáris védelmi erőkért felelős orosz altábornagy elleni merényletről megszólalt az SZBU és a Kreml is.
Makro / Külgazdaság Nem tettek szívességet Matolcsy Györgyék a kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:00
Bár a GDP-növekedési álmok valóra válásához jól jönne egy kamatcsökkentés, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa nem látott okot az irányadó ráta megváltoztatására.
Makro / Külgazdaság Óvatosságra intik a nyugdíjasokat a csalafinta bankokkal szemben Szerbiában
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 10:47
A bankok azzal „fiatalítják meg” Szerbiában idősebb ügyfeleiket, hogy hitelt kínálnak nekik. Ennek alapján úgy érezhetik, hogy olyan hitelképeseket, mint a fiatalok.
Makro / Külgazdaság Sikerült 100 milliárd forintot elköltenie a közmédiának
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 09:48
100 milliárd forintot, ehhez korábban még egy év kellett, de az állami média jobban teljesít.
Makro / Külgazdaság Navracsics Tibor szerint jönnek uniós pénzek, most hetedikek vagyunk a felhasználásban
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 16:46
Az európai uniós források felhasználásának hatékonyságát tekintve az első helyen végzett Magyarország – Csehországgal holtversenyben – a 2014-2020-as költségvetésben, mindez azt jelenti, hogy Magyarországra érdemes uniós forrásokat folyósítani, mert azokat jól és hatékonyan hasznosítja – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter éves meghallgatásán hétfőn az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén.
Makro / Külgazdaság Örüljünk: nyugatabbra kevésbé hervatag a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 12:58
A beszerzési menedzser index Németországban és az euróövezetben is javult, de még mindig csökkenést jelez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG