A pénzmosás veszélye miatt az Európai Uniónak fontolóra kéne vennie a bitcoin szabályozását – hívta fel a figyelmet az Európai Központi Bank egyik tagja. A virtuális deviza erősen felfelé ívelő pályán van: az év eleji ezer dollárról 16 ezer dollár feletti rekordszintet ért el. December 10-én bevezették a CBOE (Chicago Board of Exchange) amerikai tőzsde londoni rendszerébe a bitcoin határidős kontraktusokat. Ez utóbbi sem állította meg a deviza szárnyalását, a bevezetés hírére további 20 százalékkal erősödött az árfolyam 18 ezer dollár fölé - írja a Reuters.
Húsz százalékos robbanással debütált a bitcoin a való világban - Tovább >>> |
Ez azonban aggodalmat váltott ki a központi bank részéről, a látványos emelkedés nyomán számtalan figyelmeztetés hangzott el, miszerint piaci buborék alakulhat ki. Ewald Nowotny osztrák közgazdász szerint az árfolyam ugrásszerű növekedése miatt fontos lenne arról beszélni, szükséges-e szabályozások alá vetni a kriptovalutával való kereskedést, és ha igen, milyen formában. Hozzátette: Különösen azt a szempontot kell megvizsgálnunk, hogy a jelenlegi szabályozás mennyire releváns a pénzmosás szempontjából.
Az unió területén a kisebb tranzakciókat is szigorúan ellenőrzik, így tarthatatlan, hogy a bitcoin kereskedés hasonló kontroll nélkül maradjon – ennek megváltoztatása azonban nem a Központi Bank, hanem az Európai Unió hatásköre. Hozzátette: mivel a kriptodeviza részesedése ugyanakkor továbbra is alacsony a globális piacon, így nem veszélyezteti a monetáris politikát.
Óriási sztori: bűnözők fizetnék ki az államadósság ötödét? Simán megtörténhet Bulgária a teljes államadóssága ötödét kifizethetné abból a bitcoinból, amit állítólag még májusban foglaltak le egy lefülelt szervezett bűnözői csoporttól - azóta ugyanis meghatszorozódott a kriptodeviza értéke. Az ügyészség azonban most azt állítja, nem is foglaltak ők le semmi ilyesmit. Hasonló akciókba azonban biztosan belefutunk a közeljövőben: bűnözők pénzéből harcolhat a világ az államadósság ellen? További részletek >>> |