2p

Parlamenti demokráciákban az a szokás, ha a képviselők valahol gondot látnak, akkor meghallgatásokon próbálják kideríteni az okát. Az Egyesült Királyságban az élelmiszerek drágulásának előidézőit firtatják. 


Az Egyesült Királyság parlamenti képviselői nem értik, miért nő még mindig az élelmiszerek ára, miközben a nagykereskedelmi árak csökkennek. Ezért parlamenti meghallgatást szerveztek, amelyeken a legnagyobb áruházláncok, köztük a Tesco vezetőinek kell megvilágítaniuk a matekot az ellentmondás mögött – írta meg a BBC.

A szigetországban az élelmiszerek ára júniusban 14,6 százalékkal volt magasabb, mint 2022 júniusában – derül ki a British Retail Consortium szakmai szervezet adataiból. Ez valamivel jobb, mint a májusi 15,4 százalékos érték. A lassú csökkenés alapján a szervezet év végre jósol egyszámjegyű élelmiszer-inflációt. A cukorért egyébként 2023 májusában 2022 azonos hónapjához képest 50 százalékkal kellett többet fizetni. A sajt 38, a tojás 29, a tej 28, a burgonya, 24, a kenyér 22, a csirkehús 19 százalékkal drágult a brit boltokban. 

Hónapokat kellene várni a boltláncok szerint

Az ottani politikusok azt gyanítják, hogy a kiskereskedők zsebre teszik az élelmiszer-nyersanyagok árcsökkenéséből és a kiskereskedelmi árak növekedéséből fakadó különbséget. Az áruházláncok azonban az állítják, hogy vékony profitrátával dolgoznak és akciókkal próbálják enyhíteni vevőik nehézségeit.

A brit politikusok szerint csökkennie kellene az élelmiszeráraknak, a kiskerláncokat okolják. Fotó: Depositphotos
A brit politikusok szerint csökkennie kellene az élelmiszeráraknak, a kiskerláncokat okolják. Fotó: Depositphotos

Több magyarázatuk is van a látszólagos ellentmondásra. Ezek egyike, hogy időbe telik, mire bizonyos árcsökkenések, például az olcsóbb energia megjelenik a polcokon szereplő árakban. A másik, hogy hosszú távú szerződések alapján szerzik be a nyersanyagokat, így még a korábbi magas árat fizetik. Szakmai szervezetek szerint három-kilenc hónapon hatnak ezek a körülmények.

Ráadásul ott a brexit

Egyedi tényező a szigetországban a brexit. A kiskereskedőknek az év elejétől kezdve magasabb vámokkal kell számolniuk sok importált élelmiszer esetén. Emellett a vámügyintézés miatt a romlandó áru egy része elveszti az értékét, mire a boltokba ér, ami ellen magasabb árakkal kell biztosítaniuk magukat a vállalatoknak. 

A London School of Economics ijesztő adattal szolgált: a szervezet tanulmánya szerint 2019 óta a brexit okozta a brit élelmiszer-áremelkedés közel harmadát. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
Makro / Külgazdaság Kétségbeesetten igyekeznek alkalmazkodni Trump „új világához”
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:44
További állami támogatásokat jelentett be a dél-koreai kormány az amerikai gazdaságpolitika cikk- cakkjaira reagálva. Ezúttal a félvezetőgyártás állami hátszelét növelik az autóipar után.
Makro / Külgazdaság Kemény ellenfelet kaptak Trumpék: pert indítottak a Fehér Ház ellen a harvardi professzorok
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 09:09
A Harvard Egyetem nem teljesíti a washingtoni kormány elvárásait annak érdekében, hogy elkerülje állami támogatásának lefaragását. A professzorok egy része pert indít az egyetemi autonómia védelmében.
Makro / Külgazdaság Valóban bóvlit csinálhatnak Magyarországból?
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 08:29
Nagy kérdés, mit lép a másik két hitelminősítő. 
Makro / Külgazdaság Cserbenhagyás Putyin-módra, lecserélték az Ibriseket
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 07:17
Sajátos módon hihetetlennek hangzik, hogy Oroszországnak saját lapostévé-gyártása is van, vagyis inkább csak volt, egy olyan cég személyében, amely korábban világmárkák bérgyártója volt.
Makro / Külgazdaság Rémálomszerű válságot hozhat a vámháború
Király Béla | 2025. április 15. 05:51
Abban a szakértők döntő többsége egyetért, hogy a Donald Trump által elindított vámháború nem jelent megoldást azokra a problémákra, amelyekre az amerikai elnök hivatkozik. Az éles piaci reakciók egyelőre visszakozásra kényszerítették Donald Trumpot, ám többek szerint a tőzsdei reakciónál sokkal nagyobb problémák is lehetnek.
Makro / Külgazdaság Óriási fordulat készül Szíriában: rég látott lépésre szánhatja el magát Szaúd-Arábia?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:54
A tartozások kifizetése nagy eredmény lehetne.
Makro / Külgazdaság Hogyan jöhet ki Magyarország a vámháborúból?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 15:11
Erről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában. Emellett szó esett napjaink talán legnagyobb hazai botrányáról, az MNB-alapítványok ügyéről.
Makro / Külgazdaság Szentségtörést fontolgatnak az unióban az orosz gázzal
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 12:49
Tabutémát feszegetnek uniós cégvezetők: mégiscsak kéne orosz gázt venni?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG