5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A CDU vezetői a napokban figyelmeztetni fognak Kína növekvő befolyására a világgazdaságban, a sorozatos emberjogi sértésekre, miközben „stratégiai összefogásra” szólítanak föl az Egyesült Államokkal.  A fregatt útja a Dél-kínai-tenger forrongó térségébe a legátfogóbb művelet, amelyet a második világháború óta a német haditengerészet végrehajt.  Káncz Csaba jegyzete

A német „Bayern” nevű fregatt augusztus másodikán futott ki Wilhelmshaven kikötőjéből és indult el fél éves küldetésére a Dél-kínai-tenger irányába.  A fregatt teljes útja több, mint 30 ezer tengeri mérföldet tesz ki, így ez a legátfogóbb művelet, amelyet a második világháború óta a német haditengerészet végrehajt.

A miniszter világos szavai

A fregatt kényes geopolitikai missziója kapcsán Annegret Kramp-Karrenbauer védelmi miniszter tartott beszédet a kikötőben, aki Kínának félreérthetetlen jelzéseket küldött.  A miniszter leszögezte: „Az üzenet világos, felemeljük zászlónkat az érdekeinkért és az értékeinkért.”  Ez fontos, mivel „a partnereink számára az Indo-csendes-óceáni térségben a tengeri útvonalak már nem biztonságosak.”

Annegret Kramp-Karrenbauer május végén látogatta meg Guam csendes-óceáni szigetét, ahol szeptemberben a német fregatt egy időre kiköt ázsiai körútja során.  A Guam szigetét uraló amerikai Andersen légitámaszpontnak kulcsszerepe lehet egy esetleges Kína elleni katonai konfliktusban.

A német külügyminisztérium tavaly ősszel hozta nyilvánosságra az ország első geopolitikai stratégiáját az Indo-csendes-óceáni térségre vonatkozóan. A 40 oldalas dokumentum révén Németország lett Franciaország után a második európai állam, amely hivatalos stratégiát tesz közzé az egyre forrongóbb térséggel kapcsolatban.  Berlin az új kurzus szerint „aktív hozzájárulást” ígér a régió nemzetközi politikai rendjének fenntartásához.

Politikai kurzusváltás

De Berlin politikai síkon is félreérthetetlen üzeneteket küld Peking irányába.  A legnagyobb üzleti napilap, a „Handelsblatt” megszerezte azokat az esszéket, amelyeket a jövő héten Armin Laschet, a CDU kancellár-jelöltje, Annegret Kramp-Karrenbauer és Peter Beyer, a kormány transzatlanti koordinátora fognak publikálni.  Ezekben az írásokban figyelmeztetni fognak Kína növekvő befolyására a világgazdaságban, a sorozatos emberjogi sértésekre, miközben „stratégiai összefogásra” szólítanak föl az Egyesült Államokkal.  „Csak így lehetünk a transzatlanti barátaink számára erős partner” – emelik majd ki a vezető CDU-s politikusok ezekben a pamfletekben.

A német Zöldek már hónapok óta kemény vonalat visznek Pekinggel szemben.  Májusban ők terjesztették be azt a törvénytervezetet, amely a német cégeket tevékenységük korlátozására kényszeríti az ujgurok által lakott Hszincsiang tartományban.  Szintén emberjogi aggodalmakra hivatkozva a piacpárti FDP bejelentette, hogy feladja támogatását az „Egy-Kína-elvhez”.

Erősödhet a katonai nyomás is Kínára (fotó: depositphotos.com)
Erősödhet a katonai nyomás is Kínára (fotó: depositphotos.com)

London és Párizs az elmúlt években már hadihajók hadgyakorlatokra küldésével jelezték elkötelezettségüket a dél-kínai-tengeri térség szabad navigálásával kapcsolatban. 2019 januárjában az Egyesült Királyság elküldte egy fregattját (HMS Argyll) egy többnapos közös gyakorlatra a Dél-kínai-tenger térségébe, 2018 decemberében pedig London részt vett (HMS Albion) Washingtonnal és Tokióval egy tengeralattjáró-elhárító hadgyakorlaton a vitatott Paracel-szigetek közelében.

Idén London a térségbe küldte új repülőgép-anyahajóját (HMS Queen Elizabeth), amely missziót Johnson miniszterelnök az elmúlt két évtized legambiciózusabb bevetésének nevezett – viszont a pekingi pártsajtó két hete éles figyelmeztetést intézett ennek kapcsán London címére.  Az Egyesült Királyság ráadásul két hadihajóját (HMS Tamar és HMS Spey) állandó jelleggel akarja ezentúl a Dél-kínai-tengeren állomásoztatni. 

Német kereskedelmi kockázatok

Peking érzi, hogy csendben elmozdultak az európai geopolitika tektonikus lemezei. A kínai pártsajtó ezzel kapcsolatban leszögezi, hogy „a kínai-európai kapcsolatok már nem lesznek olyanok, mint korábban”, ráadásul Berlin most befektetéseket és beszállítói láncokat akar áthelyezni Kínából Indiába és egyes dél-kelet-ázsiai országokba.

A Fehér Háznak azt már sikerült elérnie, hogy az Európai Parlament felfüggesztette ratifikációját az EU-Kína befektetési egyezménynek.  De Biden elnök többet akar az európai vezetőktől: álljanak ellent a kínai Új Selyemút infrastruktúra projekteknek, zárják ki a kínai technológiai vállalatokat és csatlakozzanak a Dél-kínai-tengeren az amerikai feltartóztató politikához.

Berlin számára nem kis kereskedelmi kockázattal jár az új, konfrontatívabb kurzus Peking irányába.  Több német óriási cég számára már Kína a legnagyobb külföldi piac.  A BMW, a Daimler, az Infineon és az Adidas teljes forgalmuk ötödét Kínában bonyolítják, a Volkswagen esetében ez több, mint 40 százalék.

Márpedig az új idők új szeleit érezve Kína megkezdte teljes értékteremtő láncok visszavonását az országba.  Ez a „leválási stratégia” komoly veszélyeket rejt a német exportmodell számára.   

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A telekommunikációs cégek önkéntesen korlátozzák áraikat
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 12:54
A kormány kérésének mindhárom nagy szolgáltató eleget tesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 10:21
Tovább zuhannak a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Hirtelen megszólaltak a kereskedők: nincs semmilyen lakossági igény a készpénzfizetésre?
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 09:10
Veszélynek teszik ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat.
Makro / Külgazdaság KSH: 8,7 százalékkal esett vissza februárban az ipari termelés
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:33
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Makro / Külgazdaság Zabálja az áramot a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:08
Jelentős lehetőségeket nyit meg a költségek csökkentésére is.
Makro / Külgazdaság Rendesen kiosztotta Donald Trumpot egy volt pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 20:05
Janet Yellen nem kertelt. 
Makro / Külgazdaság Dübörög a vámháború: megvan, mekkora vámmal verné Kínát Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:24
Megvan, mennyi az annyi.
Makro / Külgazdaság Kínát kikosarazták: nem talált újabb harcostársat Trump ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:24
Ausztrália nem kér a kínai ajánlatból.
Makro / Külgazdaság Kemény üzenet kapott Kínából Donald Trump – ki hátrál meg előbb?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:59
Kudarcba fog fulladni Trump terve – üzenik Kínából.
Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG