A világ legősibbnek mondott szakmáját sem kíméli a koronavírus, pontosabban az ellene alkalmazott válságkezelési stratégia.
Lehúzták a rolót
A héten ugyanis csődöt jelentett a kölni Pascha: Európa egyik legnagyobb bordélyháza a hónapok óta tartó kényszerszünet miatt már nem tudta fizetni a folyó költségeket, például a tizenegy (!) emeletes épület bérleti díját.
Két hetente azzal áltattak, hogy majd két hét múlva lesz valami. Így nem lehet tervezni. A bankok segítségével talán elháríthattuk volna a csődöt, ha megígérték volna, hogy jövő év elején újranyithatunk. Végünk van
- mondta Armin Lobscheid üzletvezető a kölni Expressnek arra utalva, hogy Észak-Rajna-Vesztfáliában a hatóságok már öt hónapja bezáratták a bordélyokat a járvány miatt, és egyelőre nincs kilátás az újranyitásukra.
A prostitúció (és a járványveszély) ezzel persze nem szűnik meg, csupán illegalitásba kényszerül.
Ebben a szakmában mindenki tudja, hogy az üzlet ezerrel megy tovább. Mivel kereslet továbbra is van, a nők most szállodákban, lakásokban, autókban és lakókocsikban találkoznak a férfiakkal. Ugyanakkor már nem védettek, hanem teljesen kiszolgáltatottak a striciknek és a kuncsaftoknak
- világította meg az üzletvezető a bezárás árnyoldalait.
A Die Welt szerint a 9 ezer négyzetméteres Paschában mintegy száz szabadfoglalkozású prostituált és hatvan alkalmazott dolgozott, köztük pincérek, ügyintézők, biztonsági emberek és takarítók.
A bordély még a hetvenes években nyitotta meg kapuit, de csak 1995-ben vette fel jelenlegi nevét. Alapítóját, Hermann Müllert 2017-ben adócsalás miatt börtönbüntetésre ítélték, a rendőrség pedig razziázott is a helyszínen.
Az intézmény a 2006-os németországi foci-vb idején egyébként azzal a szlogennel csalogatta a szurkolókat, hogy
a világ most a lányoknál vendégeskedik.
Berlin már beindult
Míg Kölnben továbbra is lakat alatt vannak a bordélyok, Berlinben lágyszívűbbnek bizonyultak a döntéshozók:
a német fővárosban augusztusban fokozatosan, de ismét munkába állhattak a prostituáltak.
Az egészségügyi hatóságok előbb – idézzük – a „közösülés nélküli szolgáltatásokat” engedélyezték, majd „a közösülést is magában foglaló” praktikáknak is zöld utat adtak, természetesen csak szigorú higiéniai előírások mellett.
A prostitúció ismételt engedélyezését kérte egyébként egy HIV-fertőzötteket segítő szervezet, a Deutsche Aidshilfe is. Szerintük a tiltás vészhelyzetbe sodorja a szexmunkásokat, akik közül sokan bevétel nélkül maradhatnak; egy részüknek nincs hol laknia, és egészségbiztosítással sem rendelkeznek.
Ők az eddiginél is kiszolgáltatottabb helyzetbe kerülhetnek,
figyelmeztetett a szervezet. A Paschában egyébként néhány prostituált még most is a szobájában lakik.
Augusztus végén Düsseldorfban a tartományi parlament előtt követelték a bordélyok újranyitását a szexiparban dolgozók és érdekvédelmi szervezeteik, de utcára vonultak például Stuttgartban és Kölnben is.
Németországban a prostitúció teljesen legális: tavaly év végi adatok szerint 32 800 szexmunkás van hivatalosan bejelentve.