Biden kemény kézzel osztja újra a kártyákat a Közel-Keleten
A Fehér Ház a jövőben kerüli a közvetlen kapcsolatokat a koronaherceggel, de nem destabilizálja a kétoldalú kapcsolatokat azzal a szövetségesével, amelynek területén 5 katonai bázist működtet. A Szíriára mért légicsapás pár nappal azután jött, hogy az orosz és az iráni haditengerészet befejezte közös gyakorlatát az Indiai-óceánon. Káncz Csaba jegyzete.
Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.
Tegnap az Egyesült Arab Emirátusok külügyminisztériuma kiállt Szaúd-Arábia mellett az amerikai hírszerző szervezeteket összefogó Országos Hírszerzési Igazgatóság (DNI) jelentésével kapcsolatban. Rijád ugyanis elutasította a jelentést, miszerint Mohamed bin Szalmán (MbS) szaúdi trónörökös hagyta jóvá azt a műveletet, amelynek során 2018-ban megölték és feldarabolták Dzsamál Hasogdzsi kormánykritikus szaúdi-amerikai újságírót.
MbS – Fehér Ház
Washington egyben 76 szaúdi személlyel szemben szankciót vetett ki – de nem MbS ellen. Az amerikai pénzügyminisztérium zárolta a vagyonát a szaúdi hírszerzés korábbi helyettes vezetőjének, Ahmed Haszan Mohamed al-Aszírinak, aki a Hasogdzsi-gyilkosság „főkolomposa” volt. Biden diplomáciai csapata pontosan tudja, hogy nem tudják elérni közel-keleti céljaikat Rijád nélkül, márpedig így nem támadhatják be közvetlenül annak legerősebb emberét, MbS-t.

A Biden-adminisztráció világosan jelzi, hogy a Fehér Ház kerülni fogja a jövőbeni közvetlen kapcsolatokat MbS-el, de nem akarja alapjaiban destabilizálni a kétoldalú kapcsolatokat azzal a kulcsfontosságú szövetségesével, amelynek területén 5 katonai bázist működtet. Egy párhuzamos, ezzel összefüggő régiós fejleményként pedig vissza akar térni a tárgyalóasztalhoz az iráni nukleáris alkuhoz (JCPOA), de csütörtök éjjel Irán-barát milíciákat bombázott Szíriában. Az új amerikai kormányzat mindkét ügyben jelzi, hogy újra akarja rendezni a közel-keleti színpadot – kemény kézzel, de komolyabb felfordulás nélkül.
A belpolitikai oldal
Azt látni kell, hogy a Biden-adminisztráció a szaúdi lépéssel részben belpolitikai célokat követ. A Hasogdzsi-gyilkosság ugyanis olyannyira brutális volt – mindezt ráadásul egy konzulátuson követve el –, hogy elképesztő amerikai média-figyelmet váltott ki.
Ez a cikk az Mfor és a Privátbankár Prémium tartalma, csak a lap előfizetői olvashatják teljes terjedelmében.
Prémium tartalmainkhoz a következő lépések után férhet hozzá:
- Regisztráljon (adja meg emailcímét és jelszavát)
- Válasszon előfizetői csomagjaink közül
- Fizessen bankkártyájával
+1 Amennyiben megújuló havi csomagjaink közül választ, az első hónap csak 390 forint mindkét csomag esetében!
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat