5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Fehér Ház a jövőben kerüli a közvetlen kapcsolatokat a koronaherceggel, de nem destabilizálja a kétoldalú kapcsolatokat azzal a szövetségesével, amelynek területén 5 katonai bázist működtet. A Szíriára mért légicsapás pár nappal azután jött, hogy az orosz és az iráni haditengerészet befejezte közös gyakorlatát az Indiai-óceánon. Káncz Csaba jegyzete.

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

Tegnap az Egyesült Arab Emirátusok külügyminisztériuma kiállt Szaúd-Arábia mellett az amerikai hírszerző szervezeteket összefogó Országos Hírszerzési Igazgatóság (DNI) jelentésével kapcsolatban. Rijád ugyanis elutasította a jelentést, miszerint Mohamed bin Szalmán (MbS) szaúdi trónörökös hagyta jóvá azt a műveletet, amelynek során 2018-ban megölték és feldarabolták Dzsamál Hasogdzsi kormánykritikus szaúdi-amerikai újságírót.

MbS – Fehér Ház

Washington egyben 76 szaúdi személlyel szemben szankciót vetett ki – de nem MbS ellen. Az amerikai pénzügyminisztérium zárolta a vagyonát a szaúdi hírszerzés korábbi helyettes vezetőjének, Ahmed Haszan Mohamed al-Aszírinak, aki a Hasogdzsi-gyilkosság „főkolomposa” volt. Biden diplomáciai csapata pontosan tudja, hogy nem tudják elérni közel-keleti céljaikat Rijád nélkül, márpedig így nem támadhatják be közvetlenül annak legerősebb emberét, MbS-t.

Joe Biden amerikai elnök videokonferencia keretében üdvözli a külügyminisztérium dolgozóit a washingtoni külügyminisztériumban 2021. február 4-én. Illusztráció. (Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)
Joe Biden amerikai elnök videokonferencia keretében üdvözli a külügyminisztérium dolgozóit a washingtoni külügyminisztériumban 2021. február 4-én. Illusztráció. (Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)

A Biden-adminisztráció világosan jelzi, hogy a Fehér Ház kerülni fogja a jövőbeni közvetlen kapcsolatokat MbS-el, de nem akarja alapjaiban destabilizálni a kétoldalú kapcsolatokat azzal a kulcsfontosságú szövetségesével, amelynek területén 5 katonai bázist működtet. Egy párhuzamos, ezzel összefüggő régiós fejleményként pedig vissza akar térni a tárgyalóasztalhoz az iráni nukleáris alkuhoz (JCPOA), de csütörtök éjjel Irán-barát milíciákat bombázott Szíriában. Az új amerikai kormányzat mindkét ügyben jelzi, hogy újra akarja rendezni a közel-keleti színpadot – kemény kézzel, de komolyabb felfordulás nélkül.

A belpolitikai oldal

Azt látni kell, hogy a Biden-adminisztráció a szaúdi lépéssel részben belpolitikai célokat követ. A Hasogdzsi-gyilkosság ugyanis olyannyira brutális volt – mindezt ráadásul egy konzulátuson követve el –, hogy elképesztő amerikai média-figyelmet váltott ki. Bidennek tehát most egyrészt az amerikai közvélemény, másrészt a kongresszusi demokrata frakció követeléseit kell teljesítenie a szaúdi kétoldalú viszony áthangolásával.

Világos elvárás a demokrata párt részéről, hogy Biden lépései legyenek összhangban azokkal az emberi jogokkal és jogállami kívánalmakkal, amelyet Washington megkíván demokratikus szövetségeseitől. Biden ezért csütörtökön csak a 84 éves, régóta betegeskedő Szalman ibn Abdul-Aziz Al Szaúd szaúdi királlyal volt hajlandó telefonon beszélni, míg MbS-el Lloyd J. Austin védelmi miniszter tárgyalt.

Viharok jönnek Rijádban

Biden világossá tette a királynak, hogy az USA nem hagyja magára a királyságot. De aláhúzta, hogy a kétoldalú kapcsolatok a jövőben „olyan szorosak és átláthatók lesznek, amennyire lehetséges”. A Fehér Ház ura ráadásul holnap újabb lépéseket akar bejelenteni az amerikai-szaúdi viszonnyal kapcsolatban, és Washington felelősségre vonja az emberi jogok megsértőit.

Biden új leosztása természetesen hamarosan Rijádot kurzusmódosításra fogja kényszeríteni. Ahogyan Krajcsír Lukács regionális szakértő leszögezte a közösségi médiában: „az USA-szaúdi viszony olyan szoros volt a történelemben, hogy amit a hivatalos amerikai politika tett vagy érte őt, az mindig, ismétlem MINDIG, lecsapódott Szaúd-Arábia uralkodóházára, sohasem hagyta érintetlenül, amit Washingtonban tettek, vagy döntöttek. Az 1973-as olajválság, egy félreérhető nyilatkozat az 1979-es mekkai ostrom idején, Szaddám Huszein, szeptember 11., 2011-es arab tavasz és még sorolhatnám a példákat, amikor az uralkodóház MINDIG kénytelen volt változtatni a korábbi magatartásán, hatalmi struktúráján vagy külpolitikáján.”

Kettős játszma Iránnal

Biden új Közel-Kelet politikája befejezi Trump „maximális nyomás” kampányát Iránnal kapcsolatban, amely kiterjedt a tragikus sorsú Jemenre is. Vissza kíván térni a JCPOA-hez, kisebb módosításokkal és regionális szempontok figyelembevételével.

De azt is látni kell, hogy Washington a csütörtöki légicsapással 2019. december 29-e óta először támadott célpontokat Szíriában. Mi több, akkor 5 napra rá, 2020. január 3-án drónnal felrobbantották Szolejmáni tábornok, a második legfontosabb iráni politikai szereplő autóját.

A csütörtöki légicsapást elítélte a szír, az orosz, a kínai és az iráni kormányzat is. Nem tekinthető véletlennek, hogy a Szíriára mért légicsapás az Irán-barát milíciák ellen pár nappal azután jött, hogy az orosz és az iráni haditengerészet befejezte közös gyakorlatát az Indiai-óceánon. A legutolsó ilyen közös hadgyakorlatot (“Maritime Security Belt”) 2019 decemberében tartották – Szolejmáni tábornok kiiktatása előtt pár nappal.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog – itt a kormány reakciója Trump nagy bejelentésére
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:29
A külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli felelősöket emlegette.
Makro / Külgazdaság Donald Trumpék ezzel a magyar gazdaság alól is kirúgnák a széket?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:29
Előkerült egy brutális büntetővám terve. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint aláírt, és ezt az egész EU megemlegeti
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:02
Az elnök vámok bevezetéséről szóló rendeletet írt alá.
Makro / Külgazdaság 25 ezer ember kerülhet az utcára – megkongatták a vészharangot az autóiparban a britek
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 06:41
A szigetország rendkívüli módon megsínylené az amerikai vémokat.
Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG