5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A határozott fellépés ellenére a NATO-nak mindenképpen el kell kerülnie, hogy sarokba szorítsa Moszkvát és az egy nukleáris támadásban lássa az egyetlen kiutat.  A nyugati hatalmak várhatóan jóval kisebb toleranciával figyelik az elkövetkező időszakban a magyar kormány „pávatáncát” a geopolitikai blokkok között.  Káncz Csaba jegyzete

Joe Biden ma – pontosan az orosz támadás után egy hónappal - érkezik Brüsszelbe, hogy részt vegyen az Európai Tanács ülésén, amelyen ez alkalommal Boris Johnson brit miniszterelnök is részt vesz. A találkozón várhatóan megtárgyalják az orosz olajembargó kérdését. Franciaország szerint semmi nem tabu, ugyanakkor Németország és néhány kelet-európai állam nem sietne a lépéssel. Diplomaták szerint egy orosz vegyifegyver-bevetés vagy Kijev szétbombázása hozhatná el ezt a drasztikus lépést.

Joe Biden és Boris Johnson most megint összedughatja a fejét a többi NATO-tagállam vezetőjével Fotó: MTI/AP/PA/Stefan Rousseau
Joe Biden és Boris Johnson most megint összedughatja a fejét a többi NATO-tagállam vezetőjével Fotó: MTI/AP/PA/Stefan Rousseau

Csütörtökön Biden jelen lesz a NATO csúcstalálkozón, amely az orosz invázió utáni euroatlanti elrettentési és védelmi erőfeszítésekre fog koncentrálni. Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter már a múlt héten találkozott a NATO központjában a szövetségesek védelmi minisztereivel, megvitatva előzetesen az amerikai csapatok megerősítésének terveit az ukrán határon. Holott az amerikai katonák száma kontinensünkön már így is meghaladja a 100 ezret, és ez 2005 óta a legmagasabb szint. A Pentagon a háború kitörése óta több, mint 15 ezer katonát vezényelt Európába. 

Pénteken pedig az amerikai elnök Varsóba látogat, ahol kétoldalú megbeszélése lesz Andrzej Duda elnökkel. Washington ellenzi azt a lengyel javaslatot, miszerint a NATO küldjön fegyveres békefenntartókat Ukrajnába. A két elnök megvitatja a kialakult humanitárius válságot is, hiszen Lengyelország eddig több, mint kétmillió ukrán menekültet fogadott be.Tegnap Varsó javasolta, hogy Oroszországot távolítsák el a G20-ak kötelékéből és az USA pozitívan fogadta a kezdeményezést.

Európa biztonságpolitikai forradalma

Az orosz agresszió az elmúlt egy hónapban elképesztő változásokat hozott kontinensünkön. Finnország és Svédország jelezte, hogy fontolóra vették országaik NATO-csatlakozását. Berlin feladta több évtizedes keleti politikáját, példátlan intézkedésekkel növelve katonai kiadását és fegyvereket küldve Kijevnek. No, és nem utolsósorban Belarusz módosította alkotmányát, amely így már lehetővé teszi atomfegyverek állomásoztatását.

A második világháború óta nem voltak ilyen magasak a tétek kontinensünk biztonságát tekintve. A határozott fellépés ellenére a NATO-nak mindenképpen el kell kerülnie, hogy sarokba szorítsa Moszkvát és az egy nukleáris támadásban lássa az egyetlen kiutat. Putyin az ukrán invázió előestéjén azzal fenyegetőzött, hogy aki beavatkozik a konfliktusba, illetve az orosz belügyekbe, az „olyan következményekkel számolhat, amelyet még nem látott történelme során”. A Kreml tehát a nukleáris arzenáljával sakkban tartja a világot és senki nem akarja kipróbálni, hogy Putyin vajon blöfföl-e.

Ettől eltekintve az orosz-ukrán háború olyan szintű stratégiai konvergenciát váltott ki a nyugati hatalmak részéről, amely újra szabja a globális geopolitikát. A NATO és az EU új életre kelt és az európai hatalmak soha nem látott eltökéltséggel erősítik biztonsági struktúráikat. Egyben a nyugati hatalmak várhatóan jóval kisebb toleranciával figyelik az elkövetkező időszakban a magyar kormány „pávatáncát” a geopolitikai blokkok között.

Putyin agressziója elérte azt, amit az amerikai diplomáciai évtizedek munkájával sem: Berlin végre felismerte, hogy Németországnak kell saját – és Európa - biztonságára törekednie. Ez a geopolitikai válság emlékeztette a tagállamokat a kölcsönös védelem szükségességére és tovább erősítette az EU kohézióját. Boris Johnson mai részvétele az Európai Csúcson világosan mutatja, hogy az Egyesült Királyságban még a Brexit hívei is újra gondolják London geopolitikai pozícióját. 

Egy józan végjáték felé

Washington nem hajlandó tárgyalni Moszkvával a háborúról, de nem tartja vissza Kijevet a kétoldalú tárgyalásoktól, mint ahogyan az izraeli miniszterelnököt sem a közvetítési kísérletektől. Azt mindenesetre nehéz elképzelni, hogy ezek a kétoldalú tárgyalások megnyugtató eredményhez vezetnek. Putyin eltökélt, hogy megváltoztatja az európai erőviszonyokat, visszaállítja Oroszország nagyhatalmi státuszát és Ukrajnát visszatereli orosz fennhatóság alá. 

Legalábbis ez volt az eredeti terve, de aztán jöttek az óriási pofonok az ukrán fronton. Moszkvának már kisebb igényei vannak a harcok befejezésére: köztük egy új ukrán alkotmány, amely kimondja az ország örökös semlegességét, az ukrán haderő létszámának lecsökkentése, a Krím és a Donbasz elismerése orosz területként – mint ahogyan a blokád alá vont és terror-bombázásokkal már félig lerombolt Mariupolra is igényt tartanak.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Már nem vagyunk rekorderek – de ennek most örülni kell
Csabai Károly | 2025. április 17. 06:03
A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.
Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG