5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Nem tekinthető biztosnak, hogy az iráni keményvonalasok hajlanak a békére Jemenben, hiszen a huszi támadásokkal sakkban tartják a szaúdi királyságot. A geopolitikai helyzet rendkívül veszélyes a szaúdi koronahercegre nézve is. Káncz Csaba jegyzete.

A Közel-Kelet egyik legnagyobb politikai és társadalmi drámája kétségkívül a 35 éves Mohamed bin Szalmán (MbS) szaúdi koronaherceg hat éve elindított jemeni háborúja, amely katasztrofális kihatással járt a szaúdi költségvetésre és mindenekelőtt a jemeni átlagemberre. A háborúban már több mint 230 ezer személy vesztette életét, a lakosság nagyobbik része – több, mint 20 millióan – alultápláltak, és rendszeresek a halálos járványok.

A hadjárat aláásta Rijád hagyományos szövetségi rendszerét, Pakisztán ugyanis nem volt hajlandó csapatokat küldeni a huszi lázadók leverésére. Jemen a jelen állás szerint tartósan bukott állammá (failed state) alakult az Arab-félszigeten.

Biden szándéka

Biden elnök múlt heti, első külpolitikai beszédében jelentette be, hogy Washington ezentúl nem támogatja a Rijád által vezetett koalíció jemeni katonai műveleteit. Eddig ehhez tartoztak Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emirátusok jemeni hadjáratához végzett amerikai fegyvereladások, több száz amerikai katonai tanácsadó tevékenysége, valamint hírszerzési és logisztikai információk.

Joe Biden amerikai elnök videokonferencia keretében üdvözli a külügyminisztérium dolgozóit a washingtoni külügyminisztériumban 2021. február 4-én. (Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)
Joe Biden amerikai elnök videokonferencia keretében üdvözli a külügyminisztérium dolgozóit a washingtoni külügyminisztériumban 2021. február 4-én. (Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)

A Biden-adminisztráció a diplomáciai megoldás felé akarja terelni a konfliktust. Ebből a célból a régiót jól ismerő, és ott kiváló kapcsolatokkal rendelkező hivatásos diplomatát, Tim Lenderkinget nevezné ki különleges megbízotti feladattal – aki az első ilyen közvetítő a háború során.

Biden aláhúzta, hogy a jemeni háború egy humanitárius és stratégiai katasztrófa. Washingtonban ezzel első alkalommal győzedelmeskedett az a nézet, miszerint az amerikai részvétel a jemeni proxi háborúban semmifajta haszonnal nem jár az amerikai érdekekre nézve. Sőt!

Biden nemcsak Trump politikájával szakított látványosan – aki közel-keleti politikáját Szaúd-Arábiára és Izraelre építette – , hanem azzal is, amelyet még alelnökként képviselt és alakított Obama elnökségei alatt. Trump olyannyira Rijád mellett állt, hogy elnöki vétóval akadályozta meg a kongresszus tervét a szaúdi fegyverszállítások korlátozásáról. Rijád számára Biden a múlt heti bejelentése során csak azt a szépségtapaszt tartotta meg, hogy a szaúdi királyság területe elleni esetleges huszi támadásnál továbbra is számíthatnak az amerikai katonai segítségre.

De mit szól Irán?

Biden a beszéde során hallgatott az iráni nukleáris alkuhoz való visszatérésről. Ez a hallgatás egy olyan politikustól, aki több évtizedet töltött a diplomáciában, több mint feltűnő. Márpedig a perzsa állam a huszik legfontosabb támogatója, és Teherán jóindulatához is szükség van a konfliktus diplomáciai rendezéséhez. Egyáltalán nem tekinthető biztosnak, hogy az iráni keményvonalasok hajlanak a békére Jemenben, hiszen a huszi támadásokkal sakkban tartják a szaúdi királyságot.

A Newsweek alig három hete jelentette exkluzív értesülését, hogy Irán a huszik ellenőrizte jemeni El-Dzsauf kormányzóság területén 2 200 kilométeres hatótávolságú drónokat telepít, amelyekkel könnyűszerrel célba veheti a Perzsa-öbölben és a Közel-Kelet más részein tartózkodó amerikai katonai, szaúd-arábiai és izraeli célpontokat. Az amerikai magazin szerint a 2020. december 25-én készült műholdas felvételek bizonyítják, hogy a Sáhed 136-os, iráni gyártmányú drónokat egyértelműen az Iráni Forradalmi Gárda telepítette Jemen Szaúd-Arábiával határos kormányzóságába. Közben az Iráni Fegyveres Erők vezérkari főnöke bejelentette, hogy Teherán kénytelen lesz járőröző hadihajókat irányítani a Vörös-tengeren közlekedő iráni kereskedelmi hajók útvonalának biztosítására.

Nagy kérdés az is, hogy a huszik keményvonalas csoportjai beleegyeznek-e a békébe. Eddig ugyanis a huszik rendszeresen arra használták ki a fegyverszüneteket, hogy megerősítsék és újrarendezzék magukat az újabb támadás előtt.

Forrósodik a talaj a koronaherceg alatt

A helyzet rendkívül beszélyes a szaúdi koronahercegre (MbS) nézve is, hiszen személye teljesen összefonódott a háborúval. Ahogyan Krajcsír Lukács régiós szakértő kifejtette a közösségi médiában: „itt most nem arról van szó, hogy egy ország vonja meg a támogatását, hanem gyakorlatilag az egész Nyugat Rijád ellen fordult ebben az ügyben – utóbbi hetekben az olaszok, britek, kanadaiak meg talán a németek is leállították a fegyverszállítmányokat vagy szólaltak fel a háború ellen.

MbS esetében nem az a baj elsődlegesen, hogy fiatal, nem az jelenti a veszélyforrást a monarchia intézményére nézve. Hanem, hogy eleve már az örökösi kinevezése is sok problémát hozott, írott és íratlan szabályok tucatjait szegve meg, ezáltal egy nagyon erős belső ellenzéket teremtve magának – még a hírhedt Fejszál sem indult ilyen ellenszélben.

Eddig MbS féken tudta tartani, és likvidálta a legfontosabb ellenzőit, de ez mit sem ér, ha nem tud eredményt felmutatni, ha legfontosabb külső szövetségeseit veszíti el. És ebből fakad, hogy igazából a többi "pillér" sem tud rá hatással lenni, legyen az a vahábbita papság, a szaúdi család más ágai, a hadsereg, az állami szektor (főleg a diplomácia), vagy a gazdaság (olajipari vezetők).

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG