Elemzők szerint a tervezett intézkedések könnyedén át fognak menni, mivel az új miniszterelnök, Mario Monti programját az alsó-és felső házban egyaránt támogatja a többség. Mario Monti már december elején bejelentette a megszorító intézkedéseket, azonban a törvény hatályba lépéséhez a parlament jóváhagyása is szükséges.
Monti "Itália-mentő csomagnak" nevezte a következő két évre szóló intézkedéseket. Az intézkedések a kiadások csökkentését és az adók emelését tartalmazzák, annak érdekében, hogy csökkentsék az államháztartás kiadásait és a GDP arányos 120 százalékos államadósságot.
Spanyolország a tervezett 2,5-3,5 milliárd eurónál jóval nagyobb összegért, 6,028 milliárdért értékesített ma három különböző lejáratú kötvényt, a kilenc és a tíz éves kötvények hozama azonban emelkedett az előző kibocsátáshoz képest. |
Az olasz gazdasági válságot is jól mutatja, hogy az olasz Confidustria módosította jövő évi növekedési előrejelzését a korábbi 0,2 százalékról -1,6 százalékra, és jelezte, hogy az olasz gazdaság már most recesszióban van. Az olasz államkötvények 7 százalék körüli hozama is aggodalomra ad okot, ilyen mértékű hozamok mellett az olasz állam hosszú távon nem képes finanszírozni magát a piacról. Tegnap eurótörténeti csúcsot jelentő, 6,47 százalékos átlaghozam mellett értékesített 3 milliárd eurónyi 5 éves lejáratú államkötvényt Olaszország.
A gazdasági problémák megoldására a Monti-kormány bruttó 33 milliárd eurós megtakarítást tervez, amelynek központi eleme az államadósság csökkentése, és egyebek mellett nyugdíjreformból, adóemelésből, illetve liberalizációból áll, a megszorító csomag célja, hogy az euróövezet harmadik legnagyobb gazdaságával szemben helyreálljon a piaci bizalom.
A kormányfő és miniszterei által bemutatott csomag 12-15 milliárd euró költségcsökkentést céloz meg, 33 milliárdos bevétellel. Jelentősen csökkentették a megyei közigazgatási testületek létszámát, továbbá az eddigi 50-ről 28-ra csökkentették a független állami hatóságok számát.
Az intézkedések értelmében másfél százalékos egyszeri adóval sújtják az előző években külföldi bankokból kedvezményes adóval Olaszországba visszahozott vagyonokat. Az adókulcsok nem változtak. Az általános forgalmi adó emelése 2012 második felétől várható. Újra bevezetik és megemelik a Berlusconi-kormány által eltörölt ingatlanadót.
Az olasz kormány járulékfizetés szerinti nyugdíjrendszert vezet be. Jövő évtől a férfiak minimális nyugdíjkorhatára 66, a nőké 62 év lesz és 2018-ig ugyancsak 66 évre emelkedik. A nők 40 év + 1 hónap járulékfizetéssel, a férfiak 42 év + 1 hónappal mehetnek nyugdíjba. Aki korábban vonul nyugállományba, hiába teljesítette az előírt járulékot, nyugdíjából évi 3 százalékot veszít a kötelező korhatár eléréséig.