1p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mint a Mátyás király mesében: hozott is meg nem is az amerikai Fed elnöke. Ben Bernanke a szerdai kamatdöntő ülés után kitartott a szigorú, további enyhítést ellenző retorika mellett, ugyanakkor meglebegtette az újabb kötvényvásárlást arra az esetre, ha „valami váratlan” negatív esemény történne. Javították az idei, de rontották a 2013 – 2014-es jóslataikat.

A Fed elnöke, Ben Bernanke azt jelezte, hogy valószínűtlen a további lazítás, hacsak az amerikai gazdaságban nem lesz váratlan visszaesés. Az amerikai monetáris politikát alakító Nyíltpiaci Bizottság állásfoglalása szerint a lakáspiac a javulás jeleit mutatja és a stagnálás után van esély arra, hogy lassan megindul a gazdaság növekedése. A Fed megismételte azt a korábbi álláspontját, hogy az irányadó kamat, tehát a hitelek kamatai legkésőbb 2014 végéig nem emelkednek. Az amerikai jegybankárok egyben megemelték a gazdasági növekedésre, az inflációra és a munkanélküliségre vonatkozó előrejelzéseiket.

A Fednek elvileg 2 százalékos a tűréshatára az év/év alapon számolt inflációban, viszont a magas energiaköltségek és az alacsony hitelfelvételi költségek miatt nagy a valószínűsége annak, hogy az amerikai fogyasztói árszínvonal emelkedése ezt átmenetileg vagy tartósan is meghaladhatja. A Fednek nagy dilemmája évek óta, hogy az inflációs célt feláldozza-e a növekedés oltárán. Az amerikai gazdaság sérülékenysége még mindig nagyon erős, a munkanélküliség ugyan csökken, de még mindig nagyon sok évre van a válság előtti állapotoktól. Az elemzői közösség és a Fed is egyre inkább hangsúlyozza az európai adósságválság becsapódását, amelynek hosszú távú hatását még mindig nem lehet kiszámítani pontosan.

A Fed Nyíltpiaci Bizottsága szerint a gazdasági növekedés visszafogott marad a következő negyedévekben, viszont megemelték az előrejelzéseket az idei évre. Úgy vélik, hogy a GDP idén 2,4 százalékponttal emelkedik majd 2,9 százalékra. Januárban még azt jósolták, hogy 2,2 százalékpontos lesz a növekedés és 2,7 százalékos lesz az éves alapon számolt bruttó hazai termék növekedése. A Fed ugyanakkor csökkentette a jövő évre és 2014-re vonatkozó előrejelzését. Ben Bernanke sürgette a kongresszust, hogy tegyen további lépéseket a költségvetési hiány lefaragása érdekében, anélkül, hogy veszélyeztetné a gazdasági növekedést. A Bush-korszakban bevezetett jövedelemadó-csökkentése az év végével kifut, aztán januárban életbe lépnek az automatikus kiadáscsökkentő intézkedések.

A Fed nem tervezi, hogy megváltoztatja az eddig bejelentett lazító intézkedéseit, így maradnak az eredeti programnál az úgynevezett Operation Twist-akcióval kapcsolatban is. Az idén júniusban lejáró program lényege, hogy az amerikai tartalékbank-rendszer 400 milliárd dollár értékben cserél rövid lejáratú állampapírokat hosszú lejáratúakra, leszorítva ezzel a hosszú hozamokat. Ennek haszna, hogy egyrészt eltereli a piaci szereplőket a hosszú papíroktól a kockázatosabb, rövid eszközök felé, a másik, hogy ezzel lejjebb nyomták a hosszútávú hitelkamatokat az autópiactól, a jelzálogkölcsönökig.

A Fed mérlege a mennyiségi lazító programok két fordulója után rekordméretűre, majdnem 3 ezer milliárd dollárral dagadt. A QE és a QE2 (quantitative easing) két köre eddig 2300 milliárd dollárba került, azaz kvázi ennyi pénzt nyomtatott az amerikai jegybank. Amikor a Fed 2010 novemberében bejelentette a mennyiségi lazítás második körét, akkor kisebb deflációs kockázatok voltak a rendszerben, Bernanke szerint ez most már nem áll fenn. A Fed elnöke most azt mondta, hogy hajlandóak elengedni az inflációt 2 százalék fölé, ez pedig nem fogja aláásni a Fed hitelességét.

Az inflációval kapcsolatos dilemma nem most kezdődött a Fednél. Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász szerint a jegybankároknak meg kéne emelniük a 2 százalékos inflációs célt, ahhoz, hogy csökkenteni tudják a munkanélküliséget. De nemcsak kívülről jönnek bírálatok, a Nyíltpiaci Bizottság (gyakorlatilag az amerikai Monetáris Tanács) tagjai között is elég erős a vita. A Fed richmondi körzetének elnöke, Jeffrey Lacker sorozatban harmadszor foglaltatta a jegyzőkönyvbe, hogy nem ért egyet a hosszútávú alacsony kamat politikájával. Ő például úgy véli, hogy az első kamatemelésre már 2013-ban szükség van, hogy elejét vegyék az árak elszabadulásának. Az inflációs terveknek egyébként alaposan betettek a magas üzemanyagárak. A dollár gyengülése és a részben emiatt, részben a geopolitikai feszültségek miatt tartósan 100 dollár fölött dekkoló nyersolajár tartósan magasan tartja az árakat a benzinkutakon.

A Fed illetékesei, miközben bizonytalanok a jövő évi és a 2014-es kilátásokkal kapcsolatban, kissé javították az idei kilátásokat. Most úgy vélik, hogy év végére 7,8 - 8 százalék között lesz a munkanélküliségi ráta, miközben a korábbi jóslatok 8,2 - 8,5 százalék között szóródtak. Ez ugyanakkor még mindig nagyon messze van az amerikai jegybank hosszútávú céljától, ami 5,2 – 6 százalék. Márciusban 8,2 százalékos volt az amerikai munkanélküliségi ráta

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG