A Külgazdasági és Külügyminisztérium által még 2017-ben kiírt új washingtoni nagykövetség felújítása többe került a tervezettnél. A Washingtonban, a Rhode Island Avenue-n álló épület átalakítására és teljes körű felújítására négy éve írták ki a pályázatot tervdokumentáció készítésére, komplett rekonstrukciós kivitelezési munkálatokra, tereprendezési és kertészeti munkálatokra, új kerítés megépítésére, valamint egyéb szakipari (építész, gépész, elektromos, tartószerkezet, stb.) feladatokra.
A washingtoni ingatlan hatszintes, amely 1995 négyzetméteres telken áll. Az épület eredetileg 1988 négyzetméter volt, az átépítés után pedig 2140 négyzetméter lesz. A garázs ezen kívül még nettó 654 négyzetméteres épület, tetején zöldtetővel. Az épület műemléki védettség alatt áll.
A 387 munkanapra szóló tendert a MEGA-LOGISTIC Beruházási és Üzemeltetési Zrt. nyerte meg, és a 2017. decemberében aláírt szerződésük 3 milliárd 794 700 ezer forintról szólt. Az új washingtoni nagykövetség átalakítását 2021. augusztus 31-én be is fejezték, de előtte, augusztus 19-én szerződést módosítottak a felek.
A módosításra azért volt szükség, mert eredetileg 2021. május 31-re készült volna el a felújítás, ám ez három hónapot csúszott. Másrészt módosították a pénzügyi ütemtervet is, amely rögzíti a jelentős áremelkedést, mégpedig a Magyarországon érvényesülő átlagos infláció miatt.
Ennek következtében a nagykövetség végleges felújítási és átalakítási munkálatai 4 milliárd 397 905 721 ezer forintba kerültek (ÁFA nélkül). Tény és való, hogy 2017 óta valóban 15 százalékos volt az infláció.
A 866 főt foglalkoztató, kivitelezést nyerő cégnek, a MEGA-LOGISTIC Zrt.-nek a nagyértékű megbízás a számok szerint jól jött. A szerződés aláírásának évében, 2017-ben nettó árbevételük 8,9 milliárd forint, 2020-ban már 15 milliárd forint volt. Nyereségük követte a tendenciát. a 2017-es 303 milliós bevételük 2020-ra szinte megduplázódott, 592 millió maradt a zsebükben. Ebben persze minden bizonnyal szerepe volt annak is, hogy az évek során a cégbe olvasztották a Zselici Szabadidőfarmot és a TBÉSZ Távközlési és Biztosítóberendezési Építő Rt-t is.
6,6 millió dollárért került piacra
Visszakanyarodva az épülethez, a Brodhead-Bell-Morton Kúriát 2016-ban vásárolta meg a magyar állam az American Coatings Association-tól, hogy odaköltöztesse nagykövetségét. Ezzel 75 év után lett új tulajdonosa a patinás épületnek.
Az ingatlant 2014-ben dobták a piacra, és a DC Adó- és Adóhivatal szerint az ingatlan körülbelül 6,6 millió dollárra becsülhető. Hogy mennyiért jött végül össze üzlet, arról a Washington Business Journal 2016-ban azt írta, hogy a verseny kiélezett volt, amit a magyarok szilárd ajánlattal zártak le.
A Wikipedia szerint 1879-ben John Fraser építész tervei alapján épült, majd 1912-ben John Russel Pope építész teljesen átalakította. A Beaux-Arts stílusú épület eredetileg a Brodhead család magánlakásaként szolgált. 1939 és 2016 között az épület a Nemzeti Festék-, Lakk- és Lakkszövetség (ma Amerikai Bevonatok Szövetsége) irodájaként működött. A korábbi lakók közé tartozott Alexander Graham Bell és felesége, Mabel Gardiner Hubbard, Levi P. Morton amerikai alelnök , Oroszország nagykövetsége és Elihu Root amerikai külügyminiszter is.
Az épület szerepel a Nemzeti Történelmi Helyek Nyilvántartásában, és a Columbiai Kerületi Történelmi Helyek Leltárában.
A minden bizonnyal gyönyörűen felújított és kibővített új washingtoni nagykövetséget a 49 éves Takács Szabolcs volt külügyi államtitkár és családja élvezheti, akit 2021-ben nevezett ki Orbán Viktor Szabó László helyére, aki a Mediaworks lapkiadó vállalat elnök-vezérigazgatói posztjára tért haza.