Több mint két éves mélypontra esett januárban az indiai infláció. Emiatt egyre biztosabb, hogy a jegybank kamatot vág. Ez a várakozás ugyan emelte a kötvények és a részvények árfolyamát, ugyanakkor hosszú távon várhatóan egyre több problémával kell majd megküzdenie az indiai kormánynak. A fogyasztói áremelkedés üteme 6,55 százalékra lassult a decemberi 7,74 százalék után. Az elemzők 6,7 százalékos emelkedést vártak - írja a Bloomberg.
Az indiai központi bank múlt hónapban már jelezte, hogy amennyiben az inflációs számok engedik, akkor csatlakozik ahhoz a kamatcsökkentési hullámhoz, amit Brazília és Indonézia már elkezdett. Ehhez nagyban hozzájárult az is, hogy a kormány előrejelzése szerint idén 3 éves mélypontra esik vissza az ország GDP-je, miközben további erőfeszítéseket kell tenniük a kereskedelmi és költségvetési hiány visszaszorítására. Az indiai rúpia a feltörekvő devizák közül az egyik legrosszabbul teljesítő volt tavaly, 16 százalékkal gyengült az amerikai dollárral szemben. (Egy dollárért ma valamivel több, mint 49 rúpiát kell adni.
A korábban elképesztő mértékben növekvő gazdaság akkor kezdett lassulni, amikor az indiai jegybank 2010 októberében nagyon durván, 3,75 százalékponttal, 8,5 százalékra emelte a hitelkamatokat. Ugyanakkor 2010 októbere és 2011 novembere között továbbra is 9 százalékos inflációs mutattak napvilágot hónapról hónapra, aztán tavaly decemberben jelentős esésnek indultak az élelmiszerárak, ez pedig véget vetett az emelkedési sorozatnak. Közben a hasonló mutatókkal bíró többi BRIC-országban (Brazília, Oroszország, India, Kína) csúcson maradt a fogyasztói árak emelkedése.
Az indiai ipari kibocsátás decemberben alulmúlta az elemzői várakozásokat, mindössze 1,8 százalékkal nőtt éves alapon. Ez már erősen jelzi az európai krízis ázsiai lecsapódását, egyben a hazai kereslet visszaesését is. Az Európába irányuló indiai export visszaesése komoly kockázattá volt és jelentősen emelte a kereskedelmi mérleg hiányát, ami Új Delhi előrejelzése szerint 2011-2012-ben eléri a 160 milliárd dollárt és további jelentős nyomás alá helyezi a rúpiát.
A kormány várakozása szerint márciusban 6,9 százalékos lesz az éves alapon számolt indiai GDP, ez a legalacsonyabb mutató lenne a 2008-2009-es évhez képest. Az elmúlt két évben sorra 8,4 százalékkal bővült az indiai gazdaság. A várakozások szerint az indiai gazdasági kormányzat nem tudja teljesíteni a költségvetési hiány eddig tervezett csökkentését 4,6 százalékra. Ez a mostanihoz képest 1 százalékpontos csökkentés lenne. A Kongresszus párt által vezetett indiai koalíciós kormányra erős nyomás nehezedik a gazdasági nehézségek, korrupciós vádak és a külföldi cégek terjeszkedése elleni tiltakozás miatt. Mindez nagymértékben visszaveti az esélyét annak, hogy központi intézkedésekkel és külföldi tőke segítségével ösztönözzék a növekedést és a beruházásokat.