4p
Az amerikai elnökválasztási kampány egyik visszataszító epizódjaként lekapcsolták a WikiLeaks alapító internet-hozzáférését. Több megfigyelő szerint Ecuador ezzel beavatkozott a washingtoni kampányba Clinton és a kormányzó elit oldalán. A történetben feltűnik a 2008-as globális pénzügyi válság egyik főkolomposa, a Goldman Sachs befektetési bankház is.
Az Ecuador londoni nagykövetségén tartózkodó Julian Assange, a WikiLeaks oknyomozó internetes portál alapítója videokapcsolaton keresztül beszél a sajtó képviselőinek a honlap alapításának 10. évfordulója alkalmából Berlinben 2016. október 4-én. (Kép forrása: MTI/AP/Markus Schreiber)

Mint ismeretes, a WikiLeaks-alapító Julian Assange 2012 augusztusa óta él Ecuador londoni nagykövetségén, ahol politikai menedékjogot élvez. A 45 éves ausztrál az épületet nem hagyhatja el, hiszen akkor letartóztatnák, ahonnan előbb valószínűleg Svédországba kerülne egy nemi erőszakkal kapcsolatos ügy miatt, Assange félelme szerint pedig onnan az Egyesült Államokba, ahol már akár kémkedéssel is megvádolhatnák.

A nyugodt élet a nagykövetségen a múlt hétvégén véget ért, miután Ecuador megváltoztatta a követségi wifi-jelszót, lekapcsolva ezzel Assange-ot az internetről. Minderre azért volt szükség, mert szerintük a WikiLeaks közelmúltbeli szivárogtatásaival Assange megpróbált beleavatkozni az amerikai választásokba, ilyesmihez pedig az ország diplomáciája nem asszisztálna. A WikiLeaks kedden azt állította, hogy John Kerry személyes nyomására kapcsolták le alapítójukat az ecuadori hatóságok, amit a washingtoni kormányzat egy napra rá kategorikusan cáfolt.

Assange internetes blokádja ellenére a Wikleaks a napokban föltette a netre Clinton kampányfőnökének, John Podesta elektronikus levelezésének 12. csomagját. Eddig összesen 17 000 emailt hoztak nyilvánosságra Podesta elektronikus fiókjából és a hírek szerint még 33 000 vár publikálásra. Az emailek mindenki számára világossá tették az amerikai Külügyminisztérium és a Clinton Alapítvány túlzott összefonódását és Clinton befolyásos támogatóinak hálózatát. A Demokraták tehát nem véletlenül keresnek feszülten olyan eszközt, amivel megpróbálják Clinton kampányának valódi karakterét leleplező dokumentumok nyilvánosságra hozatalát feltartóztatni.

Az amerikai fősodratú média az elfogultság jeleit mutatja ebben az ügyben. „A WikiLeaks alapító JulianAssange elszigeteltsége mélyül” címmel a Wall Street vezető lapja megismételte Clinton csapatának összeesküvés-elméletét a Putyin-Assange összeborulásról, majd annak az amerikai kormány által hivatalossá tett változatát is, miszerint az orosz elnök lenne a felelős a Clintont kínos helyzetbe hozó emailek megszerzéséért. Mindenesetre idéztek egy tekintélyes informatikai szakembert is, aki szerint nincs bizonyíték arra, hogy Oroszország és a WikiLeaks összejátszana. Eközben a Clinton kampányának nyílt szekértolójává előlépett CNN hírtelevízió már a hamisítástól sem riad vissza. Chris Cuomo szerkesztő azt állította egy műsorában, hogy egy átlagos polgár törvényt sért, ha elolvassa a WikiLeaks kiszivárogtatott emailjeit, mert erre csak média emberei vannak felhatalmazva.

Káncz Csaba

Megfigyelők szerint nemcsak az amerikai külügyminisztérium, hanem a Goldman Sachs befektetési bankház is nyomást gyakorolhatott Rafael Correa, Ecuador baloldali elnökére a nagy felháborodást kiváltó ügyben. Az Assange elleni akció ugyanis gyanúsan egybeesik azzal, hogy a WikiLeaks kiszivárogtatta Clinton beszédeit is, amelyeket a Goldman Sachs befektetőinek tartottaz elmúlt években zárt körben, alkalmanként 55 millió forintos tiszteletdíjért. A nyilvánosság előtt Clinton önmagát „progresszívnak” állította be az elnökválasztási kampány során, aki a Wall Street nagykutyáit kordában fogja tartani a 2008-as pénzügyi válság okozóiként.

A Clinton beszédek megjelenése ezért óriási felháborodást okozott az elmúlt hetekben, hiszen a zártkörű szónoklatokból kiviláglik, hogy Clinton nem lesz hajlandó elnökként erősebben szabályozni a pénzügyi szektort, sőt kiemelte, hogy ők tudják saját magukat a legjobban megregulázni (sic). A Goldman Sachs befektetési bankháznak egyébként 5 milliárd dolláros büntetést kellett fizetnie a 2008-as globális pénzügyi válságban játszott kiemelt szerepéért.

Nem mellékes körülmény a történetben, hogy a Goldman Sachsnak közvetlenül is óriási befolyása van Ecuadorra, hiszen 2014-ben az ország saját aranykészletének több, mint felét – 466 000 uncia mennyiségben - letétbe helyezte három évre ennél a befektetési bankháznál, egy nagyszabású pénzügyi csomagért cserébe.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG