Jens Boysen-Hogrefe |
A kiel-i Világgazdaságkutató Intézet korábban stagnálást jelzett 2012-re Németországra nézve, legfrissebb jelentésük azonban gyorsuló és komoly GDP növekedést prognosztizál holott az első negyedév nem mutatott érdemi növekedést. Jens Boysen-Hogrefe az alapblog.hu-nak adott interjúban az előrejelzések változásával kapcsolatban elmondta, hogy két csoda is történt az utóbbi időben.
Egyrészt megélénkült a fogyasztási kultúra Németországban, amely igazi meglepetésként szolgált, hiszen korábban a német gazdasági növekedést alapvetően az export vezérelte. Második csodaként említette a szakértő az EKB likviditás bővítő intézkedéseit, melynek hatására olyannyira sikerült megnövelni a piaci szereplők, főként a bankok biztonságérzetét és a velük szembeni bizalmat, hogy Németországban reálgazdasági élénkülést tudott előidézni. Így Németországot évtizedek óta most először már nem szinte kizárólag az export húzza, hanem a belső költekezés élénkülése is.
A német gazdaság sajátosságaival kapcsolatban az elemző kiemelte, hogy míg 2008-2009-ben más országok agyonfogyasztották magukat, addig Németországban megtakarítottak, jelenleg pedig, mikor mindenki takarékoskodni készül a németek most kezdenek el fogyasztani.
A jelenlegi helyzet kialakulásában jelentős szerepe volt annak, hogy Németországban 2003-2004-ben alakult ki válság, amikor a versenyképesség helyreállítása és a munkanélküliség csökkentése miatt a kormány páratlan kiadáscsökkentő intézkedéseket hajtott végre, mobilabbá tették a munkaerőpiacot, és olcsóbbá tették a közigazgatást. Mindeközben a munkavállalók és a munkáltatók megállapodtak abban, hogy évekig nem lesz reálbér emelés. A szakértő hozzátette, hogy a világválság előtt tették meg azokat az intézkedéseket, amiket a világ más vezető tőkés országai a világválság drámai következményei miatt ma már mindenképpen kénytelenek megtenni – de ez azonban már sokkal több áldozattal jár.
Jens Boysen-Hogrefe azt is elmondta, hogy az új keletű, robusztusnak ígérkező német fogyasztási kedv növekedése mögött egyfajta korábban nem jellemző magabiztosság rejlik, és a bővülő vállalati beruházásoknak köszönhetően látványosan nő az új állásokra vonatkozó hirdetések száma is. A szakértő hozzátette, hogy tavaly több mint fél millió, az idén újabb csaknem félmillió, jövőre pedig körülbelül újabb négyszázharminc-négyszáznegyvenezer állás épül be a nemzetgazdasági vérkeringésbe, miközben az idén kétszázezerrel csökken a munkanélküliek száma.
Az infláció emelkedésével is számol a kutatóintézet, annál is inkább, mivel több ágazatban a munkaerő iránti kereslet máris meghaladja a kínálatot, következésképpen be kell indulnia egy béremelkedési spirálnak. A szakértő kiemelte, hogy 10 év óta először emelkedhetnek a reálbérek Németországban. Az idei és a következő évre a kutatóintézet 2,5 százalékos inflációt prognosztizál.
A német export felvevőpiacival kapcsolatban Jens Boysen-Hogrefe elmondta, hogy Kína lassulása várhatóan nem fogja éreztetni jelentősen hatását a világgazdaságra. Hozzátette, hogy prognózisuk szerint Kína GDP bővülése nyolc százalékos tartományban, Indiáé a hét százalékosban marad még hosszú éveken át, Latin-Amerika pedig szinte töretlenül növekszik. A kiel-i intézet prognózisa szerint valószínűsíthető az is, hogy a német gazdasági boom-nak és az Európai Központi Bank piacokat pénzzel elárasztó intézkedéseinek köszönhetően az Európai Unió más tagországai, így a közép-kelet európai országok is a vártnál hamarabb jutnak túl a recesszión illetve a stagnálás időszakán.
A teljes interjút ITT olvashatja.