Az eset újabb fordulatot jelent a Washington és Peking közötti feszültséget okozó ügyben, amely miatt Antony Blinken amerikai külügyminiszter pénteken elhalasztotta kínai látogatását.
Egy nappal korábban az Egyesült Államok bejelentette, hogy légterében kínai léggömb jelent meg. A Pentagon szerint most egy másik ilyen légi eszközt figyeltek meg, de már Latin-Amerika felett. Sem a helyét, sem a repülési irányát nem határozták meg.
Hogy miért használnak még ma is kémballonokat a műholdak korában, arról korábbi összeállításunkban bővebben is olvashat:
Korábban a kínai hatóságok az első léggömbbel kapcsolatban sajnálkozásukat fejezték ki a szerintük "akaratlan" behatolás miatt, Washington azonban elfogadhatatlannak tartotta a történteket. Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője korábban az első ballonról azt mondta, hogy a léghajó "egy polgári léghajó, amelyet kutatási, főként meteorológiai célokra használnak". A széljárás hatására tért el messze a korlátozott őnirányítási képességgel rendelkező ballon a tervezett pályától.
18 ezer méteren vették észre az első ballont
A Pentagon azt közölte, hogy nincs kétsége a léggömb kínai eredete és kémkedési célú felhasználásával kapcsolatban. A tájékoztatás szerint (az első léggömb) várhatóan még "néhány napig" az amerikai terület felett marad. Pat Ryder szóvivő szerint a keleti irányban haladó léggömb péntek délután az Egyesült Államok középső része felett, mintegy 18 ezer méteres magasságban tartózkodott. Az eszköz a kereskedelmi légi forgalom felett repült, és "nem jelentett katonai vagy fizikai fenyegetést a földön tartózkodó emberekre".
'Chinese spy balloon' tracked across UShttps://t.co/gOg63VBMcr pic.twitter.com/KiXEZeL1T1
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 3, 2023
A szóvivő ugyanakkor nem mondta meg egyértelműen, hogy az eszköz mozgását távolról irányították-e.