Szaúd-Arábia. Kép forrása: EPA, Amel Pain |
A világ egyik legkomplikáltabb vidékének, puskaporos hordónak nevezi a német Der Spiegel a Közel-Keletet, ahová most Donald Trump amerikai elnök első külföldi utazása vezet. Először Szaúd-Arábiába érkezett, azután Izraelbe és Palesztinába megy. A váratlan húzásairól ismert elnök bármely melléfogása nemzetközi krízist válthat ki.
Valószínűleg nagy szimbolikus jelentéssel bír és elégtétellel tölti el a szaúdi királyt, hogy Trump első útja is hozzá vezet, mintegy elismerve, hogy a sivatagi királyság az USA legfontosabb közel-keleti partnere. Pedig Trump a választási kampányában erről (is) még teljesen másként beszélt, olyanokat mondott, hogy Szaúd-Arábia az USA nélkül létezni sem tudna, vagy hogy ez az ország áll a World Trade Center elleni 2001-es merénylet mögött.
Ő Ivanka apja
A szaúdiak egyébként kedvelik Trumpot, főleg, amióta az rakétákkal lőtt egy szíriai katonai repülőteret. Még el is nevezték félig kedvesen, félig viccesen Abu Ivanka-nak (Ivanka apjának). A szimpátia nem utolsósorban annak szól, hogy Trump keményebb vonalat képvisel az ősellenséggel, Iránnal szemben.
Meglepő, de bejelentették, hogy Trump beszédet fog mondani az iszlámról és az iszlám szélsőségesekről, 50 (!) iszlám ország képviselői előtt. Remélhetően ezt jól megtervezték, mert a választási harcban még a Koránról, az iszlám szent könyvéről is rosszat mondott (szerinte a könyvnek nagyon negatív kisugárzása van).
Elárulta a Moszadot?
Már a beszéd helye is problematikus, hiszen Szaúd-Arábia vallásilag intoleráns, bigott ország, minden szónak komoly súlya lehet. Sokan tartanak attól, hogy Trump nem találja majd el a megfelelő hangnemet, és megsért valakiket.
A szaúdi fővárosból, Rijádból Tel-Avivba állítólag Trump útja lesz az első hivatalos közvetlen légi járat a történelem során, de ez a második stáció sem kevésbé kényes. Egyrészt felmerült a gyanúja, hogy Trump legutóbb Szergej Lavrovval csevegve tulajdonképpen izraeli titkosszolgálati információkat adott át.
Otthon közben áll a bál
Még az elnök programját is kényesnek tartják, mert kihagyja a rendkívüli szimbolikus jelentőségű Masada-erődöt és csak negyed órácskát tölt a holokauszt-központban. A palesztinokat az akasztotta ki, hogy bár a palesztin elnökkel is találkozni készül, Trump programjában az „Izrael” menüpont alatt szerepelnek megszállt palesztin területek is. Trump kedden a tervek szerint Rómába és a Vatikánba utazik tovább.
Miközben Trump utazgat, otthon áll a bál, a Trump-csapat oroszországi kapcsolatainak vizsgálata körül forrnak az indulatok. Már az elnök elmozdításának előkészítéséről beszélnek, a sajtó szerint a Fehér Ház jogászai pedig ennek elhárítási lehetőségein dolgoznak lázasan. James Comey kirúgott FBI-vezér most úgy tűnik, a szenátus vizsgálóbizottsága előtt fog megnyilatkozni.
Szivárgás a Fehér Házban
A „Washington Post“ szerint még egy meg nem nevezett magas rangú Trump-beosztott képbe került az ügyben. (Erről előző cikkünk itt.) Ezzel a káosz csak tovább növekedhet a Trump-vezetésben. A „New York Times“ olyan dokumentumokat idéz egy találkozóról, amelyben Trump az oroszoknak az FBI-vezér kirúgásáról számol be. Úgy tűnik, Trump kormányában valaki folyamatosan szivárogtat.
Vannak, akik szerint Trump utazása arra is jó, hogy egy kis időt biztosítson neki a hazai politikai játszmákban.