5p
Észak-Korea beváltotta korábbi fenyegetőzését, és újabb rakétakísérletet hajtott végre. A rakétát Japán fölött lőtték át, miután korábban azzal fenyegetőztek Phenjanban, hogy elsüllyesztik a szigetországot. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülést tart, a konfliktus egyre feszültebb a térségben. Sikerül-e meggyőzni végül Oroszországot és Kínát a beavatkozásról?
Egy észak-koreai rakétakilövésről szóló tudósítás egy tokiói utcai tévéképernyőn 2017. augusztus 29-én, miután Észak-Korea újabb ballisztikus rakétát bocsátott fel reggel, amely átrepült Japán északkeleti része felett és a Csendes-óceánba csapódott. (MTI/EPA/Franck Robichon)

Az Index cikke szerint Észak-Korea tegnap adott ki fenyegetést Japán és az Egyesült Államok részére, valamint üzenetében Dél-Koreát „árulónak és Washington kutyájának” nevezte. A legkomolyabb fenyegetést azonban Japán kapta: „A szigetország négy részét süllyessze tengerbe a dzsucse (a kommunizmust és a nacionalizmust keverő, észak-koreai filozófia) atombombája. Immár nincs szükség Japánra a közelünkben. Borítsuk hamuba és sötétségbe az Egyesült Államokat. Megvetésünknek az eddig kifejlesztett összes fegyver mobilizációjával adjunk hangot.”

A Reuters cikke szerint ezután nem sokkal valóban újabb rakétakísérletben váltották be a fenyegetésüket, magyar idő szerint csütörtökön este 10 körül. A rakéta ezúttal is átrepült a szigetország fölött, majd mintegy 2000 kilométerre Hokkaidótól a Csendes-óceánba csapódott. Becslések szerint a löveg elérte a 770 kilométeres magasságot, és mintegy 19 perc alatt 3700 kilométert tett meg a kiindulási pontjától a dél-koreai haderő szerint. Ez volt a második alkalom, hogy Észak-Korea direkt fenyegetésként rakétát lőtt át Japán felett.

Egyelőre nem jelent közvetlen veszélyt

Az Egyesült Államok Csendes-óceáni Parancsnokságának (Pacam) szóvivője, Dave Benham közleményt adott ki nem sokkal a kísérlet után. Elmondása szerint az amerikai hadsereg egyetlen észak-koreai közép-hatótávolságú ballisztikus rakétát észlelt, amely Japán fölött haladt el, mielőtt a Csendes-óceánba zuhant. A szóvivő közleménye szerint a rakéta nem jelentett fenyegetést Észak-Amerikára vagy az Egyesült Államok csendes-óceáni birtokára, Guamra. Utóbbit szintén elsüllyesztéssel fenyegette Kim Dzsong Un, erről korábban itt írtunk bővebben.

A KCNA észak-koreai hírügynökség által 2017. szeptember 4-én közreadott képen Kim Dzsong Un első számú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt első titkára megbeszélést folytat a párt elnökségi tanácsának tagjaival szeptember 3-án, miután Észak-Korea kísérleti atomrobbantást hajtott végre. (Fotó forrása: MTI/AP/KCNA/KNS)

A legutóbbi hidrogénbomba-robbantás miatt újabb gazdasági szankciókat fogalmaztak meg a térséggel szemben, ez azonban, úgy tűnik, Észak-Koreát egy cseppet sem érdekli, sőt, önvédelemre hivatkozva még gyorsabban dolgoznak az atomprogramon. Az Európai Unió szintén újabb szankciókat hozott, miközben az Egyesült Államok még keményebb büntetést követel, sőt: Trump büntetést ígért minden olyan országnak, aki valamilyen formában támogatja - vagyis kereskedik - az észak-koreai rezsimmel. Ez azonban nem csak a térségben, de világszinten is feszültséget okoz.

Rendkívüli ülést tartanak, győzködik Putyint

A tanácskozás összehívását a testület etióp soros elnöke jelentette be, ezúttal zárt ajtók mögött zajlik a tanácskozás. Donald Trumpot azonnal informálták. Az amerikai diplomácia irányítója, Rex Tillerson közleményben hangsúlyozta, hogy Kínának és Oroszországnak cselekednie kell. A két ország korábban jelezte, hogy nem áll szándékukban további szankciókat bevezetni Észak-Korea ellen, noha Tillerson állítása szerint Kína fűtőolajjal látja el a diktatúrát, míg Oroszország az egyik legnagyobb foglalkoztatója Észak-Koreának. Korábban Angela Merkel is megpróbálta jobb belátásra bírni Vlagyimir Putyint, kevés sikerrel.

James Mattis amerikai védelmi miniszter - aki Nebraskában tett látogatást az Egyesült Államok Stratégiai Parancsnokságánál (STRATCOM) - újságíróknak azt mondta: az észak-koreai rakéta "japánok millióit rémítette meg és késztette arra, hogy fedezékbe vonuljanak". Elmondása szerint az illetékes amerikai tisztségviselők már egyeztettek egymással, arról azonban, hogy milyen választ ad az Egyesült Államok a mostani provokációra, nem kívánt nyilatkozni.

Ilyen az, amikor elhúz fölötted egy észak-koreai rakéta

Chris Broad egy átlagos brit srác, aki, miután kiköltözött Japánba, elindította az Abroad in Japan című YouTube vlogját. A fiatal férfi kalandjait sokan követik, rengetegszer tudósít különböző japán kulturális eseményekről, szokásokról, nyelvoktatásról. Így aztán annyira nem meglepő, hogy végül a legutóbbi észak-koreai rakétakísérletről, de legalábbis annak a másik oldaláról is beszámolt. A cikkért kattints ide! >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG