5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Észak-Korea beváltotta korábbi fenyegetőzését, és újabb rakétakísérletet hajtott végre. A rakétát Japán fölött lőtték át, miután korábban azzal fenyegetőztek Phenjanban, hogy elsüllyesztik a szigetországot. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülést tart, a konfliktus egyre feszültebb a térségben. Sikerül-e meggyőzni végül Oroszországot és Kínát a beavatkozásról?
Egy észak-koreai rakétakilövésről szóló tudósítás egy tokiói utcai tévéképernyőn 2017. augusztus 29-én, miután Észak-Korea újabb ballisztikus rakétát bocsátott fel reggel, amely átrepült Japán északkeleti része felett és a Csendes-óceánba csapódott. (MTI/EPA/Franck Robichon)

Az Index cikke szerint Észak-Korea tegnap adott ki fenyegetést Japán és az Egyesült Államok részére, valamint üzenetében Dél-Koreát „árulónak és Washington kutyájának” nevezte. A legkomolyabb fenyegetést azonban Japán kapta: „A szigetország négy részét süllyessze tengerbe a dzsucse (a kommunizmust és a nacionalizmust keverő, észak-koreai filozófia) atombombája. Immár nincs szükség Japánra a közelünkben. Borítsuk hamuba és sötétségbe az Egyesült Államokat. Megvetésünknek az eddig kifejlesztett összes fegyver mobilizációjával adjunk hangot.”

A Reuters cikke szerint ezután nem sokkal valóban újabb rakétakísérletben váltották be a fenyegetésüket, magyar idő szerint csütörtökön este 10 körül. A rakéta ezúttal is átrepült a szigetország fölött, majd mintegy 2000 kilométerre Hokkaidótól a Csendes-óceánba csapódott. Becslések szerint a löveg elérte a 770 kilométeres magasságot, és mintegy 19 perc alatt 3700 kilométert tett meg a kiindulási pontjától a dél-koreai haderő szerint. Ez volt a második alkalom, hogy Észak-Korea direkt fenyegetésként rakétát lőtt át Japán felett.

Egyelőre nem jelent közvetlen veszélyt

Az Egyesült Államok Csendes-óceáni Parancsnokságának (Pacam) szóvivője, Dave Benham közleményt adott ki nem sokkal a kísérlet után. Elmondása szerint az amerikai hadsereg egyetlen észak-koreai közép-hatótávolságú ballisztikus rakétát észlelt, amely Japán fölött haladt el, mielőtt a Csendes-óceánba zuhant. A szóvivő közleménye szerint a rakéta nem jelentett fenyegetést Észak-Amerikára vagy az Egyesült Államok csendes-óceáni birtokára, Guamra. Utóbbit szintén elsüllyesztéssel fenyegette Kim Dzsong Un, erről korábban itt írtunk bővebben.

A KCNA észak-koreai hírügynökség által 2017. szeptember 4-én közreadott képen Kim Dzsong Un első számú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt első titkára megbeszélést folytat a párt elnökségi tanácsának tagjaival szeptember 3-án, miután Észak-Korea kísérleti atomrobbantást hajtott végre. (Fotó forrása: MTI/AP/KCNA/KNS)

A legutóbbi hidrogénbomba-robbantás miatt újabb gazdasági szankciókat fogalmaztak meg a térséggel szemben, ez azonban, úgy tűnik, Észak-Koreát egy cseppet sem érdekli, sőt, önvédelemre hivatkozva még gyorsabban dolgoznak az atomprogramon. Az Európai Unió szintén újabb szankciókat hozott, miközben az Egyesült Államok még keményebb büntetést követel, sőt: Trump büntetést ígért minden olyan országnak, aki valamilyen formában támogatja - vagyis kereskedik - az észak-koreai rezsimmel. Ez azonban nem csak a térségben, de világszinten is feszültséget okoz.

Rendkívüli ülést tartanak, győzködik Putyint

A tanácskozás összehívását a testület etióp soros elnöke jelentette be, ezúttal zárt ajtók mögött zajlik a tanácskozás. Donald Trumpot azonnal informálták. Az amerikai diplomácia irányítója, Rex Tillerson közleményben hangsúlyozta, hogy Kínának és Oroszországnak cselekednie kell. A két ország korábban jelezte, hogy nem áll szándékukban további szankciókat bevezetni Észak-Korea ellen, noha Tillerson állítása szerint Kína fűtőolajjal látja el a diktatúrát, míg Oroszország az egyik legnagyobb foglalkoztatója Észak-Koreának. Korábban Angela Merkel is megpróbálta jobb belátásra bírni Vlagyimir Putyint, kevés sikerrel.

James Mattis amerikai védelmi miniszter - aki Nebraskában tett látogatást az Egyesült Államok Stratégiai Parancsnokságánál (STRATCOM) - újságíróknak azt mondta: az észak-koreai rakéta "japánok millióit rémítette meg és késztette arra, hogy fedezékbe vonuljanak". Elmondása szerint az illetékes amerikai tisztségviselők már egyeztettek egymással, arról azonban, hogy milyen választ ad az Egyesült Államok a mostani provokációra, nem kívánt nyilatkozni.

Ilyen az, amikor elhúz fölötted egy észak-koreai rakéta

Chris Broad egy átlagos brit srác, aki, miután kiköltözött Japánba, elindította az Abroad in Japan című YouTube vlogját. A fiatal férfi kalandjait sokan követik, rengetegszer tudósít különböző japán kulturális eseményekről, szokásokról, nyelvoktatásról. Így aztán annyira nem meglepő, hogy végül a legutóbbi észak-koreai rakétakísérletről, de legalábbis annak a másik oldaláról is beszámolt. A cikkért kattints ide! >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van fény az alagút végén – alulértékelt a forint, beindulhatnak a befektetések is?
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 15:38
Jöhetnek pozitív fordulatok is idén a hazai gazdaságban? Az OTP elemzői szerint igen, de a kockázatokat sem hallgatják el.
Makro / Külgazdaság Erre költené Donald Trump a vám-dollármilliárdokat? Átcsúszott a szenátuson a javaslata
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 14:41
Adók helyett vámok és kiadácsökkentés sok-sok ezermilliárd dolláros értékben. Hiába szavaztak republikánusok is a javaslat ellen, az most a kongresszus elé kerülhet.
Makro / Külgazdaság Két matematikai osztás kellett csak a világ káoszba taszításához
Buksza blog | 2025. április 5. 13:33
Kína a kiszámítható gazdasági partner szerepét veheti fel, Tajvanon megerősödhetnek a Kínához csatlakozást támogató politikai erők, az EU tárgyalna. Jönnek a reakciók Trump vámcunamijára.
Makro / Külgazdaság Valamit nagyon csúnyán elszámoltak Donald Trumpék
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 12:23
Utánaszámoltak a bejelentett vámtarifáknak, és sehogy sem jön ki a matek.
Makro / Külgazdaság Tagadja az Európai Bizottság Szijjártó Péter vádjait, neki is tudnia kellene az igazságról
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 10:08
Éppenséggel a magyar kormánnyal is jó előre egyeztettek a lehetséges válaszlépésekről.
Makro / Külgazdaság Hiába a baráti tarifa, Londonban is vérengzés volt a papírok között
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:54
London csak a szelét kapta a Trump-tornádónak, de így is brutális, ami a londoni tőzsdén történt.
Makro / Külgazdaság Az ENSZ-főtitkár a kiszolgáltatott országok miatt aggódik
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:29
Kritikus szakaszba lépett a világkereskedelmi helyzet a világszervezet szerint.
Makro / Külgazdaság Ebben nagyon türelmes Donald Trump, kitolt egy fontos határidőt
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 08:43
Úgy tűnik, nagyon szeretné az amerikai elnök, ha amerikai kézbe kerülne a TikTok. Vajon kire gondolhat tulajdonosként?
Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG