Magyarország azt szeretné, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió között kötendő szabadkereskedelmi megállapodásnak ne legyen része a befektetők és az államok közötti viták rendezését szolgálni hivatott döntőbírósági mechanizmus (ISDS), az maradjon a nemzeti hatóságok feladata - mondta az unió külkereskedelmi ügyekért felelős minisztereinek tanácskozását követően Mikola István.
Fontos az ország szabadsága
A Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára szerint az ISDS lehetőséget teremthetne arra, hogy olyan multinacionális cégek, amelyeknek a költségvetése gyakran nagyobb, mint az egész magyar költségvetés, kormányokat, jogi eljárásokat befolyásolhassanak, kárt okozva ezzel a tagállamoknak.
Mi úgy gondoljuk, hogy a nyitott gazdasággal és demokratikus jogrenddel rendelkező országokban a nemzeti jogi lehetőségek megvannak arra, hogy eldöntsék a beruházók és a befogadó állam közötti vitákat – mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy a nemzeti szuverenitásnak is része, hogy a nemzeti hatóságok, bíróságok járhassanak el ilyen ügyekben.
Nagy lehetőség a cégeknek
A majdani megállapodás Mikola István szerint a magyar kis- és közepes vállalatok számára kedvező lenne, ha kijuthatnának az amerikai piacra. Úgy vélte, ez elsősorban a start-upok, a szellemi innovációt teremtő cégek számára teremtene jó lehetőségeket.
Igen nagy lehetőség lenne, de csak ha a kölcsönös előnyöket figyelembe véve és az európai elvárásoknak megfelelően történne. Ha Európának sikerül egy jó megállapodást kötnie, akkor abból csak előnye származhat – mondta Mikola.