Bassár el-Aszad (kép forrása: EPA) |
Mint Napóleon
Egy olyan történet bontakozik ki a szemünk előtt, ami már egyszer, jó 200 évvel ezelőtt lejátszódott Európában. Akkor Anglia vont blokádot a Napóleon által uralt Európa köré, és Napóleon is ki akarta éheztetni Angliát. A két fél háborúban állt egymással, megfojtottak volna egymást egy kanál vízben, de hogy, hogy nem, az érdekek úgy kívánták, hogy suttyomban mégiscsak kereskedjenek egymással.
Nos, most is valami ilyesmi történik. A Reuters Adam Szubin amerikai pénzügyminisztériumi tisztviselőre hivatkozik, aki szerint az olaj nem kis hányadát az Aszad-rezsimnek adja el az Iszlám Állam. Kemény harcban állnak egymással, egymás megsemmisítésére törekednek, de amíg ez nem sikerül, addig is vidáman kereskednek egymással, végül is valamiből finanszírozni kell a háborút.
Daesh jövedelmek
Az Iszlám Állam a becslések szerint havi 40 millió dollárért ad el olajat, ennek egy része megy Aszadékhoz. A többi részben a törökökhöz áramlik, ahogy ezt az oroszok is említették, de Szubin szerint még a kurdokhoz is jut belőle. A kereskedelem megnehezítését a török határ lezárásával akarják részben elérni, ami annyiból is előnyös lenne, hogy ott a terroristák mozgása is megnehezülne.
Az Iszlám Állam olajszállításaira már rávetették magukat a légierőt bevető hatalmak: előszeretettel lövik ki az olajszállító járműveket. Amerika szerint nagy kárt az infrastruktúra lerombolásával lehet nekik okozni, hogy így lényegesen visszaessen a jövedelmük.
Elvágni a pénz útját
Az Iszlám Állam által megszállt iraki részeken Irak amerikai támogatással bezárja az ottani bankfiókokat, hogy így se jussanak pénzhez a terroristák. Az Irakban és Szíriában kifosztott banki trezorokból egyébként összesen nagyjából egy milliárd dollárt szedtek össze.
A cél tehát most az, hogy minden finanszírozási lehetőséget megnehezítsenek számukra: ne jussanak a bankoktól pénzhez, ne tudják az olajat eladni és kiszállítani, és egyáltalán semmilyen gazdasági-kereskedelmi infrastruktúrájuk ne maradjon, így ne tudjanak életképes gazdaságot fenntartani, a fegyverutánpótlástól kezdve az élelemig minden gondot okozzon nekik.
Nem lesz elég
Kétségkívül ez a még el nem menekült, ott élő lakosságot is sújtja, ezért ha sokáig húzódik a dolog, számukra kibírhatatlan szenvedést hozhat, esetleg ők is útra kelnek, és akkor menekültek újabb milliói jelennek meg. Éppen ezért mindez kevés, hisz még ha el is apasztják a pénzforrás nagy részét és lerombolják az infrastruktúrát, Aszad serege és az iraki kormányerők akkor sem feltétlenül fogják hamar visszafoglalni a területet. Egy erős hadsereg viszont könnyen legyűrné a meggyengített terrorcsoportot.