6p

Az ellenállás stabilizálását és erősítését célozhatták azok a kormányzati megnyilvánulások, amelyeket az elmúlt hetekben, de különösen az óév utolsó napjaiban tapasztaltak az ukránok. A felmérések ugyan a harc folytatásának erős támogatottságát mutatták, de a kifáradás jelei már láthatók: a lakosság harmada szerint nem jó irányba mennek a dolgok az országban, többségük szerint a háború után parlamenti választásokat kell tartani.

Kezdjük a legfrissebbel: Volodimir Zelenszkij elnök az újévi üzenetében hozta a kötelezőt, hősnek nevezve mindenkit a fronton és a hátországban, egyúttal lelket öntve a lakosságba, hogy az erkölcsi fölény az övéké, a gonosz legyőzhető és le is győzik, s ehhez idén már több saját és sok nyugati fegyver is lesz. Előzőleg bensőséges képet posztolt arról, ahogy a felesége átöleli őt és együtt kívánnak békét és boldogabb jövőt az országnak.

A hívő milliókról sem feledkezett meg sem ő, sem a kormányfő, Denisz Smihal. Mindketten karácsonyi üzenetet váltottak a független ukrán ortodox egyház vezetőjével. Itt megjegyezzük, hogy Kijevben 2018-ban, egy pravoszláv zsinaton mondták ki a moszkvai patriarchátustól való teljes függetlenséget. A Moszkvához hű ukrán ortodox papok azonban nem akarták feladni kijevi ingatlanaikat, a kormány viszont eljárást indított, az ügy lezárása a háború miatt egyelőre háttérbe szorult. Ezeket a papokat Zelenszkijék sem tudták megnyerni az ország és a nemzet függetlenségi harcának.

Volodimir Zelenszkij tavaly őszig rendszeresen elment egy-egy-frontszakaszra, hogy tájékozódjon és erősítse a harci morált. Tavaly október óta viszont ritkultak ezek a vizitek.Fotó: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat
Volodimir Zelenszkij tavaly őszig rendszeresen elment egy-egy-frontszakaszra, hogy tájékozódjon és erősítse a harci morált. Tavaly október óta viszont ritkultak ezek a vizitek.Fotó: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat

A kormány az elmúlt 4-6 hónapban folyamatosan azt sulykolta, hogy mennyi segélyt kap az ország a fennmaradásra és az újjáépítésre, de ez csak a nagynak tűnő euró- és dollárösszegekről szólt, kevés konkrétumról. (A nyugati támogatási hajlandóság viszont apadóban van, erről ebben a cikkben írtunk részletesen). Novembertől igyekezett „eredményeket felmutatni” az újjáépítésben, elkészült pár tucat ház, amit sikerült helyrehozni egy-egy kisebb településen és elfogadták a jövő évi költségvetést, amelyben jelentős béremelések és a céges támogatások folytatása is szerepel, elég nagy összegekkel.

A december közepén végzett reprezentatív felmérés nyomán kialakult számok egyelőre a kormányt igazolják. (A felmérést a  Razumkov Center és az Ilko Kucheriv Democratic Initiatives Foundation nevű szervezet közösen végezte december 8. és 15. között.)

A lakosság 88 százaléka valamilyen mértékben hisz a győzelemben, 58 százalékuk szerint ez viszonylag rövid időn belül meg is történik. A válaszadók ötöde úgy vélte, hogy a siker nyárig be is következik, harmaduk szerint csak 1-2 éven belül, 15 százalékuk 3-5 éves távlatot jelölt meg és volt 2,5 százalék, akik szerint az ő életükben ez már nem reális.

Fontos változás, hogy a 2022. decemberi 78-ról most decemberre 63 százalékra esett azoknak az aránya, akik határozottan hisznek a katonai győzelemben, ugyanakkor 15-ről 25 százalékra nőtt azoké, akik valamelyest hisznek benne. Területileg az jött ki – nem meglepő módon –, hogy a nyugati megyék lakosai jóval optimistábbak, mint a keleti vagy déli körzetekben élők.

Az sem mellékes és ezt nyilván figyeli Zelenszkij és az egész ukrán vezérkar, hogy mit tekintenek célként az ukránok a fronton. Kiderült, hogy a területek visszaszerzése nem áll az élen, megelőzi ezt a hadifoglyok és az Oroszországba elhurcoltak visszatérésének a vágya – a megkérdezettek 69 százaléka vélekedett így. Közel 43 százalék tartja fontosnak azt, hogy Ukrajna NATO-tag legyen és ugyanennyien, hogy megbüntessék az orosz háborús bűnösöket, valamint azt, hogy Oroszország fizesse meg a háborús károkat.

A felmérésben kitértek arra is, hogy mennyire hitelesek az ország vezetői és a háborúban közvetlenül érintett minisztériumok és szervezetek.

Zelenszkij elfogadottsága 68 százalékon áll, a hadseregé 94, a Nemzeti Gárdáé 82, a védelmi minisztériumé 73, a rendőrségé viszont csak 58 százalékon.

A civil szervezetek bizalmi indexe 86 százaléknál tart, ez folyamatosan ilyen magas érték már két éve. Az egyház ugyanakkor csak 63 százalékot ért el, a helyi polgármesterek 53, az Ukrán Nemzeti Bank pedig mindössze 51 százalékot. Az ukrán tömegtájékoztatási eszközök ennél is rosszabbul szerepeltek, a lakosságnak kicsit kevesebb mint fele gondolja hitelesnek és megbízhatónak ezeket.

A politikai viszonyok változékonyságára utal, hogy a válaszadók négyötöde szerint amint véget érnek a harcok, viszonylag rövid időn belül általános választásokat kell tartani. Egy évvel ezelőtt ez az arány még alig volt több mint 50 százalék. A megkérdezettek 85 százaléka elutasítja a Julija Timosenko vezette Haza pártot, 82 százalékuk nem ért egyet a volt elnöki tanácsadó Olekszij Aresztovics alakulatával, 81 százalékuk nem fogadja el az Életért Platform nevű csoportosulást és 74 százalékuk nem szavazna az egykori elnök Petro Porosenkóra. Érdekes, hogy a korábban nagyon népszerű Vitalij Klicsko kijevi főpolgármestert 45 százalékuk elutasítja. 

Erős hullámzást mutat, hogy mennyi ember szerint haladnak jó irányba a dolgok Ukrajnában. 2021 decemberében a lakosság ötöde vélte ezt, majd 2022 októberére ez 51, 2023 márciusára 61 százalékra ugrott ez az arány, ám tavaly decemberre visszazuhant 45 százalékra. Az ukránok harmada hisz abban, hogy a következő pár évben sikerül úrrá lenni a nehézségeken, 45 százalékuk szerint az állam hosszú távon is képes segíteni a polgárait, de 7 százalékuk nagyon borúlátó és mindezt erősen kétli.

Az egész hangulatot természetesen más tényezők is befolyásolják. Ezek között az egyik legfontosabb az orosz propagandagépezet, amely álhírgyártásban világbajnok és képes zavarokat okozni. Az nem új, hogy rémhíreket terjesztenek Ukrajnán belül, ezt sokan tudják, illetve cáfolni is képesek. Arról már kevés szó esik, hogy a külföldre menekült ukránokat milyen eszközökkel igyekeznek félretájékoztatni. Az Ukrinform hírügynökség katonai hírszerzési forrásokat idézve azt írta, hogy például teletömik kéretlen üzenetekkel a mobiljaikat arról, hogy úgymond segítsék az oroszokat abban, hogy kiűzzék az egykori Kijevi Rusz földjéről az „amerikai sátánistákat” és persze engedjék meg, hogy „megvédjék őket és családjukat” az oroszok. Az üzenet azzal zárul, hogy „Oroszországból, szeretettel!”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akik tejben-vajban fürösztik az olimpiai bajnokaikat
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 14:46
A párizsi olimpián szerzett magyar arany 55 millió forint állami jutalommal jár. Utánanéztünk, melyik ország biztosít élethosszig tartó jólétet bajnokainak és hol nincs kultúrája a legeredményesebbek anyagi elismerésének. 
Makro / Külgazdaság Bejött Kim Dzsongunnek a barátkozás Putyinnal?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 11:59
Hosszú ideje először látszik növekedni az észak-koreai GDP.
Makro / Külgazdaság Mit reagál a benzinár a Kormányinfóra?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 10:58
Miután a Kormányinfón arról volt szó, hogy veszélyben Magyarország ellátásbizontsága, kijöttek a szombattól érvényes üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság A briteken nevethetünk, a románokat irigyelhetjük
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:47
Ha az autóipar júniusi teljesítményét nézzük.
Makro / Külgazdaság Vajon képes lesz-e Magyar Péter maga köré egy jó csapatot szervezni? Horn Gábor szerint ez az igazi kérdés - videó
Csabai Károly | 2024. július 26. 09:33
A Republikon Alapítvány kuratóriumának elnökével a Klasszis Klubban átbeszéltük az új Európai Parlament múlt heti megalakulásának a Fidesz-re és az azt tömörítő Patrióták Európáért frakcióra nézve szokatlanul diszkriminatív személyi, szervezeti döntéseit. De esett szó természetesen arról, vajon Magyar Péter és az immár általa elnökölt Tisza Párt győzhet-e a 2026-os országgyűlési választásokon. S mi lehet a következménye az önkormányzati voksolás után Budapesten kialakult patthelyzetnek, csődbe mehet-e Budapest? A Klasszis Klub 4. évfolyamának 55. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Ez már az ukrán csőd kezdete? A Fitch szerint az lehet
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:11
Leminőstette a Fitch Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság A budapestiek már házasodni sem akarnak
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:49
Ez is kiderül a KSH legfrissebb népességmozgalmi adataiból. Vidéken még házasodnak az emberek, gyereket viszont mindenhol keveset vállalnak.
Makro / Külgazdaság Megint lett újabb 23 ezer magyar munkanélküli
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:31
Pedig a foglalkoztatottak száma is közel ennyivel nőtt.
Makro / Külgazdaság Átlép Orbán Viktor feje felett Donald Tusk, már a lengyel uniós elnökségre készül
Mester Nándor | 2024. július 25. 19:01
Sok más mellett rendezni és dinamizálni akarja a kétoldalú viszonyt Lengyelország Ukrajnával. A lengyel agrárgazdák egyezkednének, de védik a piacaikat, első körben a közlekedés és a szállítás lehet kitörési pont. 
Makro / Külgazdaság Óriási meglepetés jött a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2024. július 25. 15:52
A második negyedévben az első negyedévit és az elemzői várakozásokat is meghaladó mértékben nőtt az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági kutatóintézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) csütörtöki jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG