4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Természetesen hatalmas megterhelés a lassan két éve tartó háború, de – jelentős részben a külföldi pénzügyi segítségnek köszönhetően – kicsit már javultak is a feltételek 2022 tavaszához képest.

Az ország kicsit több mint felén, főleg a Dnyipro folyótól nyugatra és leginkább az ettől is távolabbra lévő nyugati megyékben folyamatos a gazdasági tevékenység. Az odamenekült milliók növelik a keresletet a szolgáltatások iránt és ez üzleti lehetőség sok ukrán vállalkozás számára. 

A gabonaexport folyamatossága kulcsfontosságú az ukrán gazdaság számára. Fotó: Depositphotos
A gabonaexport folyamatossága kulcsfontosságú az ukrán gazdaság számára. Fotó: Depositphotos

Denisz Smihal kormányfő december közepén azt mondta egy fórumon, hogy a cégeket támogató központi program működik, megkezdődött az oroszok által lerombolt vagy megrongált infrastruktúra egy részének az újjáépítése. A délnyugati logisztikai folyosón folyamatos a forgalom, az export jól halad, hiába mondta fel például a nemzetközi gabonaegyezményt Oroszország. A több hétig tartó november-decemberi nyugati határblokád (Szlovákia és Lengyelország felől) azonban veszteségeket okozott az országnak, ez biztosan rontja majd az összképet.

A makroadatok javulást mutatnak. Az idei harmadik negyedévben a GDP 9,3 százalékkal nőtt 2022 azonos időszakához képest, persze az még a háború kezdeti szakasza miatt alacsony bázist adott, ehhez képest volt az idei emelkedés. Az államháztartást azonban megterhelik a katonai kiadások, különösen a jövő évi arányok jelzik, hogy sokba kerül az országnak a háború, a költségvetés 45-47 százalékát szánják a közvetlen védelemre, idén ez csak 29-32 százalék volt.

A költségvetésben 43 milliárd hrivnyát (410 milliárd forint) irányoztak elő drónok, emellett ugyanennyit lőszerek és egyéb fegyverek gyártására. Az ukrán sajtó szerint e költségeket adókból, vámilletékekből, állami vállalatok nyereségéből és privatizációkból remélik fedezni. A mintegy 84,08 milliárd euróra (32 ezer milliárd forint) becsült büdzsé nagyjából felét hitelfelvételekből tervezik fedezni, ahogy ez az idei költségvetés esetében is történt. Ukrajna háború által meggyengített gazdasága nagyjából 44,37 milliárd euró (17 ezer milliárd forint) bevétellel számol jövőre. Az összeg csaknem teljes egészében a védelmi kiadásokat hivatott fedezni. A 2023-as költségvetést 38 milliárd euróval (14 500 milliárd forint) támogatták külföldről, ami nagyjából a teljes büdzsé 60 százalékának felel meg, 

December közepén az Ukrán Nemzeti Bank 16-ról 15 százalékra vitte le az alapkamatot, ami augusztusban még 22 százalék volt. A további csökkentés a külső körülményektől is függ, de a nyárra akár 12-13 százalékra is lemehet az érték. 

Sikerült kontroll alatt tartani az inflációt (a pénzromlás gyorsabban csökkent mint például Magyarországon – a szerk.), most novemberben a tavaly novemberivel összevetve 5,1 százalékos volt. Az élelmiszerek már nem drágulnak olyan mértékben, mint 2022 őszén, de még mindig havi 1-2 százalékkal nőnek, viszont éves viszonylatban decemberre 10 százalék közelében megragadtak.

Hogy az ukrán fogyasztóiár-index nemzetközi összehasonlításban milyennek számít, azt lapunk havi rendszerességű felméréséből, a Privátbankár Európai Inflációs Körképéből megtudhatja.

Az alapszolgáltatások visszaépültek, az alapélelmiszerekből megoldották az ellátást, bizonyos mezőgazdasági termékekből növekvő mértékben jut exportra is. Idén 81 millió tonna gabonát takarítottak be, ez 20 százalékkal több, mint tavaly volt.

Elindítottak egy cégmentő programot is, csaknem ezer kisebb és közepes vállalkozás telephelyét telepítették át a biztonságosabb középső és nyugati megyékbe. Több külföldi gyártó és kereskedő cég ismét működik, illetve bővül. Nagy nemzetközi fórumokon és államközi megbeszéléseken intenzíven tárgyaltak arról, hogy mely ágazatban mely nagyobb külföldi vállalatok akarnak bekapcsolódni az újjáépítésbe. 

Az első helyen az energetikai infrastruktúra visszaépítése áll. A kormány szerint nyugati, valamint távol-keleti óriás cégek jelezték, hogy 2024-től elindítják projektjeiket. Mások a repülőtér fejlesztésben, kikötőépítésben vagy a szakképzésben vesznek részt. Az ukrán-lengyel határszakasz egyik ukrán pontjához közel közös logisztikai beruházás indul. Újraindultak a nyugati célpontokra, köztük Budapestre tartó vonatjáratok a személyforgalomban és teherszállításban is.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG