Európában szárazság, az Egyesült Államokban a szállítási lánc megrendülése, Afrikában sáskajárás. Az ENSz Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FEO) szerint a világ „bibliai léptékű élelmiszerválsággal” nézhet szembe, „hacsak gyors intézkedések nem történnek a legelesettebbek védelmében, a globális élelmiszer szállítási láncok életben tartására és a koronavírus járvány hatásának csökkentésére az élelmiszer lánc teljes hosszában”. A World Food Program becslése szerint az év végéig 265 millió ember kerülhet az éhínség szélére. Mi több, a lopakodó veszélyek elkerülésére számos ország már élelmiszer exporttilalmat vezetett be.
Európa
Kontinensünket hetek óta súlyos szárazság sújtja, Franciaországtól egészen a Balkánig. A román mezőgazdasági miniszter, Adrian Oros már bejelentette, hogy a gabonák idei terméshozama 50-60 százalékkal maradhat el a tavalyi átlagtól. Mindeközben a világ legnagyobb gabonaexportőre, Oroszország, visszafogta búzaexportját.
Az ütemesen emelkedő élelmiszerárak igazán nem hiányoztak kontinensünk szegényeinek. Az Egyesült Királyságban a gazdaság leállása és a karanténok miatt a King’s College London felmérése szerint 3 millió brit sodródott az éhínség szélére a kijárási korlátozások első három hete alatt. Párizs legszegényebb negyedének (Seine-Saint-Denis) rendőrfőnöke a napokban azt jelentette feljebbvalóinak, hogy 15-20 ezer embert fenyeget a kerületében az éhezés. Georges-François Leclerc szerint a negyed lakóinak bevételei összeomlottak a szürkegazdaság, az ideiglenes munkák, és az „Uber-gazdaság” leállásával.
Egyesült Államok
Hétfőn a legnagyobb amerikai vágóhíd, a Tyson Foods vezetője jelentette be, hogy húshiány várható az amerikai boltokban, miután a koronavírus-járvány miatt számos húsfeldolgozó üzemet be kellett zárni. A legfrissebb adatok szerint a marhahús feldolgozó kapacitások 27 százaléka, a sertéshús feldolgozó kapacitásoknak már 20 százaléka zárva tart. A piaci zavarok miatt tegnap megszólalt Trump is, aki elnöki rendelettel tervez felszabadítani fagyasztott húst a stratégiai készletekből.
Miközben a húsárak az egekbe törnek, a szegényeket ingyen csomagokkal kiszolgáló „élelmiszer-bankok” figyelmezettek, hogy kifogyóban van a készletük. Az Egyesült Államokbeli fennakadások komolyan érintik a kanadai húsellátást is.
Afrika
A kontinenst sújtó sáskajárás milliókat sodor az éhínség szélére. Egyes afrikai országok 7 évtizede nem láttak ilyen pusztító sáskajárást. Dél-Szudánban és a Dél-Afrikai Köztársaságban már élelmiszer-lázadások törtek ki, Lesothoban egyenesen a hadsereget kellett bevetni.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)