4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A HBLF pénzügyi csúcstalálkozóján rendezett panelbeszélgetésen a magyar gazdaság jelenlegi helyzetével és kilátásaival kapcsolatban nem alakult ki egyetértés a résztvevők között: növekedési csodának vagyunk részei vagy leszakadóban vagyunk a versenytársainktól? Jobban, ugyanúgy vagy rosszabbul állunk, mint 5 éve?

Résztvevők:
Király Júlia, az IBS Budapest tanszékvezető tanára,
Heim Péter közgazdász
Orbán Gábor adó- és pénzügypolitikáért felelős államtitkár
Pápa Levente közgazdász

Heim Péter szerint tény, hogy az elmúlt 5 évében drasztikusan javult az ország külső egyensúlyi helyzete. Gond azonban, hogy a gazdaságpolitika nem koherens - ez évtizedes probléma. Ha ez változna, kiszámíthatóvá válna a gazdaság - ha nem következik be ilyen fordulat, a mostani növekedési csoda legfeljebb az évtized végéig tarthat, majd kifullad.

Pápa Levente szerint a piacgazdaság ellehetetlenítése a legnagyobb baj, az állami beavatkozás eltorzítja a versenyt, a hatékonyság elvesztéséhez vezet - a vasárnapi boltbezárást, a különadókat említette a szakember. A magyar gazdaság leszakadóban van - a tavalyi magas növekedés ellenére a következő 5 éves kilátások alapján, regionális összehasonlításban.

Orbán Gábor szerint a hitelminősítőknek 1,5 - 2 évre van szükségük a fordulatok értékelésére, 2010-ben így lehetett egy nagyon rossz gazdasági helyzetben jó minősítése a magyar gazdaságnak. Az elmúlt 5 évben nem oda tértünk vissza, ahol 2010-ben tartottunk, számos mutatóban - hitel/betét mutató, külső adósságmutatók, folyómérleg - jelentős javulást értünk el, Magyarország a saját lábára állt.  A tavalyi kiugró beruházási dinamikához az alacsony bázis, az EU-pénzek felhasználása is hozzájárult, idén ezért a 25 százalékos beruházási ráta csökkenésére lehet számítani, ez azonban még így is figyelemreméltő eredmény.

Király Júlia elmondta: a Varga Mihály által korábban a HBLF konferencián említett gazdaságpolitikai célok valóban jók, de érdemes a tények mélyére nézni. A külső eladósodás jelentősen csökken, a folyómérleg pozitív - ez utóbb iazonban inkább visszafogja a növekedést, főleg ha a működőtőke-beruházás is csökken. Magyarország a befektetők számára egy halott ország - mondta a közgazdász. A tartós növekedést illetően a visegrádi négyekhez képest leszakadóban vagyunk, lassan Bulgáriához, Albániához, Szerbiához képest határozhatjuk meg magunkat. A munkaerőpiac bővülése túl nagy arányban támaszkodik a közmunkára, ami Király Júlia szerint zsákutca. Király Júlia szerint nem oda értünk vissza, ahol 5 éve tartottunk, hanem rosszabb a helyzet: rossz a kormányzás, nincs transzparencia és bizalom, nincsenek döntéselőkészítő hatásvizsgálatok, a tulajdonbiztonság elveszett.

Heim Péter kiemelte: a hitel/betét ráta csökkentésére, deleveragingre mindenképp szüksége volt a magyar gazdaságnak, helyes irányú gazdaságpolitikai zajlott le a magyar gazdaságban - ennek alapjait még a Bajnai kormány indította, az Orbán-kormány pedig folytatta. Bár Király Júlia szerint az IMF-programban részt vett országokban hamarabb beindult a hitelezés és a talpraállás, Heim Péter szerint ez nem ilyen egyértelmű - példaként Görögországot hozta. Nem az IMF-en múlik a siker, hanem az adott ország politikai vezetésén. Heim szerint a következő három évben tartós és jelentős gazdasági növekedésnek kell következnie a mostani helyzet alapján, a régiós növekedési átlagot meg kell haladni - ha ez nem sikerül, azért a mostani kormányt lehet felelőssé tenni. A jelenlegi helyzet azonban inkább kedvező, benne van a 3 százalék körüli növekedés esélye - ezt legfeljebb csak elrontani lehet.

Pápa Levente szerint békeidőben derül ki a gazdaságpolitika sikere vagy kudarca, most ilyen időszak előtt állunk. A szakember szerint inkább leszakadás várható a közeljövőben: a növekedés mögött az Európai Uniótól kapott eurómilliárdok állnak, amelyek nélkül borzalmasan nehéz dolgunk lenne; a jegybank gazdaságélénkítő programja, a rezsicsökkentéshez hasonló intézkedések jövedelemnövelő hatása, az exportkapacitások bővítése - csupa egyszerinek tekinthető, konjunkturális hatás hajtja a gazdaságot.

Orbán Gábor szerint nem jó, hogy mindenki megelőlegezi a magyar gazdaság rossz teljesítményét. Tavaly az összes várakozást megverte a magyar növekedés; nem jött be a "huhogás", semmi sem kaszálta el  a magyar gazdaságot. Kifejezetten jó, hogy nem öntik a hitelt a gazdaságba, hogy nem épülnek új lakások, amikor 100 ezer eladatlan ingatlan van - megtisztuláson megyünk át, ezt tudomásul kell venni. Békeidő akkor van, ha egy konszolidáló gazdasághoz egy konszolidálódó gazdaságpolitika tartozik - aki ezt ma nem látja, az elfogult. A februári EBRD-megállapodás jó példa erre - ezt fordulópontnak nevezte Orbán Gábor.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mibe fektetnek szívesen a magyar háztartások
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 11:27
Előnyben részesítik az állampapírokat.
Makro / Külgazdaság Új-Zéland diákversenyre kel Ausztráliával, sőt az Egyesült Államokkal is
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:43
Új-Zéland célja, hogy 2034-re megduplázza nemzetközi oktatási piacának értékét, többek között azzal, hogy enyhíti a külföldi diákokra vonatkozó részmunkaidős foglalkoztatási szabályokat – jelentette be hétfőn a kormány.
Makro / Külgazdaság Minimum 1,2 milliós nettó kereset kell majd az Otthon Start és a CSOK Plusz teljes kihasználásához
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:54
A támogatások kombinálása lehet az igazán nyerő pénzügyileg.
Makro / Külgazdaság Felemás számokat produkált az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:33
Magára találhatott kicsit az építőipar az előző hónapokhoz képest.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a vámokról Von der Leyen is
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 16:32
Első körben békülékeny lépést jelentett be, van még idő tárgyalni.
Makro / Külgazdaság Macron visszaütne Trumpnak, de ki áll mellé?
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 15:53
Jöttek harcias, de kevésbé harcias nyilatkozatok is az uniós vezetőktől a 30 százalékos amerikai gigavámra.
Makro / Külgazdaság Elon Musk tett egy szívességet Izraelnek
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 12:44
Fontos izraeli műhold került a helyére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG