10p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Hamász legerősebb ütőkártyáját veszítené el, ha Izrael sikerrel vetné be sci-fikbe illő új fegyverét. De az eredményekre nemcsak a Közel-Keleten, hanem az egész világon figyelnek, a Vassugár szolgálatba állítása ugyanis új korszak kezdetén jelentené a légvédelemben.

Nagyjából két hete érkezett a hír, hogy Izrael élesben fogja tesztelni rakétavédelmi rendszerének legújabb elemét, a Magen Or (Fénypajzs) névre keresztelt, ám inkább a Vaskupolára rímelve Vassugár (a nemzetközi sajtóban Iron Beam) néven emlegetett lézeres rakétaelhárító eszközét.

Biztosat nem tudunk arról, hogy megtörtént-e a rendszer első éles harci bevetése. A közösségi médiában mindenesetre terjednek olyan felvételek, amelyeken a Gázai övezetből induló rakéták látszólag furcsa fényvillanások közepette semmisülnek meg, sőt egyesek az al-Ahli kórháznál máig tisztázatlan körülmények között történt robbanás környékén készült videókon is a Vassugár bevetésének bizonyítékát vélték látni.

Az izraeli illetékesek szokás szerint és érthető módon szűkszavúak ezzel kapcsolatban, de ők már minden bizonnyal többet tudnak arról, hogy az eszköz valójában mennyire hatékony valós körülmények között, illetve hogy mennyire áll távol attól, hogy valóban integráns, megbízható eleme legyen az izraeli légvédelmi rendszernek.

Irányított energia

De mi is az a Vassugár, és miért figyelik nemcsak a térség, de az egész világ katonai elemzői és tervezői, hogy mire képes? A rendszert „lézerfegyverként” szokás leírni, de persze ez igen pongyola megfogalmazás, ugyanis hivatalosan az ilyesmit „irányított energiájú fegyvernek” (Directed Energy Weapon – DEW) hívják – ide tartozik bármi, ami koncentrált elektromágneses, molekuláris vagy szubatomi récsecskékből álló energianyaláb felhasználásával semmisíti meg vagy teszi működésképtelenné a célpontot.

Rakéta indul Izrael felé a Gázai övezetből 2023. október 7-én. Túlterhelődött a védelem, de már közel a megoldás?  Fotó: EPA/MOHAMMED SABER
Rakéta indul Izrael felé a Gázai övezetből 2023. október 7-én. Túlterhelődött a védelem, de már közel a megoldás? Fotó: EPA/MOHAMMED SABER

A Vassugár központi eleme viszont valóban egy fiberlézer, amelynek nyalábja ad át pusztító mennyiségű energiát a levegőben repülő célpontnak, amely lehet rakéta, drón, de akár tüzérségi lövedék is. A kiszivárgott információk szerint a lézersugár energiája meghaladja a 100 kilowattot, azaz ennyi energiát képes a sugár a célterületre juttatni nagyon rövid idő alatt (ez elég soknak számít, egy 6 kilowattos lézer már át tud vágni egy háromcentis alumíniumlemezt – persze nem olyan egyszerű összevetni egy több kilométerre, mozgó céltárgyra irányított, illetve egy ipari környezetben használatos lézert).

A hírek szerint a Vassugár 10 kilométeres távolságban egy pénzérme átmérőjére tudja fókuszálni a két szilárdtest-lézerének sugarát, amelyek legfeljebb négy másodperc alatt semmisítik meg a célpontot, bár ez természetesen több tényezőn, nem utolsósorban a céltárgy méretén és egyéb tulajdonságain is múlik. A rendszer hatótávolsága is nagyjából 10 kilométerre tehető, de ez sincs kőbe vésve, például az időjárási viszonyok is befolyásolhatják.

Jelen tudásunk szerint a Vassugár „kilövőegységei”, azaz maguk a nagy teljesítményű lézerek a Vaskupola rakétaindítóival ellentétben helyhez kötötten működnének, de legalábbis hálózati áramforráshoz kötötten. Ugyanis a jelenlegi technológia azt még nem teszi lehetővé, hogy valamilyen gyorsan mozgatható akkumulátorról működtessék a fegyvert.

Korábban védelmi ipari körökben az a mondás járta, hogy az irányított energiájú fegyverek a jövő technológiái – és mindig azok is maradnak. Tény, hogy hosszú évek óta világszerte kísérleteznek hasonló eszközökkel, olyan kiegészítő eszközökön kívül, mint az elektronikus eszközök ellen vagy tömegoszlatásra használható nagy energiájú eletromágneses és mikrohullámú eszközök, egyelőre nem tudunk harctéri bevetésre érett, hagyományos fegyverrendszerek feladatait átvenni képes DEW-ről.

Pusztán tudományos-technikai szempontból is áttörés lenne tehát, ha a Vassugár valóban szolgálatba állna. Tavaly az eszközt – és egyébként a Vaskupolát is – fejlesztő vállalat, a Rafael amerikai részlegének vezérigazgatója, Michael Lurie már elég optimista hangot ütött meg.

„Nincs már technológiai vagy tudomány problémánk… ez most már egy mérnöki probléma. A tudomány alap megvan, bemutattuk, hogyan működik. Nem az a kérdés, hogy meg fogjuk-e csinálni. A kérdés a mikor, hogy mennyi ideig fog tartani. Az IDF [az izraeli haderő] azt szeretné, ha ma, holnap működne. De reálisan azt gondolom, hogy mostantól nagyjából két-három évbe telhet, mire van egy működőképes rendszerünk.”

Úgy tűnik, a két-három évből egy-két év lehet. Persze, még az első – és tegyük fel, teljes sikert hozó – harctéri éles tesztek után sem fog azonnal rendszerbe is állni a Vassugár, pláne nem olyan számban, hogy azonnal Izrael nagy részét le tudja fedni. De ha megtörténne a hivatalos szolgálatba állítás, az a nagyon belátható időn belül teljesen átírná az erőviszonyokat Izrael határain.

Védelem a túlterhelés ellen

Láthattuk, hogy az egyébként ilyen célokra a világ legjobbjának tartott Vaskupola rendszer október 7-én – és egyébként több alkalommal azóta sem – egyszerűen nem bírt a Hamász/Iszlám Dzsihád által a Gázai övezetből indított rakétákkal. Ennek elég egyszerű technikai okai vannak, a rendszer által gyors egymásutánban kilőhető elfogórakéták száma korlátozott (egy kilövőegységbe 20 rakéta tölthető, egy Vaskupola üteghez pedig általában 3-5 kilövőegység tartozik).

Ezres nagyságrendben beérkező célokkal még úgy sem bír el a rendszer, hogy a lakott területeket nem veszélyeztető célpontokat kiszűri, és hagyja becsapódni. Ráadásul ott van még az egész anyagi vonzata: egy-egy Vaskupola elfogórakéta ára 75-150 ezer dollár között mozog, ezeket néhány ezer dolláros barkácsrakétákra és drónokra ezres nagyságrendben kilőni nem túlságosan fenntartható dolog.

A Vassugárnak viszont kevesebb ilyen korlátja lehet: a rendszer elvben szinte folyamatosan képes tüzelni, amennyiben van megfelelő energiaellátása (nyilván felléphetnek persze olyan problémák, mint mondjuk a túlmelegedés, de erről egyelőre nincs semmilyen információnk). Egy-egy lövés árát nagyjából 2 ezer dollárra becsülik, ez már alatta marad a legtöbb célponténak.

Vannak korlátai is a rendszernek: a legfontosabb talán a hatótávolsága. Izrael ugyan nagyon kicsi ország, de ha csak a sűrűn lakott részeit kellene 10 kilométer sugarú körökkel lefedni, az is igen sok üteget jelentene. A Gázai övezet esetében elég lenne az 51 kilométeres közös határt telepakolni néhány Vassugár üteggel, de a szíriai vagy a libanoni határszakasz már problémásabb ilyen szempontból (de Gázánál sem elképzelhetetlen, hogy a terroristák mondjuk kezdetlegesen irányítható fegyvereket fejlesszenek ki, amelyek a tenger irányába indulva, nem a szárazföldi határ felett lépnek be izraeli légtérbe).

Aztán ott van az is, hogy a kinetikus energiát közvetítő elfogórakétákkal szemben a Vassugár energianyalábjával nem elég radarral befogni a célpontot, aztán úgy nagyjából eltalálni a rakétával, hanem valamennyi ideig, egy akár több kilométeres energiasugarat kell rajta tartani egy gyorsan mozgó tárgyon. Ez még kísérleti körülmények között sem egyszerű feladat, de élesben még kevésbé az. Különösen nagy szerepet játszhat ennek sikerességében az időjárás: esőben, ködben, de talán még nagy szélben is sokkal nehezebb, sőt bizonyos esetekben akár lehetetlen is lehet megoldani a feladatot.

A Vassugár esetleges hiányosságai és gyenge pontjai azonban jóval kevésbé számítanak, ha figyelembe vesszük, hogy nem egyedül fog „dolgozni”. Ahogy a Vaskupola is csak egy része az integrált izraeli légvédelmi rendszernek. A nagyobb hatótávolságú, akár ballisztikus pályán érkező fenyegetések ellen például a Nyíl légvédelmi rakétarendszerekre támaszkodik az izraeli légvédelem és nem a Vaskupolára, de említhetnénk például a harci repülőgépek légtérvédelemben játszott szerepét is. Amennyire tudni lehet, a Vassugár és a Vaskupola ütegjeit párhuzamosan tervezik telepíteni, tehát előbbi nem kiváltaná, hanem kiegészítené és tehermentesítené utóbbit.

Borulnak a számítások

Ha sikerül az integráció, és az új rendszerrel az izraeliek már a kilövés utáni másodpercekben alaposan megtizedelnék az izraeli célpontokra kilőtt rakétákat, azzal a Hamász és más terrorszervezetek egyik legerősebb ütkártyájukat veszítenék el. Ugyan október 7-én sikerült a terroristáknak izraeli területen súlyos harcra kényszeríteni az izraeli erőket, a konfliktusra eddig ez nem volt jellemző, és valószínűleg még egy ilyen hasonló akciót egy jó ideig senki nem fog tudni végrehajtani Izrael ellen.

De a Vassugár rendszerbe állítása nem csupán a Közel-Keleten írná át a stratégiai viszonyokat. Ukrajnában is láthattuk, hogy az olcsó drónok tömeges bevetése tulajdonképpen megoldhatatlan feladat elé állítja a légvédelmeket. És ez nem csak az Ukrajnában szemben álló felek légvédelmi hiányosságai miatt van így, hanem azért, mert erre az új fenyegetésre igazából senkinek sincsen még igazán jól bevált megoldása. A hatékony, lézeres irányított energiájú fegyverek megjelenése alapjaiban változtatná meg a helyzetet.

Az Egyesült Államok biztosan még nagyobb figyelemmel kíséri a Vassugár sorsának alakulását, mint a többi állam. Egyrészt egy ilyen – pláne egy ehhez hasonló, de mobil – rendszer hatalmas segítség lenne a világszerte bázisok százain, sokszor ellenséges területek közvetlen közelében szolgáló amerikai katonák védelmében.

A másik, amerikai szemmel nagyon fontos felhasználási területe egy ilyen eszköznek az amerikai hadihajók, és elsősorban a felbecsülhetetlen értékű repülőgéphordozók védelme lenne. Mint tudjuk, Kína gőzerővel fejleszti különböző, az amerikai flotta kétségtelen, és elsősorban a hordozókból származó előnyét lefaragni szándékozó fegyverrendszert, például drónokat, illetve különböző hiperszonikus, valamint ballisztikus rakétákat. Ezek egy része ellen elméletben védelmet nyújtanak az amerikai haditengerészet meglévő védelmi eszközei, mások ellen viszont nem, vagy nem biztosan.

Egy működő lézerfegyver nagyon fontos eszközzel bővítené ezt a védelmi arzenált, akár át is írva a két fél például a Tajvan körüli feszültséggel kapcsolatos esélylatolgatásait, amelyek adott esetben a háborút és békét is elválaszthatják egymástól. A Rafelnél mindenesetre már korábban bejelentették, hogy a Vassugár további, például hajókra telepíthető változatán is dolgoznak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyinék leállították a gázt – bajban Magyarország szomszédja?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 11:42
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
Makro / Külgazdaság Nem enged a szorításból Brüsszel, a magyar kormánynak napirendre kellett vennie az ellene zajló eljárást
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:24
A már megbukott német kormány „kedveskedett” még egyet a magyar vezetésnek, a magyar uniós elnökségnek kellett napirendre venni a Magyarország ellen zajló eljárást – és a bíróság sem pihen.
Makro / Külgazdaság Az új győri polgármester 750 milliós közösségi költségvetést tervez
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:11
Pintér Bence, Győr új, civil polgármestere az Mfornak adott interjúban hosszan beszélt a városvezetésben kialakult helyzetről, az általa lefektetett hétpontos lokálpatrióta minimumról és a város büdzséjéről is.
Makro / Külgazdaság Felavatták a kínai óriásberuházást, meglesz a böjtje?
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 08:06
3,5 milliárd dolláros beruházás, de nem a helyi érdekeket, hanem Kína érdekeit szolgálja? Ismerős történet egy távoli országból.
Makro / Külgazdaság Európai sztenderd szerinti vasút épül Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában 
Mester Nándor | 2024. november 14. 19:09
Az ukrán állami vasúttársaság uniós forrásokat is felhasznál a kötöttpályás hálózat korszerűsítéséhez. 
Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
Makro / Külgazdaság Ezt sem tűzi Rogán Antal a kalapjára: szeptemberben bezuhant az építőipar termelése
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 08:30
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,2, az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG