4p
A kormány február végén benyújtja a partnerségi megállapodást az EU-nak, ez alapján kapjuk meg az uniós támogatásokat.

A jövő héten véglegesíti a kormány a 2014-2020 között érkező uniós források felhasználásának keretét jelentő partnerségi megállapodást, és még februárban hivatalosan is benyújtja az Európai Bizottságnak - nyilatkozta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságstratégiáért felelős államtitkára az MTI-nek. Úgy vélte, az első pályázatok az év második felében írhatók ki.

Elsők között jelentkezünk a pénzért

A tagállamok április 22-éig nyújthatják be a partnerségi megállapodást, Magyarország várhatóan az első országok között lesz, amelyek formálisan is eljuttatják a dokumentumot a bizottságnak - jegyezte meg. Hangsúlyozta: a múlt heti utolsó informális egyeztetés sikerrel zárult Magyarország és a bizottság között.

A hivatalos jóváhagyásra három-hat hónap áll az uniós testület rendelkezésére, de Cséfalvay Zoltán bízik abban, hogy a formális egyeztetés a lehető legrövidebb lesz, miután az informális megbeszéléseken a vitás pontokat többségében sikerült rendezni.

A partnerségi megállapodás benyújtása után három hónapon belül be kell adni az egyes területek támogatási céljait, prioritásait, forrásait részletesen meghatározó nyolc operatív programot, ezeket a kormány a tervek szerint már márciusban eljuttatja Brüsszelbe. Cséfalvay Zoltán arra számít, hogy az operatív programok uniós jóváhagyása után, az év második felében írhatók ki az első pályázatok.

Több megy majd gazdaságfejlesztésre

Az államtitkár a pénzügyi keretekről elmondta: a 2014-2020 közötti uniós költségvetési időszakban a hazai társfinanszírozással együtt összesen 7480 milliárd forint jut majd a fejlesztési programokra. Cséfalvay Zoltán emlékeztetett arra, hogy a pénzügyi keret 60 százalékát, mintegy 4500 milliárd forintot közvetlenül gazdaságfejlesztésre fordítanak. Ez jelentős növekedés a 2007-2013-mas időszakhoz képest - hangsúlyozta.

Ebből a szempontból a legfontosabb a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP), amelynek forráskerete 2850 milliárd forint. A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) több mint 1200 milliárd forinttal gazdálkodhat, ennek is mintegy háromnegyede közvetlenül gazdaságfejlesztésre megy. Különböző arányban, de a másik hat operatív programban is van közvetlen gazdaságfejlesztésre fordítandó rész - mutatott rá az államtitkár.

A rendelkezésre álló 7480 milliárd forintnak legalább 15 százaléka közvetlenül a kis- és középvállalkozások erősítését szolgálja majd. Az államtitkár jelentős változásnak nevezte, hogy az eddigi általános vállalkozás-fejlesztés helyett a jövőben a támogatások a vállalkozói célcsoportok - például fiatal vállalkozók, gyors növekedésre képes vállalatok, beszállítók -, valamint területi és ágazati szempontok szerint is sokkal célzottabbak lesznek.

Innováció és foglalkoztatás

A teljes keret mintegy 10 százaléka jut közvetlenül kutatás-fejlesztésre és innovációra. Csak a GINOP-ban 680 milliárd forint lesz erre a célra, ami a többi operatív programból erre fordítandó összeggel együtt eléri a 750 milliárd forintot, ez több mint duplája a 2007-2013-mas időszak keretének - mondta Cséfalvay Zoltán.

Szintén a források 10 százalékát fordítják közvetlenül a foglalkoztatás erősítésére, amit a korábbi időszakkal szemben nem annyira szociális, sokkal inkább gazdaságfejlesztési kérdésként kezelnek. Magyar szempontból különösen fontos, hogy a források csaknem 10 százaléka közvetlenül energiahatékonysági fejlesztésekre jut, összességében 720 milliárd forint, ami két és félszeres emelkedés a korábbi időszakhoz képest. Cséfalvay Zoltán kiemelte azt is, hogy infokommunikációs szektor fejlesztésére megy a teljes keret 5 százaléka, ami mintegy 400 milliárd forint, továbbá közel 250 milliárd forint a turisztikai fejlesztésekhez kapcsolódik.

A visszatérítendő támogatások

Lényeges változás a gazdaságfejlesztési programoknál, hogy a bizottsággal folytatott hosszas vita után végül jelentősen megemelkedett az úgynevezett pénzügyi eszközök aránya, ami a visszatérítendő támogatásokat, egyebek mellett a kedvezményes hiteleket és a garanciát jelenti - hívta fel a figyelmet az államtitkár. Ezeket a forrásokat a visszafizetés után újra felhasználhatják majd más pályázók. Ezen a csatornán a teljes keret csaknem 10 százaléka, mintegy 700 milliárd forint jut a gazdaságba, ami főként a vállalkozások fejlesztését, valamint az innovációs, infokommunikációs és energiahatékonysági pályázatokat érinti majd, ez utóbbi esetben a lakosságot is megcélozva - közölte Cséfalvay Zoltán.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG