4p
Tavaly nagyon megugrott a megújuló energia térhódítása: a jelenlegi paksi atomerőművi kapacitás 80-szorosát állítottak üzembe világszerte. A teljes kapacitás ezzel 2017 gigawatt (1000 Paks) lett. Idén valószínűleg tovább gyorsul a folyamat, az áramtermelés egyre nagyobb hányadát adják majd a megújulók.

A REN21 (Renewable Energy Policy Network for the 21st Century nevű szervezet közzétette felmérését a tavalyi év adataira vonatkozóan. Örvendetes, hogy a nagyobb kapacitás üzembeállítása kevesebb pénzbe került, ami annak köszönhető, hogy jelentősen csökkent a napelemek ára. Az összesen 241,6 milliárd dollár befektetés (nem számolták bele az 50 megawattnál nagyobb vízerőművek építését), 23 százalékos csökkenés 2015-höz képest.

Az árammal nem lesz gond

A világ tavaly már több megújuló áramforrást állított üzembe, mint amennyi hagyományosat, vagyis szén és szénhidrogének égetésén alapulót. Az újak 47 százaléka napenergiát hasznosít, 34 százalék szélenergiát, 15,5 százalék pedig vízenergiát. Ezeknek a beruházásoknak és a régi, főleg széntüzelésű erőművek bezárásának köszönhetően tavaly az energiatermelésből származó széndioxid kibocsátás nem növekedett, miközben a világgazdaság 3 százalékkal bővült.

Az olaj alkonya

Ha ez a kedvező tendencia folytatódik, akkor rövidesen már csökkenni fog a fosszilis üzemanyagok áramtermelési célú felhasználása évről évre. Először persze a szénerőművektől igyekszik megszabadulni a világ, mivel azok a legszennyezőbbek, de utána óhatatlanul az olajerőművek is sorra kerülnek, és ekkor az olaj iránti kereslet is csökkenni fog. Ha az autózásban is hasonló folyamat indul meg, vagyis az eladott új autók több mint fele elektromos lesz (becslések szerint 2025-ig), akkor az ebből adódó olajkereslet is csökkenni kezd, és ekkor megpecsételődik az olaj sorsa.

Vélhetően az olajár közelmúltbeli mozgásában már ezek a tényezők is szerepet játszanak. Sokan azt várták, hogy az ár visszaemelkedik vastagon 50 dollár fölé, főleg, hogy az OPEC csökkentette a kitermelést. Egyrészt azonban a kínálati oldalon az amerikai palaolaj-termelők pótolták az OPEC kieső részét, másrészt a megújulóknak köszönhetően a kereslet növekedése is alacsonyabb, mint korábban becsülték, és most már egyre nagyobb a valószínűsége, hogy néhány éven belül teljesen megáll a fogyasztás növekedése, majd megindul a csökkenés.

Trump nélkül is

Eredetileg ezt 2040-re várták, de a napelemek árának esése és az akkumulátorok előállítási költségének várható gyors csökkenése megváltoztatja a helyzetet. Így a széndioxid kibocsátás csökkentése is megvalósítható lesz a párizsi egyezmény szerint is, akkor is, hogy ha Trump kilépteti Amerikát és az ország sokáig nem is tér vissza a megállapodáshoz. A kedvező folyamatoknak köszönhetően Kína és Európa vállalni tudja, hogy az amerikai részt is magára vállalja.

Kína az éllovas

Kína januárban bejelentette, hogy lemond 100 tervezett szénerőmű megépítéséről, ezzel példát mutat mindenkinek. Erre szükség is van, hisz olyan országoknak, melyek energiafogyasztása még csak most kezd erősen növekedni (pl. India), könnyű lehetőség lenne a szén, de számukra is reális alternatívát kell mutatni a megújulók formájában.

A tavalyi adatok alapján a Reuters szerint a legnagyobb naperőművi kapacitással rendelkező ország Kína közel 80 gigawattal, őt követi Japán és Németország 40-40 gigawattal, majd jön Amerika 35, Olaszország 20, Nagy-Britannia és India nagyjából 10-10 gigawattal. Az amerikai adat azt mutatja, hogy mivel jó üzlet is a napenergia felhasználás, az amerikai áramszolgáltatók sem fogják kihagyni a lehetőséget, így óhatatlanul ott is vissza fog esni a széndioxid-kibocsátás, még az is lehet, hogy a párizsi egyezményben korábban vállalt mértékben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kínaiak ismét meglepték a világot
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 11:54
Váratlant húzott a távol-keleti nagyhatalom jegybankja: nem változtattak a kamatokon.
Makro / Külgazdaság Ismét változik az üzemanyagár, ez sokakat kellemetlenül érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 10:23
Nagy fordulat várható a hétvégén: olcsóbb lesz a dízel, mint a benzin!
Makro / Külgazdaság Fityiszt mutat az Orbán-kormány Brüsszelnek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 13:12
Közölte a miniszter, nem fizetik be a migrációs bírságot, de dolgoznak azon, hogy a napi egymillió euró ne halmozódjon tovább.
Makro / Külgazdaság Még soha nem volt ennyi svájci - ott már lassítanák a népesség növekedését
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 12:19
Nem akarnak tízmilliós országot, népszavazást is tartanának erről.
Makro / Külgazdaság Újabb országban jön az árvíz - ne induljon el, aki oda készült
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 11:29
Van, ahol helikopterrel kellett menteni az embereket Észak-Olaszországban.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a magyar kormány a felrobbantott csipogók ügyében
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 18:05
Kovács Zoltán ismertette a kormány álláspontját - furcsamód nem látnak nemzetbiztonsági kockázatot, miközben egy magyar céget neveztek meg a személyhívók gyártójaként.
Makro / Külgazdaság Újra üzent David Pressman Orbán Viktornak: már nem működnek a kifogások, Amerika cselekedni fog
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 14:13
Figyeli az Egyesült Államok, hogy mit mond és mit tesz a magyar kormány - és ezek alapján fog cselekedni.
Makro / Külgazdaság Csipogós robbantás: nyilatkozott az egyik érintett cég vezetője
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 12:51
Cristiana Bársony-Arcidiacono megerősített, hogy együttműködtek a tajvani Gold Apollóval. 
Makro / Külgazdaság Elfogyott az árvízi tartalék, sokkal több pénzre lesz szüksége a lengyeleknek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 11:19
Csak a gyorssegélyekre elegendő az eddig félretett pénz. 
Makro / Külgazdaság Merész jóslat jött: a háború 2025-ben véget érhet?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 07:22
Egy brit diplomata szerint akár Kamala Harris, akár Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást, a jövő évben komoly béketárgyalások kezdődhetnek az orosz–ukrán háború befejezése érdekében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG