A 444.hu kedden arról írt: a miniszterelnök lánya tavaly szeptemberben Bahreinben találkozott az ország energiaügyi miniszterével. A Bahreini Olaj és Gázügyi Hatóság - amely tévesen a miniszterelnök feleségeként azonosította Orbán Ráhelt - beszámolója szerint olaj- és gázügyekről, gazdasági kapcsolatokról tárgyaltak.
Vajon bárki, aki arra jár, leülhet beszélgetni a bahreini miniszterrel államügyekről? Moszkvában járva meghívhatjuk egy kávéra Vlagyimir Putyint, hogy a paksi bővítés hátteréről beszélgessünk vele? Megkérdeztünk egy, a témában jártas szakértőt az esélyeinkről.
Nem államképviselet, de külképviselet
A szakértő azt válaszolta megkeresésünkre: Bahrein energiaügyi miniszterével kávézni nem számít államképviseletnek, ellentétben például egy nemzetközi szerződés aláírásával. Ez csak valamiféle informális konzultációnak tekinthető - ebből következően a nemzetközi diplomáciai jog vagy a szokásjog szerint sem kell semmilyen megbízólevelet vagy hasonlót felmutatni. Az viszont, hogy a találkozón részt vett Garamvölgyi Balázs tiszteletbeli konzul, arra utal, hogy a magyar állam nevében tárgyaltak - véli a szakértő. (Garamvölgyi egyébként az Indexnek azt mondta: nem emlékszik arra, hogy jött létre a szeptemberi találkozó, a hvg.hu-nak pedig azt, hogy egyszerű udvariassági találkozó volt.)
A Bahreini Olaj és Gázügyi Hatóság azt írta, a felek olaj és gázügyekről tárgyaltak az ottani miniszterrel és arról, hogyan tudja szorosabbra fűzni a két ország a gazdasági együttműködés szálait. (A cikk megjelenése után egyébként a szeptemberi híradásból sok mindent töröltek.) Ha ez igaz, akkor ez külképviseleti tevékenységnek minősül, amit vagy az államfő végez vagy pedig a külügy irányításával zajlik.
Az államfő képviseleti jogköre az Alaptörvényen alapul (9. cikk (3) bekezdés a) pont: "a köztársasági elnök képviseli Magyarországot"), míg a külgazdasági és külügyminiszteré a statútumrendeleten [88. § (2) A miniszter a külpolitikáért való felelőssége keretében c) felel Magyarországnak a külkapcsolatokban és a nemzetközi szervezetekben való képviseletéért]. A külgazdasági diplomácia ugyanúgy a Szijjártó Péter vezette minisztérium hatásköre.
Egy külügyminisztérium felhatalmazás azért nem árt
Ennek alapján a külügy a felelős, ha a felhatalmazásával történt a találkozó - erre egyébként alapesetben természetesen van mód, informális tárgyalásra nem csak diplomatát vagy állami alkalmazottat lehet küldeni, hanem bárkit, aki tárgyalóképes.
Ilyen felhatalmazás azonban Orbán Ráhel közleménye alapján egyébként nem nagyon lehetett: a miniszterelnök lánya legalábbis azt írja, szimpla magánúton voltak. "2015. szeptember 17-e és 20-a között Barhreinben voltunk férjemmel magánúton. Az utazás költségeit magunk álltuk. Minden más ezzel kapcsolatos állítás hazugság."