Az amerikai szenátus kész megszavazni Montenegró NATO-tagságát - jelentette be csütörtök este Mitch McConnell, a republikánus többség vezetője. A döntést Rex Tillerson külügyminiszter korábbi levelében megfogalmazott kérésnek megfelelően, várhatóan hétfő este hagyják jóvá.
A külügyi tárca irányítója március 7-én írt levelet a szenátus vezetőinek, amelyben hangsúlyozta, hogy Montenegró tagsága az észak-atlanti szövetségben "erőteljesen szolgálja az Egyesült Államok érdekeit". Álláspontja szerint Montenegró felvétele segítené a térség integrációját, demokratikus reformjait, valamint a biztonságot és a stabilitást.
Volt, aki az oroszok dühétől félt
Montenegró felvételét eddig a NATO 24 tagállama hagyta jóvá, az Egyesült Államokban azonban két republikánus szenátor - Rand Paul Kentuckyból, és Mike Lee, Utah állam politikusa - megakadályozta a ratifikálást. Rand Paul arra hivatkozott, hogy Montenegró csatlakozása feldühítené Oroszországot és a balkáni állam amúgy is túl kicsi ahhoz, hogy az Egyesült Államok nemzetvédelme szempontjából szerepe érdemleges lehessen (mindössze 2100 katonát tartanak fegyverben). Mike Lee pedig csak azért voksolt nemmel, mert azt szerette volna, ha a szenátorok kifejthetnék álláspontjukat a kérdésben.
Az oroszok szó szerint mindent megtettek, hogy megakadályozzák
A magyar sajtóban mi számoltunk be elsőként tavaly novemberben arról az orosz hátterű puccsról, amely éppen Montenegró NATO-tagságának megtorpedózását célozta - pontosabban a NATO-barát miniszterelnök likvidálását. Később a puccs körülményeiről egyre több részlet került napvilágra >>