3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A pénz nem boldogít, de legalábbis nem ez tesz minket elsősorban hosszú életűvé – míg számos fejlett ország meglehetősen csúfos helyen végzett a Bloomberg egészségügyet vizsgáló indexében, Magyarország szépen kapaszkodik fölfelé. A régiós társakhoz képest azonban még mindig van mit javítani.
(Fotó: 123rf.com)

A Bloomberg közzétette friss egészségügyi hatékonyság indexét. Hogy hogyan hasznosul egységnyi elköltött pénz az egészségügyben, azt nehéz mérni, ám a lap szerint a várható élettartam és az egészségügy teljesítménye között szoros a kapcsolat. Így azt vizsgálták meg, hogy egy főre vetítve illetve a GDP arányában mennyit költ egy adott ország egészségügyi kiadásokra, és ehhez képest milyen várható élettartamra számíthatnak az állampolgárok.

Nincs kolbászból a kerítés Amerikában

A cikk elsősorban az Egyesült Államok helyzetére fókuszál, ami meglehetősen siralmas helyen végzett a listán: az 55 résztvevő országból az USA az 50. helyre szorult vissza a 2014-es adatok alapján az előző 2009-es szinthez képest. Az amerikai kormány így átlagosan 9403 dollárt költ fejenként a lakosai egészségére, ez a GDP 17,1 százaléka, a várható élettartam azonban csak 78,9 év. Ez alapján egy 32,6 százalékos arányszám jön ki az Egyesült Államokban, ennél csak Jordánban, Kolumbiában, Azerbajdzsánban, Brazíliában és Oroszországban mértek rosszabb adatot.

A Dél-Kaliforniai Egyetem egyik professzora, Paul Ginsburg szerint ez elsősorban az amerikai egészségügy „decentralizáltságának és szétszórt vezetésének” köszönhető. Az adat ráadásul tükrözi az Obamacare bevezetésének első évét, amikor is sokkal több ember számára vált elérhetővé a biztosítás és az olcsóbb ellátás, ennek azonban egy év alatt még nincs számottevő hatása a várható élettartam alakulására. „Nem csak az számít, mennyit költünk, hanem az is, hogy mit eszünk, hogyan élünk, mekkora a szegénység és a társadalmi egyenlőtlenség aránya”, fűzte hozzá a professzor.

Mi a helyzet Magyarországon?

Az egyik legimpozánsabb javulást épp a magyarok kapcsán láthatjuk a listán, Magyarország öt év alatt 11 helyet tudott erősíteni a pozícióján, ezzel a 33. helyre kerültünk. A várható élettartam itt 75,87 év, az állam átlagosan a GDP 7,4 százalékát fordítja egészségügyre, ez nagyjából 1037 dollárt jelent fejenként. Érdekes azonban, hogy a környékünkön szétnézve szintén vegyes képet láthatunk – Németország például, ahol ötször annyit költenek egészségügyre, 2014-re két helyet rontott, így a 39. helyen végzett a listán.

Itt is leköröznek minket a lengyelek

Ha a régiós országokat tekintjük, nagyjából a középmezőnyben helyezkedünk el: a szomszédos Ausztriában (28. hely) szintén durván 5,5-szer annyit költenek az egészségügyre, mint Magyarországon, emellett a várható élettartam is hat évvel magasabb. A csehek csak három évvel élnek tovább, mint mi, és csak kicsivel (nagyjából 300 dollárral) költ többet az állam az embereire.

A régióban Lengyelország teljesít a legjobban, ők a 18. helyen végeztek, noha 1000 dollárnál kevesebbet költenek fejenként a lakosság életben tartására. Az alacsony ráfordítás Romániában a leglátványosabb, itt a magyar érték feléből gazdálkodik a kormány, mégis két helyezéssel jobb helyen végeztek hozzánk képest.

Mit hoz a jövő? Ez vár a hazai egészségügyre

A nagy változásokra már nem is kell olyan sokat várni, októbertől nő a pedagógusok és az egészségügyi dolgozók bére. Emellett számos új projekt indul az országban, egyebek mellett több szuperkórházat is terveznek építeni Budapesten, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG