3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pénz nem boldogít, de legalábbis nem ez tesz minket elsősorban hosszú életűvé – míg számos fejlett ország meglehetősen csúfos helyen végzett a Bloomberg egészségügyet vizsgáló indexében, Magyarország szépen kapaszkodik fölfelé. A régiós társakhoz képest azonban még mindig van mit javítani.
(Fotó: 123rf.com)

A Bloomberg közzétette friss egészségügyi hatékonyság indexét. Hogy hogyan hasznosul egységnyi elköltött pénz az egészségügyben, azt nehéz mérni, ám a lap szerint a várható élettartam és az egészségügy teljesítménye között szoros a kapcsolat. Így azt vizsgálták meg, hogy egy főre vetítve illetve a GDP arányában mennyit költ egy adott ország egészségügyi kiadásokra, és ehhez képest milyen várható élettartamra számíthatnak az állampolgárok.

Nincs kolbászból a kerítés Amerikában

A cikk elsősorban az Egyesült Államok helyzetére fókuszál, ami meglehetősen siralmas helyen végzett a listán: az 55 résztvevő országból az USA az 50. helyre szorult vissza a 2014-es adatok alapján az előző 2009-es szinthez képest. Az amerikai kormány így átlagosan 9403 dollárt költ fejenként a lakosai egészségére, ez a GDP 17,1 százaléka, a várható élettartam azonban csak 78,9 év. Ez alapján egy 32,6 százalékos arányszám jön ki az Egyesült Államokban, ennél csak Jordánban, Kolumbiában, Azerbajdzsánban, Brazíliában és Oroszországban mértek rosszabb adatot.

A Dél-Kaliforniai Egyetem egyik professzora, Paul Ginsburg szerint ez elsősorban az amerikai egészségügy „decentralizáltságának és szétszórt vezetésének” köszönhető. Az adat ráadásul tükrözi az Obamacare bevezetésének első évét, amikor is sokkal több ember számára vált elérhetővé a biztosítás és az olcsóbb ellátás, ennek azonban egy év alatt még nincs számottevő hatása a várható élettartam alakulására. „Nem csak az számít, mennyit költünk, hanem az is, hogy mit eszünk, hogyan élünk, mekkora a szegénység és a társadalmi egyenlőtlenség aránya”, fűzte hozzá a professzor.

Mi a helyzet Magyarországon?

Az egyik legimpozánsabb javulást épp a magyarok kapcsán láthatjuk a listán, Magyarország öt év alatt 11 helyet tudott erősíteni a pozícióján, ezzel a 33. helyre kerültünk. A várható élettartam itt 75,87 év, az állam átlagosan a GDP 7,4 százalékát fordítja egészségügyre, ez nagyjából 1037 dollárt jelent fejenként. Érdekes azonban, hogy a környékünkön szétnézve szintén vegyes képet láthatunk – Németország például, ahol ötször annyit költenek egészségügyre, 2014-re két helyet rontott, így a 39. helyen végzett a listán.

Itt is leköröznek minket a lengyelek

Ha a régiós országokat tekintjük, nagyjából a középmezőnyben helyezkedünk el: a szomszédos Ausztriában (28. hely) szintén durván 5,5-szer annyit költenek az egészségügyre, mint Magyarországon, emellett a várható élettartam is hat évvel magasabb. A csehek csak három évvel élnek tovább, mint mi, és csak kicsivel (nagyjából 300 dollárral) költ többet az állam az embereire.

A régióban Lengyelország teljesít a legjobban, ők a 18. helyen végeztek, noha 1000 dollárnál kevesebbet költenek fejenként a lakosság életben tartására. Az alacsony ráfordítás Romániában a leglátványosabb, itt a magyar érték feléből gazdálkodik a kormány, mégis két helyezéssel jobb helyen végeztek hozzánk képest.

Mit hoz a jövő? Ez vár a hazai egészségügyre

A nagy változásokra már nem is kell olyan sokat várni, októbertől nő a pedagógusok és az egészségügyi dolgozók bére. Emellett számos új projekt indul az országban, egyebek mellett több szuperkórházat is terveznek építeni Budapesten, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG