Az ENSZ emberi jogi főbiztosa genfi közleményében "azonnali humanitárius tűzszünetet" sürgetett a Gázai övezetben, és "bátor döntések" meghozatalára szólította fel az izraeli-palesztin konfliktusban érintett vezetőket.
"Az első lépésnek az azonnali humanitárius tűzszünetnek kell lennie, amelynek révén civilek életét lehet megmenteni a humanitárius segélyek gyors és hatékony eljuttatásával"
- áll Volker Türk hétfő éjjel kiadott közleményében. "Az emberségnek kell az első helyen állnia" - hangsúlyozta az emberi jogi főbiztos, kiemelve, hogy "túl sok civil, köztük sok gyermek vesztette már életét mindkét oldalon".
Emlékeztetett arra, hogy a Gázai övezetbe, ahol 2,4 millió palesztin zsúfolódik össze, csak szombat óta érkezik ismét nemzetközi segély Egyiptomon keresztül, és az ENSZ szerint egyelőre nagyon elégtelen mennyiségben.
Türk arra figyelmeztetett, hogy "ha a következő napokban vagy akár órákban nem érkezik több üzemanyag, gyógyszer, élelmiszer és víz a gázaiaknak, akkor még több ember fog éhen vagy szomjan halni vagy az orvosi ellátás hiánya miatt meghalni". Hangoztatta: "mélységesen aggódik" a gázaiak túlélését illetően, köztük saját munkatársai és más ENSZ-alkalmazottak életéért is.
A legfrissebb adatok szerint több mint 1400 embert öltek meg izraeli területen a Hamász palesztin iszlamista szervezet harcosai október 7-e óta, emellett 222 túszt raboltak el, izraeli és külföldi állampolgárokat. Az izraeli hadsereg tájékoztatása szerint a Hamász mintegy ezerötszáz fegyverese halt meg az ellentámadásban, amely lehetővé tette Izrael számára, hogy visszaszerezze az ellenőrzést a megtámadott területek felett.
A Gázai övezetben a Hamász-kormányzat egészségügyi minisztériumának közlése szerint több mint ötezer palesztin, főként polgári lakos halt meg az izraeli hadsereg megtorlásként végrehajtott bombázásaiban.
Volker Türk felszólította a feleket, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a nemzetközi jog tiszteletben tartása érdekében, és emlékeztetett arra, hogy a háborúkban is vannak jogszabályok a civilek védelmére, és aki ezeket megsérti, annak felelnie kell tetteiért.
"A palesztin fegyveres csoportok által elhurcolt és fogva tartott valamennyi civilt azonnal és feltétel nélkül szabadon kell engedni. A túszejtést és fogva tartásukat a nemzetközi jog tiltja"
- mondta Türk.
Hangsúlyozta továbbá, hogy az Izrael által "a civilek alapvető javakhoz és szolgáltatásokhoz való hozzáférésének megakadályozására" hozott intézkedések "a kollektív büntetés egy formáját" jelentik, és ezért ellentétesek a nemzetközi joggal.
"A palesztin fegyveres csoportoknak fel kell hagyniuk azzal, hogy vaktában indítanak rakétákat, az izraeli védelmi erőknek pedig kerülniük kell a széles spektrumú robbanófegyverek alkalmazását a sűrűn lakott területeken" - hangoztatta Türk.
(MTI)