4p

A két NATO-tagállam közötti – egyelőre – verbális pofozkodás riasztó képet ad a védelmi szövetség állapotáról és benne az USA vezető szerepéről. Az elmérgesedő francia-török vita nagyszerű elterelő műveletként szolgál mindkét elnök számára. Káncz Csaba jegyzete.

A muszlim világon végigsöprő francia-ellenes hangulat miatt tegnap a francia külügyminisztérium óvatosságra intette mindazon polgárait, akik Törökországban, Indonéziában, Bangladesben vagy Irakban tartózkodnak. A francia nagykövetek izgalmas napokat élnek át. Párizs visszarendelte nagykövetét konzultációra Ankarából, Teherán bekérette a francia ügyvivőt, a pakisztáni parlament pedig hétfőn határozatot hozott, amely felszólítja a kormányt a párizsi nagykövet visszahívására.

A két NATO-tagállam közötti – egyelőre – verbális pofozkodás riasztó képet ad a védelmi szövetség állapotáról és benne az Egyesült Államok vezető szerepéről. Az egyre inkább elmérgesedő francia-török vita egyben nagyszerű elterelő műveletként szolgál mindkét elnök számára. Különösen igaz ez Erdoganra, akinek országából menekül a külföldi tőke, a koronavírus tönkrevágta a turisztikai szezont, a Moody’s pedig B2 kategóriába minősítette le a minap – egy szintre Egyiptommal és Ruandával. Csoda-e hát, hogy a líra tegnap új történelmi mélypontra esett?

Erdogan indítékai

A hisztéria lehetőséget ad Erdogan számára, hogy újra az iszlám védelmezőjének a szerepében tetszelegjen. Egyben a folyamatos geopolitikai eszkaláció része, amellyel el lehet terelni a figyelmet a belső problémákról.

A Párizs elleni támadások tavaly novemberig nyúlnak vissza, amikor Erdogan egyszerűen csak „agyhalottnak” nevezte Macront. Idén januárban aztán a török külügyminiszter azt állította, hogy Európa tele van „rasszista, elkényeztetett gyerekekkel”, akik jobban tennék, ha „tudnák, hol a helyük”.

Emmanuel Macron francia elnök fényképét tartja kezében egy férfi, amelyen egy cipőtalp lenyomata látható egy tüntetésen Isztambulban 2020. október 25-én. Recep Tayyip Erdogan török elnök előző nap azt kifogásolta, hogy Macron azt mondta, hogy megvédi Franciaország szekuláris értékrendjét, és erőteljesebb fellépést helyezett kilátásbaa radikális iszlámmal szemben Samuel Paty tanár brutális meggyilkolását követően. (Fotó: MTI/AP/Emrah Gürel)
Emmanuel Macron francia elnök fényképét tartja kezében egy férfi, amelyen egy cipőtalp lenyomata látható egy tüntetésen Isztambulban 2020. október 25-én. Recep Tayyip Erdogan török elnök előző nap azt kifogásolta, hogy Macron azt mondta, hogy megvédi Franciaország szekuláris értékrendjét, és erőteljesebb fellépést helyezett kilátásbaa radikális iszlámmal szemben Samuel Paty tanár brutális meggyilkolását követően. (Fotó: MTI/AP/Emrah Gürel)

A Franciaországban tevékenykedő mintegy 300 külföldi állampolgárságú imám fele török. Márpedig a Macron által elfogadtatni kívánt új törvényjavaslat betiltaná annak lehetőségét, hogy a franciaországi imámok külföldön folytassanak előzetes tanulmányokat. Ankara most attól tart, hogy a francia elnök által célként kitűzött „francia iszlám” aláássa majd a török befolyást.

Ankara egy gigantikus iszlamista fedőszerven (Vallásügyi Igazgatóság, Diyanet) keresztül ellenőrzi a törököket szerte a világon, köztük Franciaországban. Erdogan 18 éve tartó hatalma alatt megnégyszerezte a Diyanet költségvetését, amely idén már 2 milliárd eurót tesz ki. Ez több, mint a bel- avagy a külügyminisztérium büdzséje.

Miközben a török egészségügy és oktatási rendszer személyhiánnyal küzd, a vallásügyi igazgatóság elképesztő dinamikával terjeszkedik. Míg az egészségügyi minisztériumhoz tartozó teljes személyi állomány 164 ezer fő, a Diyanet állományához 130 ezren tartoznak. Mindez úgy, hogy csupán az elmúlt 10 éve alatt 50 ezer fővel nőtt az állomány, és a múlt hónapban újabb 5 ezer főre írtak ki állásajánlatot.

Macron motivációi

A 2022-ben rendezendő francia elnökválasztás előtt Macronnak előbb-utóbb határozottan lépnie kellett az ország iszlamizációjával szemben. A francia belbiztonságért felelős főigazgatóság (DGSI) tavalyi titkos jelentése a no-go zónákról elképesztő képet tárt föl. A dokumentum szerint mintegy százötven kerület, városrész van Franciaországban, ahol a radikális iszlám csoportok átvették az irányítást. A nagyvárosok – Párizs, Lyon, Marseille – mellett főleg az északi régió városaira jellemző ez a jelenség. Az elhárítás kiemelte, hogy szélsőséges szalafista imámok hatása alatt álló muszlim csoportok uralják ezeket a területeket.

Itt egy érdekes anekdotaként jegyezzük meg, hogy egyes francia nagykövetek még nem fogták föl Macron harcának értelmét. Etienne de Gonneville, Svédországba akkreditált nagykövet ugyanis a héten azt találta mondani a svéd közszolgálati televízióban, hogy hazája egy „iszlám ország”. Ezt alátámasztandó aláhúzta, hogy az iszlám a második legnagyobb vallás Franciaországban.

Az elszabaduló koronavírus-járvány miatt is szüksége van az elnöknek egy külső, figyelemelterelő vitára. Csupán vasárnap 52 ezer új esetet jelentettek az országban, és tegnap a kormányzat több válságülést is tartott ez ügyben.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog – itt a kormány reakciója Trump nagy bejelentésére
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:29
A külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli felelősöket emlegette.
Makro / Külgazdaság Donald Trumpék ezzel a magyar gazdaság alól is kirúgnák a széket?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:29
Előkerült egy brutális büntetővám terve. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint aláírt, és ezt az egész EU megemlegeti
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:02
Az elnök vámok bevezetéséről szóló rendeletet írt alá.
Makro / Külgazdaság 25 ezer ember kerülhet az utcára – megkongatták a vészharangot az autóiparban a britek
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 06:41
A szigetország rendkívüli módon megsínylené az amerikai vémokat.
Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG