4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Alaposan feladta a leckét a piacoknak Kína a hétfő reggeli adatközléssel: a gazdaság teljesítménye hajszállal jobb a vártnál, de a válság óta nem volt ilyen pocsék. Amerikának köszönhetően még sosem volt ekkora jelentősége a kínai GDP-nek - most örüljünk vagy essünk kétségbe? Nézzünk a számok mögé - amelyek egyáltalán nem biztos, hogy pontosak...

 

A kínai gazdaság harmadik negyedévi bővülése 6,9 százalékos volt, amivel némileg a várakozások felett teljesített ugyan, de 2009 óta a legalacsonyabb teljesítményt nyújtotta - derült ki a kínai Országos Statisztikai Hivatal hétfői közleményéből.

 

Az ipar gyengélkedik, de a fogyasztás váratlanul magas

Az ipari termelés 5,7 százalékos növekedése némileg alatta maradt a 6 százalékos várakozásnak, a fogyasztás viszont 10,9 százalékot emelkedett az előző év azonos időszakéhoz képest.

Kínai gazdasági mutatók, 2015 Q3 (év/év)
Várt Tény
GDP 6,8 6,9
Ipar 6,0 5,7
Fogyasztás 10,8 10,9

Az első háromnegyed évben összesítve 0,8 százalékos volt a növekedés. A múlt havi becsült munkanélküliségi rátát 5,2 százalékra tették.

Kell még gazdaságélénkítés?

A Reuters hírügynökség elemzői első reagálásaikban megállapították, a fogyasztás az első negyedévben némileg kompenzálta a visszaeső és továbbra is csökkenő tendenciát mutató beruházások hatását, s az infrastrukturális fejlesztéseket ösztönző gazdaságélénkítő intézkedések is éreztetik hatásukat. Hogy hasonlóakra szükség lesz-e, ebben megoszlanak a vélemények.

A kínai gazdaság a negyedik negyedévben és 2016-ban fenn fogja tartani stabil növekedését, miközben az exportra jelentős nyomás nehezedik, a kormányzat pedig küzd a hagyományos iparágakban meglévő felesleges kapacitások felszámolásával - közölte Seng Laj-jün, a statisztikai hivatal szóvivője.

Kétsebességű gazdaság

Jelenleg a szolgáltató szektor erősödése és a bővülő fogyasztás kompenzálja a feldolgozóipar gyengélkedését. Kínában az elmúlt évben 5 alkalommal vágtak kamatot, csökkentette a kötelező tartalékrátát, könnyítette a helyi hatóságok hitelhez jutásának feltételeit és kormányzati beruházásokkal igyekeznek a gazdasági növekedést az idei célként kitűzött 7 százalék közelében tartani. 2014-ben a világ második legnagyobb gazdasága 7,3 százalékkal bővült.

Peking igyekszik arról meggyőzni a világ közvéleményét, a globális piacot, hogy az ország gazdaságát képesek megfelelő mederben tartani, még ha vezetői el is ismerik, hogy aggodalommal kezelik a fennálló problémákat.

Reméljük, tényleg rendben vannak a számok

A Bloomberg szakértői viszont arra is felhívják a figyelmet: Kínáról lévén szó, nem lehet teljes mértékben megbízni az adatok hitelességében. A szolgáltató szektor bővülését - a tőkepiaci összeomlás tükrében - meglepőnek tartják. Az adóbevételek azonban 5,2 százalékkal bővültek az év első 8 hónapjában, ezt az adatot pedig nehéz kozmetikázni a szakértők szerint, úgyhogy biztató jelként tekintenek rá.

Az elektromos áram felhasználása, amely a gazdaság aktivitására utal, némileg - 0,2 százalékkal - esett szeptemberben.

Sosem volt ez még ilyen fontos

A kínai adatok most talán fontosabbak, mint valaha. A világ vezető gazdasága és fő iránymutatója, az Egyesült Államok ugyanis a legutóbbi kamatdöntéskor gyakorlatilag formálisan is odakötötte magát a kínai adatokhoz: a régóta várt amerikai kamatemelés elmaradását ugyanis a kínai gazdaság gyengélkedésével indokolták.

Kérdés, hogy a vártnál hajszállal jobb kínai adat elegendő-e ahhoz, hogy felgyorsítsa az amerikai szigorítást.

Az amerikai gazdaság állapotáról árulkodó adatok többsége már monetáris szigorítást vetítene előre. Arról, hogy a kínai adatok még csak most fognak igazán begyűrűzni az amerikai számok szintjén, nemrég Barlai Róbert, az OTP Bank ügyvezetője beszélt a Privátbankár.hu Napi Kommentár című műsorában >>

Mi lesz ebből a piacokon?

Az ázsiai tőzsdéken az első reakció emelkedés volt, a kínai tőzsdeindex 2 hónapos csúcsra jutott, innen fordult vissza és tért át veszteségbe. Az amerikai nyitás még messze van, de a határidős S&P is csökkenésbe kezdett - ez azonban a pnteki indexemelkedés után nem meglepő. Az extrém rossz adatközléstől való félelem már nem terheli a piacokat (egy 6,5 százalék körüli kínai GDP-növekedés biztosan újabb masszív eladási hullámot indított volna el), a szakértők hétfőre csak kis volatilitást várnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
Makro / Külgazdaság Földön, vízen, levegőben: megújítják az ukránok az európai közlekedési kapcsolataikat
Mester Nándor | 2024. április 30. 15:01
Ukrajna számára létfontosságú, hogy minden lehetséges módon eljuttassa mezőgazdasági terményeit az export célországaiba Európában és azon kívül is, felhasználva a közúti kapcsolatrendszert, valamint a folyami és a tengeri kikötőket is. A közvetlen személyforgalom vasúton fejlődhet, de új buszjáratok is megjelenhetnek a nyugat-ukrajnai városok és Kijev bevonásával. Mindehhez persze pénz kell, apróbb részletekben már sikerült is szerezniük.
Makro / Külgazdaság "Befagyott" a német munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:55
Majdnem 6 százalékos a munkanélküliség Németországban. 
Makro / Külgazdaság Rombolásra készül Trump, ha megválasztják
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:01
Donald Trump hatalomra kerülése a novemberi elnökválasztás nyomán egyértelműen több lenne kormányváltásnál – derül ki amerikai elnök ígéreteiből. 
Makro / Külgazdaság Olcsóbban jönnek az élelmiszerek
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:51
A magyar ipar termelői árai lejjebb mentek éves szinten. Az élelmiszereknél majdnem 7 százalékos a csökkenés. 
Makro / Külgazdaság Csalóka számok a turizmusban: csak a tavalyi padlónál jobb a helyzet
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:41
A vendégéjszakák száma 25, a vendégeké 30 százalékkal nőtt 2023 márciusához képest.
Makro / Külgazdaság Kulcsjátékos fogta vissza Magyarországot
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:30
Bár bővült a magyar gazdaság, az ipar teljesítménye rosszul alakult. 
Makro / Külgazdaság Hoppá! Hirtelen olcsóbb lett az üzemanyag a Mol-kutakon
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 07:49
Jelentősen csökkentette az árakat a Mol a saját töltőállomásain. 
Makro / Külgazdaság Végre elképzelhető lehet a tűzszünet, az oroszok készülnek az ünnepségre, Ukrajnának több pénzre lehet szüksége
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 07:25
Moszkva egyik kerületében ingatlanfejlesztést terveznek mit sem törődve azzal, hogy korábbi nukleáris kutatóintézetek radioaktív hulladékát szállító vezetékek fölött húznák fel az épületeket.
Makro / Külgazdaság Tizenkilencre húz lapot Orbán Viktor júliusban, ebből botrány lehet az Európai Parlamentben - ezt is elárulta Ujhelyi István
Litván Dániel | 2024. április 30. 05:39
Vírusként kezelik a magyar miniszterelnököt uniós körökben, Orbán Viktor pedig 19-re próbál meg lapot húzni. Erről is beszélgettünk Ujhelyi Istvánnal, aki tíz év után hagyja ott az Európai Parlamentet, de nem csalódott, hanem várja, mi sül ki a Magyar Péter által begyújtott tűzből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG