Az idei évben novemberen kívül csak januárban és júliusban mutatott csökkenést az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) árindexe, ez novemberben 0,4 százalékkal 171,3 pontra csökkent az októberi 172 pontról. Tavaly novemberben még 155,2 ponton állt a mutató, azaz éves összevetésben mintegy 10 százalékkal lettek drágábbak a különböző élelmiszerek.
Az élelmiszerár-index alakulása az elmúlt években. Forrás: FAO |
Az év utolsó előtti hónapjában az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag közül a hús, a cukor és a szemes termények ára csökkent, a növényi olajok és a tejtermékek viszont drágultak. A részletes részindexeket vizsgálva a húsfélék ára csak kis mértékben mérséklődött, elsősorban a baromfifélék lettek olcsóbbak, emellett az Európai Unió jelentős sertéshús-készletei nyomták le az árakat. A marhahús viszont drágult, ez fogta vissza végül az árcsökkenést.
Olcsóbb lesz a karácsonyi sütögetés?
A cukor ára októberhez képest 9 százalékkal csökkent, tavalyhoz képest viszont 39 százalékkal lett drágább, ennek elsődleges okaként a brazil fizetőeszköz gyengülését, valamint a gyenge brazil termelést nevezték meg a szakértők. A gabonafélék ára alig fél százalékkal lett olcsóbb havi szinten, tavalyhoz képest azonban 7,9 százalékkal kell kevesebbet fizetni értük világszerte. A rizs piaci ára továbbra is nyomott, az erős dollár és a bőséges kínálat viszont lenyomja a többi gabona, így a búza árát is.
Balra: az élelmiszerárak alakulása az elmúlt években. Jobbra: az öt legfontosabb termék árának alakulása az elmúlt két évben. Forrás: FAO |
A sütemények másik két alapanyaga, a tejtermékek és a növényi olajok viszont drágultak: a tejtermékekért havi szinten 1,96 százalékkal kellett többet fizetni, különösen a tejpor drágult, ezért éves alapon 9 százalékkal kell többet fizetni, köszönhetően az óriási kínai, közel-keleti és észak-afrikai keresletnek. Drágult a vaj is, ez az uniós és az Egyesült Államok óriási belső keresletnövekedését követi.
A növényi olajok árindexe 4,6 százalékkal emelkedett novemberben, ami a 2014 augusztusa óta mért legmagasabb árszintet tükrözi. A hirtelen növekedést a pálmaolaj és a szójaolaj árának erősödése okozta, az utóbbi kitermelése gyengén alakult Dél-Amerikában, növekvő kereslet mellett. Ezen túl a piac a biodízel iránti kereslet növekedését várta, ezzel is feljebb tornázva a növényi olajárakat.
Biztos, hogy ezt mi is érezzük? Bár az élelmiszerek világszerte olcsóbbak lettek, nálunk átlagosan 1,1 százalékkal lettek magasabbak a fogyasztói árak novemberben. A legjobban a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások drágultak - közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Privátbankárral. >>> |