5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az EU évek óta szabadkereskedelmi megállapodást próbál kötni Indiával, de Brüsszellel ellentétben London ezt már idén tető alá hozhatja. Németország és más EU-országok fegyvergyárai már régóta érdeklődnek az óriási piac iránt. Káncz Csaba jegyzete.

India számára az orosz invázió kezdete óta eltelt kilenc hét nagyobb láthatóságot hozott az ukrajnai válsággal kapcsolatos nemzetközi narratívákban. Ez a tendencia várhatóan tovább erősödik ezen a héten, amikor Narendra Modi miniszterelnök idei első külföldi látogatását teszi Németországban, Dániában és Franciaországban.

Új-Delhi várakozása szerint ez a körút tektonikus változásokat is beharangozhat azáltal, hogy felgyorsítja az India-Európa szinergiák sokkal autonómabb szakaszának kiépítését.

Narendra Modi indiai miniszterelnök figyeli Emmanuel Macron francia elnök szavait a 2021. októberi G20-csúcson.  Fotó: EPA/Ludovic Marin
Narendra Modi indiai miniszterelnök figyeli Emmanuel Macron francia elnök szavait a 2021. októberi G20-csúcson. Fotó: EPA/Ludovic Marin

India autonóm külpolitikája

India továbbra is együttműködik Oroszországgal, kiterjeszti az ottani olajbeszerzéseket, és alternatív fizetési rendszert keres az országba irányuló export fellendítésére. Az indiai cégek azokat a vonzó piaci részesedéseket célozzák meg, amelyeket a nyugati cégek elveszítenek, amikor kivonulnak Oroszországból.

A Nyugat korábbi erőfeszítése, amely arra kényszerítette volna Új-Delhit, hogy Moszkvával szemben foglaljon állást, jórészt kudarcot vallott. A befolyásos indiai-amerikai újságíró, Fareed Zakaria a közelmúltban úgy ítélte meg, hogy India az elmúlt évtizedek felemelkedésének köszönhetően elég erős ahhoz, hogy a Nyugat erős nyomása ellenére továbbra is együttműködjön Oroszországgal.

De míg az invázió elején India még csak „aggodalmát” vagy „sajnálkozását” fejezte ki, napjainkra már az ENSZ Alapokmánya és a nemzetközi jog tiszteletben tartására, valamint a bucsai mészárlás független kivizsgálására szólít fel.

Jövőbeli piac

Németország India legnagyobb kereskedelmi partnere Európában, több mint 1700 német vállalat működik Indiában, és több mint 20 000 indiai állampolgár tanul Németországban.

A német fegyvergyárak és más EU-országok fegyvergyárai már régóta kifejezték érdeklődésüket az óriási piac iránt. Új-Delhi masszívan fegyverkezik, de egyre inkább saját országában szeretné gyártani hadifelszereléseit – ezen kapacitások felépítésére csak a következő öt évben több mint 25 milliárd euró áll majd rendelkezésre. Az elmúlt években a német fegyverexport Indiába többnyire 100 millió euró körüli átlagérték körül ingadozott.

Versenyfutás az Egyesült Királysággal

A kereskedelem élénkítése érdekében az EU szabadkereskedelmi megállapodást próbál kötni Indiával – igaz, ez már évek óta így van.  2013-ban a tárgyalások kibékíthetetlen ellentétek miatt megszakadtak. Egy éve aztán mindkét fél megegyezett a tárgyalások folytatásában – de azóta nem sok minden történt.

Tavaly az India és az EU közötti kereskedelmi forgalom 96 milliárd euró körül volt; ez még a felét sem éri el például a német-kínai kereskedelemnek. A dél-ázsiai országban az uniós országok befektetéseit körülbelül 83 milliárd euróra becsülik; nagyjából ennyi a német befektetések mennyisége csak Kínában.

Ráadásul az EU szabadkereskedelmi erőfeszítései is komoly konkurrenciával néznek szembe. Ausztrália a közelmúltban írt alá szabadkereskedelmi megállapodást Indiával. Nagyobb gazdasági lehetőségeket kínálhat a szabadkereskedelmi megállapodás, amelyen a volt gyarmati hatalom, London dolgozik jelenleg Új-Delhivel. Boris Johnson brit miniszterelnök 10 napja Indiában járt, a megállapodás véglegesítése az idén várható.  Ezzel pedig London megelőzné a nehézkes EU-t.

Emellett Új-Delhi hagyományosan jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. Az indiai fegyveres erők által használt fegyverkészletek jelentős része orosz gyártású; ha India részt venne az orosz szankciókban, akkor nemcsak az új importtól, hanem a pótalkatrészektől és a karbantartástól is elzárkózna.

A döntő azonban az, hogy Új-Delhit a Moszkvával való együttműködés olyan helyzetbe hozza, hogy saját külpolitikáját folytathassa, ahelyett, hogy egyoldalúan a Nyugattól függene, mint a gyarmati időkben.

Harc az orosz piacért

India folyamatosan bővíti ki olajvásárlásait Oroszországból, és csak az ukrajnai orosz invázió óta eltelt két hónap alatt több – diszkont áru - olajat vásárolt az országból, mint 2021-ben egész évben. Tervei szerint nagyjából megkétszerezi a koksz-szén beszerzését is. Az indiai exportőrök – például az élelmiszer- és gyógyszeriparból – régóta készülnek arra, hogy a nyugati országok vállalatait leváltsák az orosz piacon.

Még mindig számos nehézséggel kell szembenézniük: az olyan alternatív fizetési módok kialakítására irányuló erőfeszítések, amelyek lehetővé teszik az indo-orosz kereskedelem lebonyolítását az orosz bankokkal szembeni szankciók ellenére, még nem értek el áttörést.  Ezenkívül az exportőröktől függő szállító- és biztosítótársaságok gyakran nyugati kézben vannak, és ezért nem állnak rendelkezésre Oroszországban.

Természetesen, ha ezek az akadályok leküzdhetők, India gazdaságilag erősebben kerülne ki a konfliktusból.  A Nyugat kárpótlás nélkül elvesztené az orosz piacot, Oroszország külpolitikája pedig végre Ázsia felé orientálódna.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG