Az elmúlt héten egy sor közvélemény-kutatás szerint a republikánus kihívó kilenc hónappal a novemberi választások előtt vezet Joe Biden elnök előtt, ami felveti egy brutális választás utáni másnaposság valószínűségét Európa számára.
Az NBC vasárnap közzétett országos felmérése szerint Trump 5 százalékponttal vezet Biden előtt, a regisztrált szavazók 47 százaléka támogatja a volt elnököt, míg a hivatalban lévő elnököt csupán 42 százaléka. Az SSRS által végzett és csütörtökön közzétett CNN-felmérés valamivel kisebb, 4 pontos előnyt mutatott Trump javára - bár a közvélemény-kutató szerint ez a tendencia lényegében nem változott ősz óta.
Biden népszerűségi mutatói rosszul állnak, az NBC felmérése szerint a választók 37 százaléka, míg a CNN felmérése szerint 59 százalékuk kedvezőtlen véleménnyel van róla. De Trump számai sem néznek ki sokkal jobban - a CNN-SSRS felmérése szerint 55 százaléknak van negatív véleménye a volt elnökről.
Egy új hangnem
Még egy olyan meglehetősen józan lap, mint a brit Economist is egy hónapja pánikba esett az ilyen kilátások láttán. Azt tanácsolta a demokratáknak, hogy dolgozzanak ki egy "B-tervet", vagy egyszerűbben fogalmazva: vonják ki Joe Bident a forgalomból. Ellenkező esetben Trump "laposra verné őt". De aztán jött két hete New Hampshire, és hirtelen egészen más lett a hangnem a médiában.
A megfigyelők hirtelen rájöttek, hogy a polarizáló "antipolitikus" nem titán, hanem egy "látszatóriás" - írja a Der Spiegel. Az előválasztás ugyanis felfedte gyenge pontjait. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a republikánus előválasztáson olyan szavazók is részt vehettek, akik nem azonosulnak egyik nagy párttal sem.
Kevés siker az ingadozó szavazók körében
A CNN exit pollja szerint Trump a szavazatoknak csak 39 százalékát szerezte meg ezen "függetlenek" körében. Nikki Haley viszont 58 százalékot kapott. A politikai középen lévő bizonytalan szavazók azonban elengedhetetlenek a novemberi választási győzelemhez. A magukat mérsékeltnek vagy baloldalinak minősítő résztvevők körében a volt ENSZ-nagykövet Haley egyenesen 74 százalékot is kapott.
A The New York Times három olyan szavazói csoportot azonosított, amelyekkel Trumpnak komoly problémái vannak: a függetlenek, a felsőfokú végzettségűek - és "azon republikánusok, akik nem hajlandóak ráhangolódni a jogi civakodásaira". Ők "nagy számban" Nikki Haleyre szavaztak. Az utóbbi csoportot az elemzők és a tudósítók gyakran figyelmen kívül hagyják.
Nehézségek a külvárosokban
Az egység hiánya a pártjában komoly problémát jelent Trump számára. A New York Times tavaly nyári, republikánus szavazók körében végzett felmérésében 25 százalék mondta, hogy "nem nyitott Trumpra". Néhányan "átbillennek", de sokan inkább otthon maradnak novemberben, vagy akár Bidenre szavaznak.
Ezek a példák azt mutatják, hogy az exelnök sokkal sebezhetőbb, mint azt nagyképű megjelenése és eltökélt rajongótábora sugallja. Még az Economist is elismeri, hogy Trump továbbra is küszködik a nagyvárosi agglomerációkban. Pontosan itt nyerte meg ellene a választást négy évvel ezelőtt Joe Biden.
Biden ingatag koalíciója
Természetesen a hivatalban lévőnek is vannak komoly gyengeségei, függetlenül a korával kapcsolatos fenntartásoktól. A Demokrata Párt balszárnyán sokan dühösek a közel-keleti konfliktussal kapcsolatos túlzottan Izrael-barátnak vélt álláspontja miatt. Az USA déli határán tapasztalható erős migrációs nyomás is fontos szavazatokba kerülhet Biden számára.
A 81 éves elnöknek egy meglehetősen ingatag koalíciót kell összetartania. Nincs is jobb módja ennek, mint Trump visszatérésétől való félelmek táplálása. Biden kampánycsapata azonnal reagált a New Hampshire-i eredményre, és a kérdéses csoportokat vette célba, többek között az abortusz kérdésével.
További tényezők, amelyek Trump ellen szólnak
- A fogyasztói hangulat a COVID-lezárások óta először javul. A tőzsdék is rekordról rekordra száguldanak. A recesszió veszélye elhárulni látszik, és a gazdaság "puha landolása" van a láthatáron. Bill Clinton legendás szlogenje, "it's the economy, stupid" (a gazdaság számít, te ostoba) egyre inkább Joe Biden mellett szól.
- Eközben az üzleti szféra többsége sem rajong Trumpért. "Az első jelek arra utalnak, hogy ez egy újabb kiábrándító adománygyűjtő év lesz a republikánusok számára" - írja az Economist. Mindenekelőtt a "vámember" Trump kiszámíthatatlan kereskedelempolitikája nyugtalanítja a vezérigazgatókat.
- Négy büntetőeljárás van folyamatban 91 vádpontban Trump ellen. Ha ezek közül valamelyikben elítélik - és ez egy reális forgatókönyv -, annak komoly következményei lennének számára. Az iowai előválasztásokon - ahol csak republikánusok szavazhattak - résztvevők körében végzett felmérések azt mutatták, hogy egyharmaduk hátat fordítana Trumpnak, ha bűnösnek találnák.
- Bidenhez hasonlóan Trump sem tizenéves már. Nikki Haley ezért egyre gyakrabban támadja őt, és rámutat az exelnök emlékezet-kieséseire.
Végül nem szabad elfelejteni, hogy Trumpnak még soha nem sikerült megnyernie a nép többségét, sőt, az elmúlt években többnyire kínos vereségeket szenvedett. Ez nem jelenti azt, hogy ne lenne reális esélye a novemberi választások megnyerésére. De azt is jelenti, hogy mindazok, akik azt hiszik, hogy már a Fehér Házban van, vagy túl korán örülnek - vagy túl korán pánikolnak.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)