5p

Davosban Macron elnök elindított egy vitát az európai országok közös védelméről - tekintettel Trump esetleges visszatérésére. Ukrajna lerohanása után Európa tudatára ébredt mély sebezhetőségének és ipari hiányosságainak. Káncz Csaba jegyzete.

Az 54. davosi Világgazdasági Fórumot a héten sötét fellegként lengte be Donald Trump esetleges újraválasztása. Az európaiak Davosban nem rejtették véka alá: az Egyesült Államok a belpolitikai instabilitását látják az idei év legnagyobb fenyegetésének.

Emmanuel Macron francia elnök ezt beszédében így fogalmazta meg: "2024 sorsdöntő év lesz az európaiak számára. Be kell bizonyítanunk, hogy képesek vagyunk láthatóbbak lenni, több erőfeszítést tenni, bármi történjék is az Egyesült Államokban".

Ezeken a hasábokon már 2016-ban többször értekeztünk Trump akkori elnökjelölt egyre nyíltabb NATO-ellenességéről. Trump azt vallotta, hogy a dolgok a világban megváltoztak és Amerika túl sokat fizet Európa biztonságáért. 

Átalakuló Davos

Volt idő, amikor a svájci Alpokban megrendezett davosi fórum a gazdasági globalizációról, az ipari forradalom új területeiről és az innovációról szólt. Az idők jele, hogy idén mindenki az amerikai belpolitikai- és a globális geopolitikai kockázatokról beszélt - ami nem meglepő, amikor Ukrajnában és a Közel-Keleten súlyos háborúk zajlanak, és a Vörös-tengeren teherhajókat vesznek célba.

Erőt kéne mutatni? Emmanuel Macron francia elnök hazája himnuszát énekli az ország haderejéhez intézett újévi beszéde után 2023. január 20-án. Fotó: MTI/EPA/AP pool/Bob Edme
Erőt kéne mutatni? Emmanuel Macron francia elnök hazája himnuszát énekli az ország haderejéhez intézett újévi beszéde után 2023. január 20-án. Fotó: MTI/EPA/AP pool/Bob Edme

Macron január 17-én Davosban járt, ahol egyszerre népszerűsítette Franciaországot és aggódott a világ széttöredezettsége miatt. Egyúttal támogatásáról biztosított egy fokozatosan teret nyerő elképzelést: az európai védelem közös finanszírozását az EU 27 országa által.

Egy ötlet gyökeret ver

Thierry Breton európai biztos - akinek hatáskörébe tartozik a védelem is - e hónap elején az Európai Parlament képviselőivel tartott találkozón indította el a kezdeményezést. Egy 100 milliárd eurós európai alap létrehozását javasolja, amelynek célja a kontinens védelmi iparának fejlesztése, valamint közös infrastruktúrák létrehozása, beleértve a merész javaslatot egy közös repülőgép-hordozó létrehozására mind a 27 tagállam számára.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és Thierry Breton, az Európai Bizottságnak az EU belső piacáért felelős biztosa az EU-tagországok védelmi minisztereinek találkozóján Brüsszelben 2023. november 14-én. Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és Thierry Breton, az Európai Bizottságnak az EU belső piacáért felelős biztosa az EU-tagországok védelmi minisztereinek találkozóján Brüsszelben 2023. november 14-én. Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Breton javaslata azonnal megkapta egy fontos ország támogatását: Lengyelországét, amely nemrég váltott kormányt a liberális Donald Tusk megválasztásával. Lengyelország az az ország, amely a legtöbbet fektet a védelembe, a GDP 4 százalékát célozza meg, ami kétszerese Franciaországénak; kolosszális fegyverbeszerzési szerződéseket írt alá, többek között 1000 harckocsit rendelve Dél-Koreából.

Észtország - egy másik, a volt szovjet befolyási övezethez tartozó ország - szintén támogatja az eurókötvények kibocsátásának ötletét, amely egy közös európai hitelből állna a védelmi ipar kiépítésére és Ukrajna megsegítésére.

Az olaszok bejelentése

Antonio Tajani olasz külügyminiszter szerint az Európai Uniónak saját hadsereget kellene létrehoznia, amely szerepet játszhatna a békefenntartásban és a konfliktusok megelőzésében. A La Stampa című olasz napilapnak adott interjújában két hete Tajani kijelentette, hogy az általa vezetett párt, a Forza Italia számára prioritás a szorosabb európai védelmi együttműködés – írja a Reuters.

„Európai hadseregre van szükségünk ahhoz, hogy békefenntartók legyünk a világban. A közös hadsereg előfeltétele annak, hogy hatékony európai külpolitikát tudjunk folytatni” – fogalmazott Tajani, hozzátéve, hogy a világban olyan erős szereplők vannak jelen, mint az Egyesült Államok, Kína, India, Oroszország, miközben a Közel-Kelettől az indo-csendes-óceáni térségig terjedő válságokkal kell szembenéznünk, az európai polgárokat pedig csak az EU védheti meg.

Európa szembenéz a gyengeségeivel

Az elképzelés valószínűleg csak a júniusi európai parlamenti választások után válik hivatalossá, az eredményektől függően. De ez annak a mentális átrendeződésnek a jele, amely azóta zajlik Európában, hogy Oroszország közel két évvel ezelőtt megszállta Ukrajnát. Európa tudatára ébredt mély sebezhetőségének és ipari hiányosságainak.

Ennek elérését két tényező akadályozza. Először is, Európában politikai többségnek kell lennie egy ilyen projekt támogatásához az európai választások után (más szóval, a szélsőjobb súlya nem lehet döntő) Másodszor, a "27-eknek" meg kell állapodniuk a közös védelmi hitelfelvételben, ahogyan azt a COVID utáni helyreállítási terv esetében is tették. De akkoriban nem volt könnyű konszenzusra jutni.

Szerdán Macron világossá tette, hogy patthelyzet esetén Franciaország "megerősített együttműködést" javasolna, ami azt jelenti, hogy az országok anélkül is cselekedhetnének, hogy megvárnák, hogy mindenki egyetértsen.

A sürgősséget a vita ki nem mondott témája indokolja: Donald Trump lehetséges visszatérése a Fehér Házba a november 5-i választások után. Európának meg kell tanulnia, hogy önmagára támaszkodjon, és ez magában foglalja a közös védelmet is – ez most egy döntő pillanathoz érkezett.

Mindazonáltal fontos megjegyezni, hogy Európa vezetői nem azt tervezik, hogy összevonnak, inkább arról lenne szó, hogy létrehoznának egy közös, dedikált össz-európai haderőt a nemzeti hadseregek mellett, illetve a védelmi politikát is egységesebbre szabnák. Emellett valószínűleg lenne a szervezetnek egységes költségvetése és vezérkara is, illetve egyes hadiipari kapacitásokat is jobban összehangolnának.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG