5p

Az ukrán háború éket vert a magyar és a lengyel kormány közé, és a V4-ek együttműködését is megakasztotta. Balázs Péter volt külügyminiszter lapunknak korábban azt mondta: a viszonyt Oroszországhoz a lengyel kormány „alapvetően máshogy ítéli meg”, mint a magyar, de a V4-nek „nincs vége”.

„Mindig támogattam a V4-csoportot, és nagyon sajnálom, hogy a magyar politikusoknak az olcsó orosz olaj most fontosabb az ukrán vérnél” – részben ezzel indokolta Jana Cernochová cseh védelmi miniszter idén március 25-én döntését, miszerint lemondja részvételét a Visegrádi Négyek (V4) védelmi minisztereinek március végére tervezett budapesti találkozóján.

Megbomlott barátság

Ugyanezt tette lengyel kollégája, Mariusz Blaszczak is.A Gazeta Wyborcza lengyel napilap kormányzati forrásokra hivatkozva azt írta, hogy ennek oka a magyar támogatás hiánya volt az Oroszország elleni fellépésben. „A V4-csoport körüli történések nem adnak okot optimizmusra” – jelentette ki ezzel párhuzamosan Wojciech Skurkiewicz lengyel védelmi miniszterhelyettes.

A lemondások miatt a miniszterek találkozója elmaradt.

A bojkott a cseh és a lengyel fél részéről jól mutatja, milyen komoly – mégha nem is végzetes – törést okozott a V4-en belül Oroszország Ukrajna elleni háborúja, illetve az arra adott reakciók különbözősége.

A legnagyobb ellentétek éppen az addigi két jóbarát, a Brüsszel elleni hadakozásban egymást kölcsönösen támogató magyar és lengyel kormány között rajzolódtak ki.

Míg Lengyelország már akkor is kemény fellépést szorgalmazott Vlagyimir Putyinnal szemben és egyértelműen bírálta őt, pártolta az erőteljes szankciókat és az energiafüggőség megszüntetését szorgalmazta (májusban például felmondta a Gazprommal kötött szerződését a Yamal-vezetéken érkező gázra vonatkozóan), addig a magyar kormány már akkor is óvakodott kritizálni az orosz vezetést, gazdasági okokra hivatkozva támadta a szankciókat (ugyanakkor megszavazta őket), és az energiafüggőségre hivatkozva teljes egészében kitartott az orosz energiahordozók importja mellett.

A Politico szerint az ukrajnai háború komolyan veszélyezteti a két ország hosszútávú szövetségét, azaz a jövőben Orbán Viktor miniszterelnök izolálódhat a Brüsszel elleni harcban (és maximum az új, populista-jobboldali olasz kormánytól kaphat némi támogatást.)

Magyarország és Lengyelország kapcsolata „egyre mérgezőbb”, mondta a brüsszeli lapnak Jakub Jaraczevszki, a berlini központú Democracy Reporting International civil szervezet kutatója. Szerinte a két ország „bennragadt” ebben a kapcsolatban, ugyanakkor – tesszük hozzá – a háború okozta konfliktus ellenére továbbra is egymásra lehet utalva uniós szinten.

A közös alapot keresték

Ami a V4-eket illeti, a szövetséget károsította az Oroszországhoz való viszonnyal kapcsolatos eltérő álláspont, de nem vetett véget az együttműködésnek. Ezt jelzi, hogy idén november végén – több mint hat hónap szünet után – ismét sor került egy V4-csúcsra a magyar, a lengyel, a cseh és a szlovák miniszterelnök részvételével Kassán.

 Orbán Viktor magyar, Petr Fiala cseh, Eduard Heger szlovák és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a visegrádi országok miniszterelnökeinek kassai csúcstalálkozóján 2022. november 24-én. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Orbán Viktor magyar, Petr Fiala cseh, Eduard Heger szlovák és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a visegrádi országok miniszterelnökeinek kassai csúcstalálkozóján 2022. november 24-én. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A találkozón a vezetők a közös alapot  keresték az együttműködésre mind Ukrajna, mind a migráció tekintetében, ugyanakkor nem rejtették véka alá az ellentéteket sem.

„Egyértelmű, hogy Magyarországnak eltérő véleménye van és ezeket határozottan ki is fejezi,” mondta például Petr Fiala cseh miniszterelnök, Hozzátette: mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy fenntartsák az EU egységét az ukrajnai háborúhoz való viszonyulásban.

Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő szintén elismerte a nézetkülönbségeket, ugyanakkor szerinte a csúcs az olyan témák megvitatására szolgált, amelyek összekötik az országokat. Eduard Heger szlovák miniszterelnök például a védelmi és az energetikai együttműködést emelte ki.

Orbán Viktor kormányfő pedig úgy vélekedett: konkrét és nehéz témák kötik össze a visegrádi országokat, és az ezekben felmerülő kérdésekre együtt könnyebben adnak választ, mint külön, ezért a V4-eknek továbbra is van jövője.

A négy kormányfő abban egyetértett, hogy Ukrajna területi egységét meg kell őrizni, a háborút minél hamarabb be kell fejezni, Oroszország pedig nem jelenthet veszélyt Európára.

"Nincs vége"

A V4 jövőjével kapcsolatos kérdésünkre Balázs Péter volt uniós biztos és külügyminiszter lapcsoportunk Klasszis Klubjában idén októberben azt mondta: a Visegrádi nyilatkozat egy rövid szándéknyilatkozat, nincs kötelező eleme, így a jövő „mindig azon múlik, hogy a négy kormány mit akar”. Szerinte ez úgy szokott működni, hogy „ha már ketten elindulnak valamerre”, akkor van esély, hogy a többiek is csatlakoznak.

A V4 „hullámzott mindvégig, de én azt gondolom, hogy nincs vége”, tette hozzá. Korábban szétágazott a szövetség: az euróövezeti tag Szlovákia és Csehország az EU centruma felé mozgott politikai értelemben is, Magyarország és Lengyelország viszont „távolodott az uniós normáktól és fegyelemtől.”

Most pedig az ukrán háború miatt egy „magyar-lengyel hasadás” is bekövetkezett, a viszonyt Oroszországhoz ugyanis a „lengyelek alapvetően máshogy ítélik meg”, fejtette ki.

Ugyanakkor „kormányok jönnek, kormányok mennek”, és „el lehet képzelni a jövőben olyan konstellációt, amikor ismét egymásra találnak ezek az országok,” zárta gondolatait Balázs Péter.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG