5p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ukrán háború éket vert a magyar és a lengyel kormány közé, és a V4-ek együttműködését is megakasztotta. Balázs Péter volt külügyminiszter lapunknak korábban azt mondta: a viszonyt Oroszországhoz a lengyel kormány „alapvetően máshogy ítéli meg”, mint a magyar, de a V4-nek „nincs vége”.

„Mindig támogattam a V4-csoportot, és nagyon sajnálom, hogy a magyar politikusoknak az olcsó orosz olaj most fontosabb az ukrán vérnél” – részben ezzel indokolta Jana Cernochová cseh védelmi miniszter idén március 25-én döntését, miszerint lemondja részvételét a Visegrádi Négyek (V4) védelmi minisztereinek március végére tervezett budapesti találkozóján.

Megbomlott barátság

Ugyanezt tette lengyel kollégája, Mariusz Blaszczak is.A Gazeta Wyborcza lengyel napilap kormányzati forrásokra hivatkozva azt írta, hogy ennek oka a magyar támogatás hiánya volt az Oroszország elleni fellépésben. „A V4-csoport körüli történések nem adnak okot optimizmusra” – jelentette ki ezzel párhuzamosan Wojciech Skurkiewicz lengyel védelmi miniszterhelyettes.

A lemondások miatt a miniszterek találkozója elmaradt.

A bojkott a cseh és a lengyel fél részéről jól mutatja, milyen komoly – mégha nem is végzetes – törést okozott a V4-en belül Oroszország Ukrajna elleni háborúja, illetve az arra adott reakciók különbözősége.

A legnagyobb ellentétek éppen az addigi két jóbarát, a Brüsszel elleni hadakozásban egymást kölcsönösen támogató magyar és lengyel kormány között rajzolódtak ki.

Míg Lengyelország már akkor is kemény fellépést szorgalmazott Vlagyimir Putyinnal szemben és egyértelműen bírálta őt, pártolta az erőteljes szankciókat és az energiafüggőség megszüntetését szorgalmazta (májusban például felmondta a Gazprommal kötött szerződését a Yamal-vezetéken érkező gázra vonatkozóan), addig a magyar kormány már akkor is óvakodott kritizálni az orosz vezetést, gazdasági okokra hivatkozva támadta a szankciókat (ugyanakkor megszavazta őket), és az energiafüggőségre hivatkozva teljes egészében kitartott az orosz energiahordozók importja mellett.

A Politico szerint az ukrajnai háború komolyan veszélyezteti a két ország hosszútávú szövetségét, azaz a jövőben Orbán Viktor miniszterelnök izolálódhat a Brüsszel elleni harcban (és maximum az új, populista-jobboldali olasz kormánytól kaphat némi támogatást.)

Magyarország és Lengyelország kapcsolata „egyre mérgezőbb”, mondta a brüsszeli lapnak Jakub Jaraczevszki, a berlini központú Democracy Reporting International civil szervezet kutatója. Szerinte a két ország „bennragadt” ebben a kapcsolatban, ugyanakkor – tesszük hozzá – a háború okozta konfliktus ellenére továbbra is egymásra lehet utalva uniós szinten.

A közös alapot keresték

Ami a V4-eket illeti, a szövetséget károsította az Oroszországhoz való viszonnyal kapcsolatos eltérő álláspont, de nem vetett véget az együttműködésnek. Ezt jelzi, hogy idén november végén – több mint hat hónap szünet után – ismét sor került egy V4-csúcsra a magyar, a lengyel, a cseh és a szlovák miniszterelnök részvételével Kassán.

 Orbán Viktor magyar, Petr Fiala cseh, Eduard Heger szlovák és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a visegrádi országok miniszterelnökeinek kassai csúcstalálkozóján 2022. november 24-én. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Orbán Viktor magyar, Petr Fiala cseh, Eduard Heger szlovák és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a visegrádi országok miniszterelnökeinek kassai csúcstalálkozóján 2022. november 24-én. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A találkozón a vezetők a közös alapot  keresték az együttműködésre mind Ukrajna, mind a migráció tekintetében, ugyanakkor nem rejtették véka alá az ellentéteket sem.

„Egyértelmű, hogy Magyarországnak eltérő véleménye van és ezeket határozottan ki is fejezi,” mondta például Petr Fiala cseh miniszterelnök, Hozzátette: mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy fenntartsák az EU egységét az ukrajnai háborúhoz való viszonyulásban.

Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő szintén elismerte a nézetkülönbségeket, ugyanakkor szerinte a csúcs az olyan témák megvitatására szolgált, amelyek összekötik az országokat. Eduard Heger szlovák miniszterelnök például a védelmi és az energetikai együttműködést emelte ki.

Orbán Viktor kormányfő pedig úgy vélekedett: konkrét és nehéz témák kötik össze a visegrádi országokat, és az ezekben felmerülő kérdésekre együtt könnyebben adnak választ, mint külön, ezért a V4-eknek továbbra is van jövője.

A négy kormányfő abban egyetértett, hogy Ukrajna területi egységét meg kell őrizni, a háborút minél hamarabb be kell fejezni, Oroszország pedig nem jelenthet veszélyt Európára.

"Nincs vége"

A V4 jövőjével kapcsolatos kérdésünkre Balázs Péter volt uniós biztos és külügyminiszter lapcsoportunk Klasszis Klubjában idén októberben azt mondta: a Visegrádi nyilatkozat egy rövid szándéknyilatkozat, nincs kötelező eleme, így a jövő „mindig azon múlik, hogy a négy kormány mit akar”. Szerinte ez úgy szokott működni, hogy „ha már ketten elindulnak valamerre”, akkor van esély, hogy a többiek is csatlakoznak.

A V4 „hullámzott mindvégig, de én azt gondolom, hogy nincs vége”, tette hozzá. Korábban szétágazott a szövetség: az euróövezeti tag Szlovákia és Csehország az EU centruma felé mozgott politikai értelemben is, Magyarország és Lengyelország viszont „távolodott az uniós normáktól és fegyelemtől.”

Most pedig az ukrán háború miatt egy „magyar-lengyel hasadás” is bekövetkezett, a viszonyt Oroszországhoz ugyanis a „lengyelek alapvetően máshogy ítélik meg”, fejtette ki.

Ugyanakkor „kormányok jönnek, kormányok mennek”, és „el lehet képzelni a jövőben olyan konstellációt, amikor ismét egymásra találnak ezek az országok,” zárta gondolatait Balázs Péter.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kínának nem ízlik a francia brandy
Privátbankár.hu | 2024. október 8. 14:31
Kína ideiglenes dömpingellenes intézkedéseket vezetett be kedden az EU-ból származó brandy importra, ami a francia márkákat, köztük a Hennessyt és a Remy Martint is sújtotta, néhány nappal azután, hogy az EU megszavazta a kínai gyártású elektromos járművek magasabb vámját.
Makro / Külgazdaság Bajba kerülhetnek az autósok
Privátbankár.hu | 2024. október 8. 10:01
Sajnos az látszik, hogy a korábbi intenzitásával folytatódik a háború Izrael és a Irán támogatását élvező terrorszervezetek között a Hamász terrortámadásának egyéves évfordulója után.
Makro / Külgazdaság Mintha Magyarország közel fele eltűnne az élelmiszerpiacról: súlyos számok jöttek
Privátbankár.hu | 2024. október 8. 07:55
Ukrajna a feltörekvő országok jelentős élelmiszer-szállítója volt, mielőtt Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke ráküldte volna az orosz hadsereget az országra. Kiszámolták a kár nagyságát.
Makro / Külgazdaság Egy éve lehet Putyinnak a háború befejezésére, utána jöhet az özönvíz?
Privátbankár.hu | 2024. október 8. 07:17
Egy ismert nyugati szakértő szerint ha a következő évben nem tudja befejezni a háborút Vlagyimir Putyin, akkor azt kockáztatja, hogy a gazdasági-társadalmi feszültségek miatt megroppan a rezsimje.
Makro / Külgazdaság Jön a pénzügyi szőnyegbombázás, akármennyibe kerül
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 15:01
A piaci szereplők szeptember vége óta azt találgatják, hogy mit fog pontosan tartalmazni a kínai kormány régóta várt gazdaságösztönző csomagja. Abban biztosak, hogy bőven fog hullani az állami manna.
Makro / Külgazdaság Most van baj? Átlépheti a lélektani határt a dízel ára, uzsgyi tankolni!
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 11:26
Ha ez így megy tovább, nemsokára megint hatossal kezdődhetnek a kutakon az árak.
Makro / Külgazdaság Ehhez mit szólnak Szijjártó Péterék? Kilőttek az európai autógyártók részvényei a büntetővám megszavazásának hírére
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 10:36
Úgy tűnik, a részvényesek nem értenek egyet a cégvezetőkkel sem.
Makro / Külgazdaság Már megint kezd megalázó lenni Románia és Magyarország összevetése
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 09:58
Közel kétszeres a bővülés a határ túlsó oldalán.
Makro / Külgazdaság Ön is kérdezhet Ádám Zoltántól a hazai felsőoktatás helyzetéről és a gazdaságról - szerdán a Klasszis Klubban!
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 09:44
Ehhez elég csak ingyenesen regisztrálnia az október 9-én 15 óra 30 perckor kezdődő élő eseményre.
Makro / Külgazdaság Nagyon bespájzoltak a kínaiak
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 08:58
Devizából. 8,5 éves csúcson a tartalék.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG