Bő 10 éve nem volt ilyen magas a hiány, az adat azt jelenti, hogy az éves terv 140 százalékánál járt a deficit az utolsó előtti hónapban. A nemzetgazdasági minisztérium meg is magyarázza, hogy jött ez össze.
Azelőtt fizet a költségvetés, hogy az EU utalna
A legnagyobb tétel a hiányban azért keletkezet, mert a költségvetés változatlanul megelőlegezi az uniós támogatásokat a projektek mielőbbi sikeres megvalósulása érdekében. Ezek így már megközelítették az 1925,2 milliárd forintot, ami több mint 500 milliárddal haladja meg a tavalyi év novemberéig kifizetett összegeket. Ezzel szemben az Európai Unió eddig csak 381,7 milliárd forintot utalt át a hazai költségvetésnek.
A nyugdíjasokra is többet kellett költeni
Az állam működési és beruházási kiadásain túl novemberben 2,75 millió nyugdíjas és nyugdíjszerű ellátásban részesülő kapott a havi ellátásával együtt inflációkövető kiegészítő emelést és idén először prémiumot. A maximálisan 12 ezer forintos prémium egyszeri juttatás volt, míg a 0,8%-os kiegészítés az ellátás összegébe beépülve a jövő év januárjától esedékes 3%-os emelés alapjául szolgál majd - emlékeztet az NGM.
Többet keresünk, többet vásárolunk
Az NGM azt írja közleményében: az uniós módszertan szerinti 2,4%-os hiánycél biztonsággal teljesíthető. |
Ami a bevételeket illeti: jól látszik, hogy többet keresnek és többet is költenek a magyarok. Az előző évhez viszonyítva érdemben növekedtek az általános forgalmi adóból és a személyi jövedelemadóból származó bevételek, valamint a biztosítottak által fizetett nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékok - ebben a foglalkoztatottság bővülésének is van szerepe.
A bevételek jövőre tovább emelkedhetnek, erre utal az NGM, amikor emlékeztet: jövőre a minimálbér és a szakmunkás minimálbér az idei 15% és 25% után további 8%-kal, illetve 12%-kal emelkedik, miközben a munkáltatók foglalkoztatáshoz kapcsolódó adóterhe – az eredetileg tervezetthez képest nagyobb mértékben – 19,5%-ra csökken.
Tavaly ilyenkor még többlet volt az államháztartásban, aztán jött a decemberi gigantikus pénzosztás (lásd piros vonal). Most fordítva lesz? |